Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy zniszczone i puste dworce przestaną straszyć? [ZDJĘCIA]

Ewelina Sadko
Do chrzanowskiego dworca strach się teraz zbliżać
Do chrzanowskiego dworca strach się teraz zbliżać Małgorzata Gleń
Obskurne budynki dworców kolejowych straszą w wielu miastach Małopolski zachodniej. Polskie Koleje Państwowe, nie mając pieniędzy na ich remont, chcą przekazać je gminom, aby te zajęły się remontem i wykorzystały je na własne potrzeby. Taką szansę niebawem otrzymają Wadowice, Chrzanów i Olkusz. Kolei udało się natomiast znaleźć pieniądze na modernizację dworca w Oświęcimiu.

Z czterech głównych miast regionu w najgorszym stanie jest hala dworcowa w Chrzanowie. Obiekt nadaje się do kapitalnego remontu.
Nie ma drzwi, okna są zabite deskami, ściany "zdobią" wulgarne hasła. - Mieszkałam w sąsiedztwie dworca, kiedy byłam dzieckiem, i pamiętam, jak miejsce to tętniło życiem - mówi Ewa Zasowska z Chrzanowa. - Były poczekalnia, restauracja, kasy biletowe, a teraz strach tędy przechodzić - dodaje.

Ryszard Kosowski, burmistrz Chrzanowa, nie chce jednak nawet za darmo takiego prezentu od PKP. - Weźmiemy go pod warunkiem, że koleje dołożą pieniądze na remont tych nieruchomości - mówi burmistrz.

Podkreśla, że gmina nie ma funduszy na taki remont, za to jest zainteresowana współpracą z PKP. - Jeśli kolej wyremontuje torowiska, skróci czas przejazdów pociągów, to staną się one głównym środkiem transportu z naszego miasta do Krakowa - dodaje burmistrz Chrzanowa.

Przypomina, że kolej już wystąpiła o dofinansowanie tego rodzaju inwestycji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to po 2020 roku pociągi w Chrzanowie dostaną "drugie życie", a pewnie i wtedy znajdą się pieniądze na remont dworca.
Z większym zainteresowaniem do oferty PKP podchodzą w Wadowicach i Olkuszu. Wadowicki dworzec akurat kilka lat temu został zmodernizowany. Problem w tym, że po kolejnych cięciach w rozkładach jest tutaj pusto. - Jesteśmy zainteresowani bezpłatnym przejęciem tego obiektu, bo jest to okazały budynek, położony w bardzo dobrym miejscu, tuż przy obwodnicy miasta - mówi Stanisław Kotarba, rzecznik wadowickiego magistratu. - Jest wiele pomysłów na to, co mogłoby tam powstać. Ponieważ przymierzamy się do budowy komendy policji w bliskiej odległości od dworca, więc można by było połączyć to w jedną inwestycję i oddać do dyspozycji funkcjonariuszy - uważa rzecznik.

Pomysł PKP spodobał się także olkuskim władzom. Decydujące znaczenie ma fakt, że dworzec znajduje się przy głównej ulicy miasta. Gmina ogłosiła niedawno konkurs na koncepcję zagospodarowania terenu, który znajduje się w sąsiedztwie dworca. - Byłoby dobrze więc, gdyby ta nieruchomość trafiła w nasze ręce - nie kryje Dariusz Rzepka, burmistrz Olkusza.

W olkuskim urzędzie planują, że na terenie wokół dworca znajdzie się miejsce na usługi m.in. komunikacyjne. - To teren komercyjny, niesamowicie interesujący dla przedsiębiorców, więc chętnych na wynajem pomieszczeń w budynku dworca zapewne nie będzie brakować - uważa burmistrz.

Już teraz działa tam kilka firm, które starają się o wynajęcie większych powierzchni.

W Oświęcimiu natomiast PKP zamierzają zainwestować w modernizację dworca. - Przebudowę planujemy w najbliższym czasie - mówi Katarzyna Grzduk z biura prasowego departamentu marketingu Polskich Kolei Państwowych.

Inwestycja ma kosztować 7 mln zł. Budynek ma zostać odnowiony z zewnątrz i w środku, a przy dworcu pojawi się większy parking.

- Najwyższy czas, żeby coś zrobili, bo póki co postawili tu jedynie jakieś wielkie banery promujące miasto, i na tym poprzestali - mówi Marcelina Nikliborc, mieszkanka Oświęcimia. - Kiedyś były tu bar, kafejka internetowa i mnóstwo turystów - dodaje.
W oświęcimskim magistracie zacierają ręce. Dworzec zostanie wyremontowany za pieniądze PKP, a miasto ma otrzymać kilka pomieszczeń, m.in. część poczekalni, gdzie planuje uruchomić punkt informacji turystycznej. Magistrat będzie jedynie pokrywać koszty bieżącego utrzymania powierzchni, którą PKP zaoferowały się przekazać nieodpłatnie na pięć lat.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska