Prof. Jacek Majchrowski już się szykuje na wybory

Prof. Jacek Majchrowski już się szykuje na wybory

Piotr Rąpalski

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Sobota 7 września: prezydent Jacek Majchrowski na imprezie Bractwa Kurkowego
1/2
przejdź do galerii

Sobota 7 września: prezydent Jacek Majchrowski na imprezie Bractwa Kurkowego ©Adam Wojnar

Dożynki, impreza pszczelarzy, rajd konny i strzelanie do kura. Prezydenta Krakowa wszędzie ostatnio pełno. Regularnie pojawia się na uroczystościach i spotkaniach z mieszkańcami, pozbywa się niepopularnych współpracowników, masowo nadaje odznaczenia i bryluje w mediach społecznościowych. Eksperci przypuszczają, że to start kampanii wyborczej na rok przed wyborami samorządowymi. Sam Majchrowski (66 lat), który po zwycięstwie w roku 2010 r. twierdził, że już nie będzie się ubiegać o reelekcję i myśli o przejściu na emeryturę, teraz nie mówi "nie".
Eksperci potwierdzają

- Wszystko wskazuje na to, że Jacek Majchrowski wystartuje w kolejnych wyborach. Od pewnego czasu obserwujemy jego głębokie przygotowania do kandydowania - mówi prof. Marek Bankowicz, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Prezydent się przygotowuje. Wpływ ma też na niego presja rzeszy osób, które przez ponad dekadę zgromadził wokół siebie, zainteresowanych tym, aby dalej rządził - uważa dr Jarosław Flis, socjolog badający mechanizmy władzy z UJ.


Prof. Majchrowski ma dobre wyniki w sondażach. Według ostatnich badań otrzymałby 26 proc. głosów. Na kolejnych miejscach znaleźliby się: Andrzej Duda (PiS - 15 proc.), Jarosław Gowin (PO - 13 proc.), Ireneusz Raś (PO - 7 proc).

Prezydent jest wszędzie

Badanie wykonał TNS OBOP w maju na zlecenie Radia Kraków. Później sprawa wyborów przycichła, prezydent wyjechał na urlop, ale po powrocie przystąpił do wizerunkowej ofensywy. Ostatnio zobaczyć go można było na dożynkach w Wolicy i spotkaniu ze związkiem pszczelarzy. Żegnał emerytowanych nauczycieli i uczestników rajdu konnego śladami króla Sobieskiego. Otworzył nową salę gimnastyczną w szkole na os. Słonecznym, nawet rzucał tam piłką do kosza.
Prezydent pojawił się też na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Rok temu go tam nie było. Ledwo wrócił do Krakowa, wziął udział w prezentacji ekologicznych autobusów, które wyjadą na ulice miasta. Nie odpuścił też minionego weekendu - w prezydenckim kalendarzu była impreza Bractwa Kurkowego na Pasterniku, giełda domów i mieszkań, otwarcie klubu kultury "Kliny" i koncert poświęcony pamięci Piotra Skrzyneckiego.

Niepopularni do lamusa

Prezydent pozbywa się też osób, które robiły mu złą reklamę. Najpierw, kilka miesięcy temu, komendanta straży miejskiej Janusza Wiaterka, po ujawnionych przypadkach bicia mieszkańców przez mundurowych i karania obywateli na potęgę. Liczba mandatów po odejściu komendanta spadła o połowę - w I półroczu 2013 roku wystawiono ich 15 tys., w tym samym okresie 2012 aż 39 tys. To może cieszyć wyborców.

Przed wakacjami stanowisko straciła Joanna Niedziałkowska, dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. ZIKiT w ostatnich latach zaliczał wpadkę za wpadką, m.in. przy ubiegłorocznej rewolucji w komunikacji.

Teraz mianowany przez Majchrowskiego nowy dyrektor Zarządu stara się naprawiać błędy poprzedniczki. Przykładem jest linia numer "8", która, wycofana rok temu z trasy do Bronowic, właśnie na nią wróciła. Nowy szef ZIKiT naprawił też wpadkę swoich pracowników, którzy wymyślili zmienianie popularnych nazw przystanków.

I na koniec Anna Okońska--Walkowicz, była już wiceprezydent ds. edukacji, uważana za bezlitosną likwidatorkę szkół i szkolnych stołówek. Ale prezydent zostawił w ręku Okońskiej silną władzę w dziedzinie pomocy społecznej. Jeśli wygra przyszłoroczne wybory, prawdopodobnie przywróci ją na stanowisko wiceprezydenta, bo niepopularna reforma szkolnictwa przy niżu demograficznym jest nieunikniona.

- To są typowe działania mające na celu poprawienie wizerunku prezydenta w oczach jego potencjalnych wyborców. W myśl zasady - dobry car pozbywa się złych urzędników oraz koryguje niepopularne decyzje - uważa dr Łukasz Stach, politolog z Uniwersytetu Pedagogicznego.

Jak zdobyć wyborców

Prezydent pozyskuje też nowych wyborców. Rozdaje odznaczenia Honoris Gratia dla zasłużonych krakowian. W tym roku, do czerwca, przyznał ich już 165 . (W zeszłym roku 285). Honoruje nie tylko pojedyncze osoby, ale całe grupy: pogotowie ratunkowe, harcerzy, stowarzyszenia.

Najwięcej do ugrania Jacek Majchrowski ma jeszcze przed sobą - przecinanie wstęg przy nowych inwestycjach. Tuż przed wyborami zakończy się przecież budowa hali widowiskowo-sportowej w Czyżynach i centrum kongresowego.

Jeżeli prof. Majchrowski zostanie prezydentem na kolejną kadencję, wstęg do przecinania będzie miał jeszcze więcej. Rusza właśnie budowa linii tramwajowej Lipska - Wielicka i spalarni odpadów. Będą też nowe inwestycje za pieniądze unijne, jak choćby budowa Nowej Huty Przyszłości. Ponadto Kraków czeka organizacja prestiżowych Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. Prezydent raczej nie będzie chciał zostawić komuś innemu tych przedsięwzięć, w które już się zaangażował.

- W magistracie decyzja o starcie już zapadła - mówi nam anonimowo jeden z radnych.

Co na to sam zainteresowany?


- Podejmę decyzję na pół roku przed wyborami - Jacek Majchrowski podtrzymuje swoje wcześniejsze deklaracje. - Wszystkie działania, jakie obecnie przedsięwziąłem, wynikają z obowiązków prezydenta - dodaje.
Radni nie mają jednak złudzeń. - Jestem święcie przekonany, że będzie startował. Robi już wszystko pod kampanię - mówi Józef Pilch (PiS).- Start Jacka Majchrowskiego jest bardzo prawdopodobny, bo ma największe szanse na zwycięstwo - podkreśla Wojciech Wojtowicz z PO.

Kto zwycięży?

Jacek Majchrowski ma obecnie podpisaną umowę koalicyjną z radnymi Platformy Obywatelskiej, którzy stanowią zdecydowaną większość w radzie miasta. A klub PiS został zmarginalizowany. Prezydent rządzi więc bez większych przeszkód.
Jego potencjalni kontrkandydaci w przyszłorocznych wyborach samorządowych to:
Poseł Ireneusz Raś, europosłowie Bogusław Sonik lub Róża Thun z PO. Kandydat Platformy na prezydenta Krakowa ma zostać wyłoniony na początku 2014 roku.
Jarosław Gowin. Poseł wciąż jeszcze formalnie należy do PO, ale głośno się mówi, że po przegranych wyborach na szefa partii szybko ją opuści. Równocześnie Gowin publicznie przyznaje, że widzi siebie w fotelu prezydenta Krakowa. W wyborach parlamentarnych zdobył świetny wynik. Nie wiadomo jednak, jaką miałby szansę na wygraną, gdyby był w kampanii pozbawiony popularnego szyldu partyjnego.
Andrzej Duda - PiS. Mówi, że chętnie wystartuje, jeżeli partia go desygnuje.
Poseł Łukasz Gibała z Ruchu Palikota.
Senator Maciej Klima z Solidarnej Polski - został już oficjalnie desygnowany przez partię.
Prof. Antoni Tajduś, były rektor Akademii Górniczo--Hutniczej - kandydat niezależny.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze (35)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wegiel

Mariusz (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Ci co węglem pala, to mu sie przypomna na wyborach. A jest ich wielu. Ten zakaz palenia weglem to był
chyba strzał w kolano.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
NOWA HUTA nie gosuje na Majchrowskiego. NIE chcemy go - nic dla nas nie zrobił i nie zrobi.

Hutas (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Nie ma obwodnicy wschodniej, czy drogi wylotowej na Proszowice, nic w NH nie przybyło od lat 80-tych (tylko NCK, szpital za 30 lat), Nie ma miejsc do wypoczynku, Mittal zwolnił tysiące ludzi i...rozwiń całość

Nie ma obwodnicy wschodniej, czy drogi wylotowej na Proszowice, nic w NH nie przybyło od lat 80-tych (tylko NCK, szpital za 30 lat), Nie ma miejsc do wypoczynku, Mittal zwolnił tysiące ludzi i teraz nie mają gdzie pracować. W końcu ta dzielnica to tylko ponad 200tys ludzi, którzy odprowadzają podatki, a Majchrowski przez trzy kadencje nic dla nich nie zrobił. Chcą nam zrobić fontannę na placu Centralnym, a kto tam przyjdzie odpocząć i posłuchać szumu wody w otoczeniu smrodu głośnych samochodów, piszczących tramwajów? Dzieci biegnące do fontanny mogą wylądować pod kołami jakiegoś wehikułu,a le o tym nikt nie pomyśli. Za co płacimy tym urzędasom? Ich prymitywizm, lub lenistwo jest ponad przeciętność.
Zobaczcie co jest w Warszawie, remonty, obwodnice, nowe osiedla nowa infrastruktura i odwołują Bufetową, to co my powinniśmy zrobić z Majchrowskim za takie rządy - prosi się tu zastosować mu średniowieczną metodę. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
.

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 13 / 7

Oby to nie była prawda.
Leń, nieudacznik, specjalista w zadłużaniu mieszkańców, kłamca i oszust.
Tylko co on moze jeszcze popsuć ? Cóż może jeszcze zrobić dla siebie prywatnie, wszak tramwaj za...rozwiń całość

Oby to nie była prawda.
Leń, nieudacznik, specjalista w zadłużaniu mieszkańców, kłamca i oszust.
Tylko co on moze jeszcze popsuć ? Cóż może jeszcze zrobić dla siebie prywatnie, wszak tramwaj za publiczne pieniądze pod swoją prywatną szkołę był priorytetem, ruczaj i górka narodowa moga poczekać.

No chyba że staruch planuje za publiczne pieniądze kupić motel Krak, będzie miał 100 pokoi do "przesłuchiwania" studentek. Bo jakoś tak się głupkowato tłumaczył kilka lat temu.
Precz z królewskiego Krakowa dziadzie.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jego syn kupił Radio Alfa w Krakowie

Hutas (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Kto ma media, ten ma władzę - stara komunistyczna metoda.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
skoro dożynki

janek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

to będzie kandydował na wójta jakiejś wsi. Może to i dobrze bo w Krakowie potrzeba gospodarza.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Tak, tak TYLKO Majchrowski

pracownik miejskiej jednostki (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

Przy nim posadkę cieplutką mam zapewnioną. Na boczku zawsze coś można uszczknąć z miejskiej kasy niczym księgowa z ZIKiT-u, stadioniki też kolejne powstaną i najważniejsza kolejna kładka przez...rozwiń całość

Przy nim posadkę cieplutką mam zapewnioną. Na boczku zawsze coś można uszczknąć z miejskiej kasy niczym księgowa z ZIKiT-u, stadioniki też kolejne powstaną i najważniejsza kolejna kładka przez Wisłę. A wy malkontenci buzia w ciup i nie narzekać na pana profesora !zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A co wy widzicie w tym krakowskim PiS?

krka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 15

To co wolicie, aby prezydentem został Andrzej Duda z jego zapleczem typu Bolesław Kosior? Ja już wolę Jacka Majchrowskiego i jego urzędników, niż Dudę i jego kosiorów. Urząd powinien być...rozwiń całość

To co wolicie, aby prezydentem został Andrzej Duda z jego zapleczem typu Bolesław Kosior? Ja już wolę Jacka Majchrowskiego i jego urzędników, niż Dudę i jego kosiorów. Urząd powinien być apolityczny i służebny wobec wszystkich mieszkańców, a nie tylko dla politycznie słusznych. Kosior jako radny pomaga tylko ludziom PiSu, zwykłych mieszkańców ma gdzieś. Takich kosiorów w PiS jest mnóstwo, dlatego też nie wolno dopuścić ich do władzy. PiS to Kosior, a dla Kosiora liczą się tylko barwy polityczne, a nie problemy wszystkich mieszkańców i fachowość urzędników.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie pomogą bluzgania kundelków

obserwator (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12 / 15

W rejonach gdzie powstały nowe drogi, estakady, linie tramwajowe za czasów prezydenta Majchrowskiego, żaden pieniacz, który nic do tej pory nie zrobił, mieszkańców nie przekona, żeby zmienili...rozwiń całość

W rejonach gdzie powstały nowe drogi, estakady, linie tramwajowe za czasów prezydenta Majchrowskiego, żaden pieniacz, który nic do tej pory nie zrobił, mieszkańców nie przekona, żeby zmienili zdanie podczas głosowania. Zbyt wiele razy nabraliśmy się na okrągłe słówka. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
(5:1) na Duda z PiS, i równocześnie tyleż samo na emeryturę Majchrowskiego z SLD!

Kaya (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

Potem już pustka! Natomiast tuż-tuż za tą pustką, taka nowa Demokratyczna-Platforma Obywatelska pod wodzą dr Gowina. A która kiełkuje w bólach, bo ci realni sympatycy zwiali na prędce do PiS i SLD....rozwiń całość

Potem już pustka! Natomiast tuż-tuż za tą pustką, taka nowa Demokratyczna-Platforma Obywatelska pod wodzą dr Gowina. A która kiełkuje w bólach, bo ci realni sympatycy zwiali na prędce do PiS i SLD. Co w istocie zasadne, bo w innym razie ci syci biesiadnicy z ona Platforma Obywatelska musieliby desantować się na zmywak w UK. A tam również nie bez problemu, bowiem jest spora kolejka oczekujących.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A bardzo drogie śmieci dla Krakowian, to kogo była inicjatywa?

krak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 19 / 6

Spalarnia śmieci też jest na wyrost jak stadion Wisły i najdroższa z ofert została wybrana. Za to też będziemy płacić. Macie swojego "wybitnego" prezydenta.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dziękuję ale nie......

anka z cieślewskiego. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 13 / 10

Pan Majchrowski kilka lat temu podpisał program ograniczania i walki z hałasem komunikacyjnym na terenie Krakowa. Więc jak podpisuje to niech się zobowiązuje do tego co robi bo ludzi mieszkających...rozwiń całość

Pan Majchrowski kilka lat temu podpisał program ograniczania i walki z hałasem komunikacyjnym na terenie Krakowa. Więc jak podpisuje to niech się zobowiązuje do tego co robi bo ludzi mieszkających wzdłuż Bora-Komorowskiego szlag trafia z powodu hałasu generowanego przez debili na jednośladach którzy przy aprobacie służ porządkowych i władz miasta urządzili sobie tam tor wyścigowy.Albo niech zainstalują ekrany albo policja zacznie używać sonometrów.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo