18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

21. Święto Dzieci Gór. Biskup dał popisowy koncert [ZDJĘCIA]

Wojciech Chmura
Niecodzienne zachowanie biskupa Antoniego Długosza wywołało entuzjazm w zespołach
Niecodzienne zachowanie biskupa Antoniego Długosza wywołało entuzjazm w zespołach Wojciech Chmura
W tym roku pół godziny wcześniej, bo o godz. 9. rano rozpoczęła się niedzielna msza święta w Bazylice św. Małgorzaty, będąca tradycyjnie pierwszym spotkaniem przybyłych na Święto Dzieci Gór zespołów i pokazaniem się mieszkańcom miasta. Na tę mszę przychodzą tłumy sądeczan, którzy później przechodzą na sądecki Rynek z dziećmi witającymi się symbolicznie z Nowym Sączem.

Uczestników festiwalu pozdrowił w trzech językach proboszcz fary ks. Jan Piotrowski. Mszę celebrował częstochowski biskup Antoni Długosz, znany festiwalowej rodzinie.

- To "biskup od dzieci" - przedstawił go prałat Piotrowski, nie zdradzając jednak, co się będzie działo po mszy. Biskup Długosz porwał dziarsko mikrofon, zaintonował pieśń o Franciszku biedaczynie z Asyżu, co w oczywisty sposób wszyscy odczytali jako aluzję do obecnego papieża. Później zbiegł schodami od ołtarza, wmieszał się w tłum dzieci porywając je do wspólnych pląsów i śpiewania. Swoim zaimprowizowanym koncertem wywołał entuzjazm w zespołach i aplauz wiernych. Atmosfera karnawału przeniosła się spod bazyliki na Rynek, gdzie festiwalowe bractwo wymieszało się z tłumem degustującym potrawy Małopolskiego Festiwalu Smaku.

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się od początku dzieci z Ghany. Festiwalowi fani pamiętają ich kilkuletnie kłopoty z wizą i baner, jaki przesłały rok temu do "Sokoła" z pozdrowieniami.

Decyzja o ich przyjeździe zapadła w ostatniej chwili, gdy było już skompletowanych sześć kamrackich par. - Nie mogliśmy odmówić przesympatycznemu zespołowi afrykańskiemu i po raz pierwszy w historii będą się kamracić trzy zespoły - powiedziała nam szefowa biura festiwalowego, wicedyrektor "Sokoła" Małgorzata Kalarus. Zespół Freespirit z miejscowości Moree z Ghany będzie miał swój dzień i koncert w ostatnim dniu narodowym, w sobotę razem z grupą "Gorgany" z Ukrainy i "Hulajnikami" z podżywieckiej Milówki.

Przed nami dzień narodowy bułgarsko-lachowski. O godz. 11 na plenerowej estradzie pod ratuszem pokaże się zespół "Zornista" z Sofii i "Małe Niskowioki". Wieczorem o godz. 19 dadzą koncert w hali przy ul. Nadbrzeżnej. Polska grupa z podsądeckiej Niskowej jest w tym roku gospodarzem festiwalu i na kazdym występie dzierży kostur, symbol władzy.

Koncerty poprowadzi nany gawędziarz, muzyk, twórca ludowych instrumentów, Józef Broda z Koniakowa.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska