Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolski NFZ będzie miał 5,3 mld złotych

Anna Górska
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne archiwum Polskapresse
Małopolski Narodowy Fundusz Zdrowia ma dwie wiadomości. Dobra jest taka, że za rok pieniędzy na leczenie chorych Małopolan nie będzie mniej. Zła: nie będzie ich też więcej. Budżet na 2014 rok jest identyczny jak w tym roku - wynosi 5,3 mld zł.

Dlatego Barbara Bulanowska, szefowa małopolskiego NFZ, z wielką ostrożnością planuje podział przyszłorocznych środków finansowych. Nie ukrywa też, że w poszczególnych usługach medycznych będą konieczne cięcia, by wygospodarować dodatkowe pieniądze na świadczenia wymagające wzmocnienia. Eksperci są zgodni, że kolejki do specjalistów się nie skrócą, będziemy wciąż czekali miesiącami na wizytę u endokrynologa lub kardiologa oraz latami na operację zaćmy lub endoprotezę.

- Będzie ciężko - nie łudzi się Artur Puszko, dyrektor Szpitala im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu. - Bo tyle samo pieniędzy w 2014 roku, co w 2013 tak naprawdę oznacza, że szpitale i przychodnie dostaną mniej. Nie zapominajmy o inflacji, rosną też koszta - dodaje.

Wojciech Szafrański, szef Szpitala im. L. Rydygiera w Krakowie, przyznaje, że w związku z tym, że budżet NFZ się nie zwiększy, placówka będzie musiała zrezygnować z ważnych dla pacjentów planów.

- W Krakowie jest wielkie zapotrzebowanie na zakłady opieki leczniczej dla ciężko chorych - zauważa dyr. Szafrański. - Działa tylko jeden, przy ul. Wielickiej, i są spore kolejki oczekujących na miejsce. Chcieliśmy taki utworzyć w naszym szpitalu, ale na pewno się wstrzymamy. Nie ma co liczyć na finansowanie tej inwestycji ze strony NFZ - rozkłada ręce.

Jak udało się nam dowiedzieć, NFZ w przyszłym roku da więcej pieniędzy poradniom specjalistycznym, które przeprowadzają mało inwazyjne zabiegi (m.in. chirurgia jednego dnia). To pozwoli odciążyć szpitale i zmniejszy liczbę drobnych, jednodniowych hospitalizacji. Barbarze Bulanowskiej zależy również na właściwej dostępności do świadczeń onkologicznych oraz zapewnieniu ciągłości leczenia przewlekle chorych. Dodatkowe pieniądze powinny się znaleźć także na opiekę paliatywną i hospicyjną. Zgodnie z założeniami, na tym samym poziomie zostanie finansowanie opieki nad dziećmi.

Aby starczyło pieniędzy na realizację tych planów, trzeba będzie odjąć pieniędzy w innych dziedzinach. - Analizujemy wykonanie kontraktów przez szpitale. To da nam odpowiedź na pytanie, jak zabezpieczyć finansowanie naszych priorytetów - zaznacza Bulanowska.

Nie chce jednak powiedzieć, gdzie będą najostrzejsze cięcia. - Za wcześnie na takie dane - ucina szefowa NFZ.
Zdaniem Krzysztofa Czarnobilskiego, ordynatora oddziału chorób wewnętrznych i geriatrii w szpitalu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Krakowie, priorytety NFZ są słuszne i być może dzięki nim dostępność do pewnych świadczeń się polepszy.

- Ale rozczarowało mnie, że zabrakło na tej liście geriatrii, kompleksowej opieki ambulatoryjnej nad osobami starszymi, która jest tak potrzebna. Przecież liczba seniorów z każdym rokiem rośnie - zaznacza dr Czarnobilski. - Czas skończyć z kilkuletnim oczekiwaniem pacjentów na operację zaćmy czy wszczepienia endoprotezy. Tyle że z priorytetów NFZ wcale nie wynika, że cokolwiek się zmieni w tym temacie - kwituje.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska