Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akademia Górska w Zakopanem [ZDJĘCIA]

Katarzyna Renkiel
Jedną z nowości tegorocznej edycji Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem była Akademia Górska, która trwała przez trzy dni (6-8 września). Jak mówi Magda Ziaja, organizatorka Spotkań, pomysł zrodził się dzięki współpracy Stowarzyszenia Spotkania z Filmem Górskim z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. - Pomyśleliśmy, że fajnie byłoby promować bezpieczeństwo w górach i przy okazji zorganizować warsztaty outdoorowe w terenie. Czegoś takiego jeszcze w Polsce nie było.

Akademia Górska to warsztaty praktyczne i teoretyczne z bezpieczeństwa. Wszystkie szkolenia prowadzili przewodnicy wysokogórscy IVBV. Zajęcia obejmowały m.in. osadzanie punktów i zakładanie własnych stanowisk, nawigację i wybór drogi w terenie, technikę wspinania z własną asekuracją w rysach dla zaawansowanych oraz zasady poruszania się na via ferratach. Nie zabrakło również warsztatów z ratownictwa górskiego z udziałem ratowników TOPR-u, promocji bezpieczeństwa w górach, zasad poruszania się na lodowcach i warsztatów przyrodniczych.

- Pierwszy raz byłam na ferracie i bardzo mi się podobało - mówi Kasia, jedna z uczestniczek warsztatów. - Przewodnicy pokazali nam sprzęt i wytłumaczyli, jak go używać. Szkoda, że szkolenie trwało tylko dwie godziny, z chęcią zostałabym jeszcze dłużej - dodaje.

Warsztaty praktyczne odbywały się w Kotlinie Tatrzańskiej (na Słowacji), na Mnichu oraz w siedzibie Tatrzańskiego Parku Narodowego, a teoretyczne w Dworcu Tatrzańskim. I tak na przykład o freeridzie w wybranych rejonach Alp i unikaniu lawin opowiedział Marcin Kacperek, radami odnośnie bezpiecznego poruszania się po lodowcu dzielił się Maciej Ciesielski, a jak chodzić po ferratach pokazali Andrzej Mikler i Przemysław Wójcik.

Jak zapowiada Magda Ziaja, Akademia Górska będzie projektem dwuedycyjnym, co oznacza, że ma być organizowana latem i zimą.
-Mimo, że jest to świeżo zainicjowany projekt już rozpoczęliśmy przygotowania do edycji zimowej - mówi Magda Ziaja. - Ta letnia cieszyła się ogromną popularnością, zwłaszcza szkolenia z ferrat, na które zabrakło wolnych miejsc już dwa dni po rozpoczęciu zapisów.

Odnośnie zimowej edycji wiadomo już, że na pewno będzie ona bogatsza w większą ilość warsztatów teoretycznych. - Decyzję o merytorycznym zakresie warsztatów oddaliśmy specjalistom z Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich, którzy wiedzą, co będzie cieszyć się największym zainteresowaniem. Tematyka będzie dotyczyć zimowej działalności w górach, np. lawin - mówi Magda Ziaja. - Nic więcej na razie zdradzić nie mogę.

Projekt Akademia Górska organizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Spotkania z Filmem Górskim, Tatrzańskim Parkiem Narodowym, Polskim Stowarzyszeniem Przewodników Wysokogórskich oraz Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym."

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska