Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lokomotywy stare i staruteńkie... Oto gwiazdy "Parowozjady 2013" [ZDJĘCIA]

(tm)
Lokomotywa Ty42-107
Lokomotywa Ty42-107 archiwum
Już w tę sobotę w podhalańskiej Chabówce rozpocznie się "Parowozjada 2013" - impreza z zabytkowymi lokomotywami! Przedstawiamy Wam główne gwiazdy tegorocznej "Parowozjady".

Czytaj także: Coś dla miłośników kolejnictwa, czyli... "Parowozjada" w Chabówce

Lokomotywy stare i staruteńkie... Oto gwiazdy "Parowozjady 2013" w Chabówce

Lokomotywa Ol49-69
Skonstruowana w 1953 roku w zakładach Fablok - Chrzanów. Pojazd przeznaczony był do prowadzenia pociągów osobowych. Prowadził także pociągi towarowe i wykonywał manewry na stacji. Warto wspomnieć, że znajdujący się na stanie w Wolsztynie (w tamtejszym skansenie na stałe rezyduje ciuchcia) parowóz to w rzeczywistości lokomotywa Ol49-99. "Zamiany" parowozów dokonano w 2001 r. podczas naprawy głównej Ol49-69 w Gnieźnie.

Lokomotywa Ol12-7
Skonstruowana w 1912 roku w zakładach Fablok - Chrzanów. Na co dzień stacjonuje w Chabówce i jest jedynym zachowanym w Polsce parowozem serii Ol12. Po pierwszej wojnie światowej na PKP znalazło się 106 maszyn tej serii, które obsługiwały pociągi osobowe na liniach kolejowych byłego zaboru austriackiego. Jest obecnie najstarszym czynnym parowozem w PKP.

Lokomotywa Ty42-107
Wyprodukowana w 1946 roku. Producentem parowozu były Zakłady Metalowe H. Cegielski w Poznaniu. Od 1998 roku stacjonowała w Lokomotywowni Sekcji Eksploatacji Taboru Trakcyjnego w Rybniku, gdzie przez 15 lat oczekiwała na naprawy. Obecnie jest po naprawie głównej, która trwała prawie 5 lat w skansenie w Chabówce.

Lokomotywa TKt48-19

Skonstruowana w 1957 roku. To ostatnia lokomotywa zbudowana dla PKP w zakładach Fablok - Chrzanów. Parowozy serii TKt48 produkowano od 1950 do 1957 roku. PKP zakupiło 191 lokomotyw tego typu, obsługując nimi pociągi w ruchu podmiejskim i lokalnym, a w rejonach górskich pociągi osobowe i pośpieszne.

Lokomotywa TKh49-1

Skonstruowana w 1961 roku. Jest najmniejszym i najmłodszym parowozem w skansenie w Chabówce, do którego trafił w 1996 roku z Huty "Florian" w Świętochłowicach. Pracował pod oznaczeniem TKh-5695. Jest ostatnim czynnym parowozem reprezentującym serię trzyosiowych tendrzaków typu "Ferrum".

Lokomotywa 475.101 "Šlachtična"

W tłumaczeniu z czeskiego oznacza szlachciankę. Wyprodukowana została w 1947 roku w Pilznie. Maksymalna prędkość, jaką może osiągnąć, to 100 km/h. Warto wiedzieć, że jest to najdłuższy parowóz, który będzie obecny na Parowozjadzie.

Lokomotywa Ty42-24
Zbudowana w roku 1945 w Chrzanowie. 18 czerwca br., po trwającej blisko 4 lata naprawie głównej, odbyła się próba parowa oraz odbiór kotła parowozu przez inspektora Transportowego Dozoru Technicznego. Na co dzień można ją podziwiać w Pyskowicach.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska