Menu Region

Chora wątroba daje charakterystyczne objawy [WĄTROBA OBJAWY]

Chora wątroba daje charakterystyczne objawy [WĄTROBA OBJAWY]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Krystyna Bochenek

42Komentarze Prześlij Drukuj
Objawy chorej wątroby. O tym, jak ważne funkcje pełni wątroba i jakie objawy świadczą o chorobach wątroby z dr. nauk medycznych Maciejem Hamankiewiczem, internistą, ordynatorem Oddziału Wewnętrznego Szpitala Miejskiego w Będzinie rozmawia Krystyna Bochenek. Chora wątroba - objawy CZYTAJ WIĘCEJ
1/3

(© wikipedia.pl)

Opis: Wątroba marska
Przejdź do galerii
Jak wygląda wątroba i gdzie się znajduje?
Wątroba zlokalizowana jest w obrębie jamy brzusznej, pod prawym łukiem żebrowym. W niezwykle rzadkich przypadkach przełożenia trzewi zlokalizowana jest pod lewym łukiem żebrowym. Waga tego narządu zależy od stanu, w którym się znajdujemy. Wątroba stanowi bufor dla przepływającej krwi, dlatego wiele z jej wagi zależy od tego, ile krwi w niej się znajduje.
Wątroba pełni m.in. funkcję magazynowania krwi i innych substancji odżywczych, jej waga wynosi około 1300 g. Wątroba składa się z czterech płatów - prawego i lewego oraz ogoniastego i czworobocznego.

CZYTAJ KONIECZNIE:
HAMANKIEWICZ: CHORA WĄTROBA DAJE OBJAWY WIDOCZNE NA CAŁYM CIELE


Ściśle związane z chorobami wątroby są choroby wszystkich dróg żółciowych - spełniających funkcję transportującą żółć oraz pęcherzyka żółciowego - pełniącego funkcję magazynującą tę żółć. Oprócz tego pęcherzyk pełni funkcję narządu endokrynnego.
CZYTAJ TAKŻE:
I Ty możesz mieć chorą wątrobę


Wątroba jest narządem bardzo unaczynionym, jedną z jej funkcji jest regulacja objętości krwi. Krew przepływająca z jamy brzusznej układem wrotnym jest kierowana do wątroby i tam poddawana "obróbce" metabolicznej. Dalej przepływa przez żyłę główną dolną do prawej komory serca. Stamtąd jest rozprowadzana po całym organizmie. Jeśli funkcja rozkurczowa serca jest upośledzona, to serce nie jest w stanie tej krwi odebrać. Wtedy wątroba przepełnia się krwią. Niektórzy pacjenci uskarżają się wówczas na to, że coś ich uwiera, że czują ból w łuku podżebrowym, nie mają apetytu. Są to objawy choroby serca, a nie wątroby. Jeśli jednak leczenie serca nie zostanie rozpoczęte, to może dojść do choroby wtórnej, czyli sercowej marskości wątroby.

Jedną z funkcji wątroby jest produkowanie żółci. Jaki jest związek wątroby z woreczkiem żółciowym?
Wiele osób mówi, że "ma kamienie na woreczku". Tymczasem lekarze nie uznają takiego pojęcia; prawidłowa nazwa to pęcherzyk żółciowy. Jest on magazynem żółci w razie potrzeby wyciskanym do przewodu pokarmowego, ale jest także bardzo ważnym, czynnym hormonalnie narządem. Te hormony regulują motorykę całego przewodu pokarmowego.

Komórki wątroby, czyli hepatocyty produkują żółć w sposób ciągły. Żółć jest przekazywana z wątroby do przewodu pokarmowego. Jeżeli dochodzi do zalegania żółci, następstwem może być powstanie kamieni żółciowych lub nawet zatkanie przewodów żółciowych, czyli cholestazy. Powstaje wówczas kolka wątrobowa, która jest bolesną dolegliwością.
Niekiedy konieczne jest dokonanie operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego. Brak tego narządu może być przyczyną dolegliwości pacjenta, np. zgagi, niestrawności, wzdęć.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Jakie są objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym? [PORADNIK]

1 3 4 5 »
Reklama
42

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

pppp

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pipi (gość)  •

ostropest i graviola na wątrobe nawet przy raku

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dobry lek

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Elsa Tygrysica (gość)  •

Stosowałam już różne preparaty i suplementy, ale bardzo często nie byłam w stanie zlikwidować dolegliwości (oprócz bólu były to nudności i zgaga). Po gruntownym przebadaniu wyszło, że po prostu podrażniłam wątrobę i gastrolog zalecił mi zażywanie Essentiale (www.essentiale.pl/) oraz oczywiście zmianę niektórych nawyków żywieniowych. Od tamtej pory wszystko ok.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Hepatil

0 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Karolka (gość)  •

ja gorąco polecam hepatil mi pomogło ;) tutaj maci parę formacji ;) http://www.hepatil.com/o_watrobie/co_polacy_wiedza_o_watrobie

odpowiedzi (0)

skomentuj

Problemy z wątrobą

+4 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

 •

Ja na problemy z wątrobą stosowałem ostropest. Pomógł i mam wreszcie w normie próby wątrobowe http://watroba.dozdrowia.com/naturalne-lekarstwa-watroba.php

skomentuj

ostropest

+2 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

stanisław (gość)  •

kochany ,owszem masz rację, ale próby wątrobowe wcale nie świadczą 0 dobrym stanie wątroby, zrób sobie fibroscan i wtedy bedziesz miał obraz swojej wątroby, pozdrawiam.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Objawy chorej wątroby

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Piotrr85 (gość)  •

Witam, mam 29 lat i odczuwam ból w miejscu gdzie znajduje się wątroba, czuje chyba ból pulsujący albo jest tak silny, że przechodzi aż na brzuch. Strasznie mnie tak boli od 3 dni :/ myślałem na początku, że to zatrucie pokarmowe bo miałem biegunke przez dwa dni, a teraz czytam ten tekst: http://www.biomedical.pl/zdrowie/objawy-chorej-watroby-3873.html do tego, pojawiła się bladość skóry i zziebnięcie, nie zauważyłem żebym miał żółtą skórę.. czyli o żółtaczce chyba nie może być mowy.. co może to oznaczać? Jakie badania mam wykonać??? co to może powodować?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Chora wątroba

0 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

TINA (gość)  •

A jak się wyleczyłeś, bo ja też mam problemy z wątrobą od dziecka.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Chora wątroba

+6 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Markoo (gość)  •

Z wątrobą nie ma żartów, w końcu to jeden z najważniejszych organów ludzkiego ciała a wiadomo, że wiele osób słabo wykształconych w dziedzinie medycyny, nie zawsze wie jakie sa objawy chorej wątroby, zwłaszcza, gdy wiele z nich przypomina objawy innych chorób ... sam czytałem artykuł na innej stronie; http://www.biomedical.pl/zdrowie/objawy-chorej-watroby-3873.html i czytam jak nawjięcej się da o różnych takich tematach, by zawsze móc być przygotowany, to samo radzę innym ludziom robić !

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wątroba

+2 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Maurycy (gość)  •

Wielu chorych nawet nie wie, że ma problem z wątrobą, bo przecież sama z siebie nie boli, a są też inne objawy wskazujące na wątrobę http://www.essentiale.pl/kwestionariusz-dotyczacy-objawow-ze-strony-watroby.htm które są czasem mylnie interpretowane.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Życie

+4 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Konrad19 (gość)  •

Ja od dziecka miałem problemy z Wątrobą , ale jes już dobrze

odpowiedzi (0)

skomentuj

konował

+6 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

sa (gość)  •

pejsowaty wuj, specjalista od obrażania Polaków i wyłudzania kasy

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 »
Reklama
Reklama