Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fabryka Maszyn Tarnów zamknięta dla pracowników

Łukasz Jaje
W poniedziałek w FMT panowała cisza, a drzwi były zamknięte
W poniedziałek w FMT panowała cisza, a drzwi były zamknięte Łukasz Jaje
Koszmarne deja vu pracowników Fabryki Maszyn Tarnów. W poniedziałek, podobnie jak przed rokiem, załoga zastała zamknięte drzwi zakładu, na których wisiało tylko krótkie pismo od niemieckiego właściciela. Hermann Weiler, z uwagi na brak możliwości zapewnienia pracownikom materiałów, narzędzi, a nawet prądu, ogłosił w nim przestój do 30 września.

- Sytuacja jest niemal identyczna. Tyle że rok temu nikt nas nie powiadomił o zamknięciu. W tym przypadku w czwartek dostaliśmy sygnał, że nastąpi przestój, bo między innymi Zakłady Mechaniczne odcinają nam prąd. Znów będziemy zmuszeni do końca walczyć o znalezienie kogoś, kto uratuje Fabrykę przed wejściem syndyka i upadkiem - zapowiada Waldemar Ptaśnik, szef zakładowej "Solidarności".

Ponad 180 pracowników nerwowo oczekuje na rozwój sytuacji. Niemieckiego właściciela nie widziano tutaj od dwóch tygodni. Podobnie jak wypłat. - Za lipiec dostaliśmy zaliczkowo jedynie po 203 złote - jak za to wyżyć? Czujemy się oszukani. Dyrekcja z nami nie rozmawia, samorządowcom jesteśmy potrzebni tylko podczas wyborów - grzmieli wczoraj pracownicy FMT. W piśmie Hermann Weiler zaznacza, że pracownikom przysługuje wynagrodzenie za przestój. Załoga ma być w gotowości do stawienia się do pracy na wezwanie telefoniczne bądź pocztowe. Pod zamkniętymi drzwiami Fabryki już nikt jednak nie wierzy, że zakład stanie jeszcze na nogi.

- Sytuacja jest bardzo trudna i niezrozumiała. Właściciel stosuje zasadę, że ci ludzie są nadal jego pracownikami. W tym przypadku nie możemy podjąć żadnych działań - tłumaczy Stanisław Dydusiak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tar-nowie. - Mało tego, ponieważ z nikim nie rozwiązano umowy, to zobowiązania kumulują się. Ludzie nie otrzymali świadectw pracy, więc nikt nie przyjmie ich do nowej.

W piątek w tarnowskim sądzie został złożony kolejny wniosek o ogłoszenie upadłości FMT. Poprzedni, który wpłynął 26 lipca, zwrócono z powodu braku szeregu dokumentów. W najbliższych kilkunastu dniach okaże się, czy uzupełniono braki. Prezydent Tarnowa widzi w ciemnych barwach przyszłość FMT pod wodzą Hermanna Weilera.

- Wniosek związany z upadłością firmy jest wnioskiem oczywiście bardzo niedobrym dla Tarnowa, ale być może uda się wejść na ścieżkę, w której nie będzie pełnej likwidacji, tylko podtrzymanie produkcji. Na pewno miasto wyciągnie pomocną dłoń do pracowników - deklaruje Ryszard Ścigała.

Kalendarium upadku Fabryki Maszyn

Listopad 2010
W wyniku przekształceń, produkcja cywilna tarnowskich Zakładów Mechanicznych przeszła w ręce brytyjskiej firmy 600 Group UK. Nowy właściciel przejął całą załogę, liczącą prawie 200 osób. - Za rok, dwa, jak się znowu spotkamy, przyzna mi pan rację, że przeniesienie produkcji z Tajwanu do Tarnowa było doskonałym posunięciem - tak Edward Nowak, prezes Bumaru, przekonywał wówczas Davida Normana, dyrektora generalnego 600 Group UK.

Sierpień 2012
Pracownicy FMT zastają zamkniętą bramę zakładu. Właściciele poinformowali o fiasku rozmów z potencjalnym inwestorem, wobec czego tarnowska firma stała się niewypłacalna.

Wrzesień 2012
Hermann Weiler, właściciel niemieckiej firmy GDW kupuje fabrykę, stojącą na skraju upadłości. Niemca powitano w Tarnowie kwiatami i brawami. Hermann Weiler rozmawiał z wierzycielami i zabiegał o wznowienie dostaw. - Mamy już wystarczająco dużo zamówień, trzeba je teraz wykonać - zapowiadał.

Początek lipca 2013
Kolejny kryzys. Druga część majowego wynagrodzenia wpływa na konta pracowników. Hermann Weiler w rozmowie z pracownikami zapewnia, że produkcja będzie kontynuowana i nie myśli o zamykaniu zakładu.

Koniec lipca 2013
Do tarnowskiego sądu trafia wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej spółki. Sąd zwraca go z powodów braków formalnych.

Sierpień 2013
Fabryka Maszyn Tarnów znów zamknięta dla pracowników, a kolejny wniosek zostaje złożony do sądu.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska