18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów: tajemnicza krypta na Burku [ZDJĘCIE]

Paweł Chwał
Kryptę, w której być może został pochowany fundator kościoła św. Ducha i stojącego przy nim szpitala, odkryli robotnicy i archeolodzy podczas przebudowy tarnowskiego Burku. To kolejne tajemnicze znalezisko na terenie najpopularniejszego tarnowskiego placu targowego, na który kupcy najprawdopodobniej powrócą w grudniu.

Krypta może mieć nawet pół tysiąca lat, czyli tyle, ile liczyłby sobie dzisiaj, rozebrany w XIX wieku kościołek, który widoczny jest m.in. na planie miasta Franza von Grottgera z 1796 roku. - Kościółek znajduje się niemal dokładnie w tym miejscu, gdzie zaznaczył go Grottger. Krypta była najprawdopodobniej pod zakrystią, w północnej jego części - mówi archeolog Magdalena Szumańska-Wach.

Po krypcie został jedynie wykonany z cegły jej szczątkowy zarys. Kości w środku nie było.- Możemy się jedynie domyślać, że została w niej pochowana jakaś prominentna, jak na tamte czasy, osoba. Niewykluczone, że fundator kościoła lub stojącego przy nim szpitala, gdyż tych, którzy w nim umierali, grzebano na pobliskim cmentarzu - mówi archeolog.

W trakcie prowadzonych od kwietnia prac ziemnych na Burku odkopano już kilkaset szczątków ludzkich. Złożono je do trzech trumien i przewieziono do specjalnej mogiły na cmentarzu komunalnym w Krzyżu.

Miesiąc temu na Burku dokopano się także pozostałości średniowiecznej studni, a w ubiegłym tygodniu również bardzo dobrze zachowanych fundamentów dzwonnicy kościoła świętego Ducha, która znajdowała się w ciągu ogrodzenia i bramy do świątyni.
- Wszystko zostało szczegółowo przebadane, udokumentowane i ponownie... zasypane ziemią. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby za kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat wrócić do tych znalezisk na nowo - mówi Magdalena Szumańska-Wach.

W tym momencie przekopana została już większa część placu, na którym budowane są nowe pawilony handlowe. - Odkrycia archeologów wprawdzie wstrzymują na kilka dni prace w danym miejscu, ale nie blokują ich całkowicie. W tym czasie robotnicy przerzucani są w inny, przebadany już, rejon Burku lub budują pawilony, dzięki czemu cała przebudowa idzie zgodnie z harmonogramem - mówi Jacek Chrobak, dyrektor Targowisk Miejskich w Tarnowie.

Można już zobaczyć, jak mniej więcej będzie wyglądać nowy Burek, bo część zadaszonych, drewnianych wiat już stoi od strony północnej. Od południa budowane są natomiast pawilony murowane.

Powrót handlu na najpopularniejszy tarnowski plac targowy planowany jest na grudzień. Obecnie odbywa się on ok. sto metrów dalej, przy ul. Łaziennej.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska