Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze gospodynie Sądecczyzny. Pierwsze miejsca dla pań z Rąbkowej i Marcinkowic

Wojciech Chmura
Stefania Dudek, przewodnicząca KGW w Makowicy
Stefania Dudek, przewodnicząca KGW w Makowicy Archiwum Urzędu Gminy LImanowa
Irena Grabczyk, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Rąbkowej (gmina Łososina Dolna), zwyciężyła indywidualnie w pierwszym plebiscycie "Gazety Krakowskiej" na "Najlepszą gospodynię i najlepsze koło gospodyń wiejskich regionu nowosądeckiego 2013". W kategorii zbiorowej wygrało KGW w Marcinkowicach (gmina Chełmiec).

Głosowanie zakończyliśmy o północy z niedzieli na poniedziałek. Rywalizacja trwała dwa tygodnie. Plebiscyt wyłonił panie i ich organizacje, które cieszą się największym szacunkiem w lokalnych społecznościach. Był także formą oddania hołdu wszystkim gospodyniom wiejskim, które od dziesiątek lat wykonują ogromną pracę edukacyjną i kulturową w swoich środowiskach. Może po tej pierwszej edycji plebiscytu i następnych, więcej niż do tej pory młodych dziewcząt odnajdzie swoje miejsce w kołach.

Są przecież takie gminy, jak Grybów czy Łososina Dolna, gdzie w każdej wiosce działają prężnie organizacje społeczne gospodyń.
- Lista laureatów ułożyła się bardzo trafnie, głosowanie wyłoniło wyjątkowo zasłużone osoby i koła - zauważa Zofia Skwarło, która w dziale dziedzictwa kulturowego Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu opiekuje się kołami gospodyń wiejskich .
Wygrało koło z Marcinkowic, miejscowości dla kultury i historii niezwykle zasłużonej. Zdaniem Zofii Skwarło, duża grupa kobiet z tej wioski dba o przekazywanie potomnym bogatych lokalnych tradycji folkloru, obyczajów i kulinarnej sztuki.

- Nieprzypadkowo właśnie w Marcinkowicach odbędzie się w tym roku po raz piąty wojewódzki przegląd dorobku artystycznego i kulinarnego KGW - dodaje Skwarło. - Cieszy też indywidualne zwycięstwo Ireny Grabczyk, bardzo aktywnej w środowisku ze swoim mężem sołtysem Rąbkowej.

- Jestem szczęśliwa, że w swoim życiu spotkałam taką osobę jak Irena Grabczyk - mówi Barbara Cetnarowska, szefowa Związku KGW w Łososinie Dolnej, do którego należy koło z Rąbkowej.

Drugi wynik uzyskała Maria Karolska z Ptaszkowej. To na Sądecczyźnie znana marka, prowadzi też działalność społeczną. Pracowity i skromny człowiek.

Kiedy chciała ustąpić młodszym ze względu na zmęczenie kilkudziesięcioletnią pracą w KGW, jej koleżanki się nie zgodziły i zaprotestowały władze gminy Grybów.

Podobną rolę pełni w Makowicy Stefania Dudek. To w jej gminie Limanowa przed laty Jacenty Musiał (dziś dyrektor biblioteki w Starej Wsi) zapoczątkował przeglądy KGW w Małopolsce.

Wręczenie nagród planowane jest na niedzielę 8 września 2013 r. w trakcie dożynek wojewódzkich w Rodakach (gmina Klucze).

Mistrzyni podpłomyka

Rozmowa z Ireną Grabczyk, przewodniczącą KGW w Rąbkowej

Gratuluję wygranej. Długo Pani pracuje w kole?
Dziękuję. Zapisałam się jako panienka w 1963 roku. Trzy lata później zostałam sekretarzem, a w 1973 roku przewodniczącą koła.

Szmat czasu i okrągłe rocznice. Co Pani przez te lata udało się dokonać z koleżankami?
Trudno zliczyć imprezy w Rąbkowej, w których brałyśmy udział pielęgnując tradycję śpiewu i tańca. Organizowałyśmy szkolenia, paczki dla przedszkolaków, stoiska kulinarne. Współpracujemy z różnymi organizacjami i wójtem gminy, który nas wspiera. Bierzemy udział w świętach gminnych. Ze stowarzyszeniem jeździmy od lat po kraju i za granicę na przeglądy, targi, konkursy, wszędzie promujemy gminę i region.

Ulubione tradycyjne potrawy?
Kapusta z grochem, knedle ze śliwkami, podpłomyki z makiem i cukrem, za które na Agropromocji w Nawojowej dostałem pierwszą nagrodę.

Rodzina nie krzywi się, że ciągle Pani poza domem?
Szczęśliwie odchowałam szóstkę dzieci. Jedną córkę, Halinę wciągnęłam do pracy w kole, a mąż Henryk od 40 lat jest sołtysem, więc mnie rozumie.

Rozmawiał Wojciech Chmura

Najlepsze Gospodynie

Oto nazwiska gospodyń, które indywidualnie zdobyły najwięcej głosów:
1. Irena Grabczyk - Rąbkowa (226), 2. Maria Karolska - Ptaszkowa (212), 3. Stefania Dudek - Makowica (170), 4. Maria Zarzycka - Siedliska (93), 5. Barbara Krok - Wilczyska (42), 6. Danuta Ziaja - Ropica Polska (36), 7. Anna Sepioł - Szymbark (17), 8. Barbara Ludwin - Libusza (16).

Najlepsze Koła Gospodyń

Oto lista kół gospodyń wiejskich, które uzyskały najwięcej głosów:
1. KGW Marcinkowice (367), 2. KGW Łososina Dolna (288), 3. KGW Ptaszkowa (246), 4. KGW Makowica, 5. KGW Stadła (81), 6. KGW Wilczyska (28), 7. KGW Rupniów (23).

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska