Menu Region

Chora wątroba daje charakterystyczne objawy

Chora wątroba daje charakterystyczne objawy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Krystyna Bochenek

35Komentarzy Prześlij Drukuj
O tym, jak ważne funkcje pełni wątroba i jakie objawy świadczą o chorobach wątroby z dr. nauk medycznych Maciejem Hamankiewiczem, internistą, ordynatorem Oddziału Wewnętrznego Szpitala Miejskiego w Będzinie rozmawia Krystyna Bochenek. Chora wątroba - objawy CZYTAJ WIĘCEJ
1/3
Chora wątroba daje charakterystyczne objawy

(© Marzena Bugała)

Jak wygląda wątroba i gdzie się znajduje?
Wątroba zlokalizowana jest w obrębie jamy brzusznej, pod prawym łukiem żebrowym. W niezwykle rzadkich przypadkach przełożenia trzewi zlokalizowana jest pod lewym łukiem żebrowym. Waga tego narządu zależy od stanu, w którym się znajdujemy. Wątroba stanowi bufor dla przepływającej krwi, dlatego wiele z jej wagi zależy od tego, ile krwi w niej się znajduje.
Wątroba pełni m.in. funkcję magazynowania krwi i innych substancji odżywczych, jej waga wynosi około 1300 g. Wątroba składa się z czterech płatów - prawego i lewego oraz ogoniastego i czworobocznego.

Ściśle związane z chorobami wątroby są choroby wszystkich dróg żółciowych - spełniających funkcję transportującą żółć oraz pęcherzyka żółciowego - pełniącego funkcję magazynującą tę żółć. Oprócz tego pęcherzyk pełni funkcję narządu endokrynnego.
CZYTAJ TAKŻE:
I Ty możesz mieć chorą wątrobę


Wątroba jest narządem bardzo unaczynionym, jedną z jej funkcji jest regulacja objętości krwi. Krew przepływająca z jamy brzusznej układem wrotnym jest kierowana do wątroby i tam poddawana "obróbce" metabolicznej. Dalej przepływa przez żyłę główną dolną do prawej komory serca. Stamtąd jest rozprowadzana po całym organizmie. Jeśli funkcja rozkurczowa serca jest upośledzona, to serce nie jest w stanie tej krwi odebrać. Wtedy wątroba przepełnia się krwią. Niektórzy pacjenci uskarżają się wówczas na to, że coś ich uwiera, że czują ból w łuku podżebrowym, nie mają apetytu. Są to objawy choroby serca, a nie wątroby. Jeśli jednak leczenie serca nie zostanie rozpoczęte, to może dojść do choroby wtórnej, czyli sercowej marskości wątroby.

Jedną z funkcji wątroby jest produkowanie żółci. Jaki jest związek wątroby z woreczkiem żółciowym?
Wiele osób mówi, że "ma kamienie na woreczku". Tymczasem lekarze nie uznają takiego pojęcia; prawidłowa nazwa to pęcherzyk żółciowy. Jest on magazynem żółci w razie potrzeby wyciskanym do przewodu pokarmowego, ale jest także bardzo ważnym, czynnym hormonalnie narządem. Te hormony regulują motorykę całego przewodu pokarmowego.

Komórki wątroby, czyli hepatocyty produkują żółć w sposób ciągły. Żółć jest przekazywana z wątroby do przewodu pokarmowego. Jeżeli dochodzi do zalegania żółci, następstwem może być powstanie kamieni żółciowych lub nawet zatkanie przewodów żółciowych, czyli cholestazy. Powstaje wówczas kolka wątrobowa, która jest bolesną dolegliwością.
Niekiedy konieczne jest dokonanie operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego. Brak tego narządu może być przyczyną dolegliwości pacjenta, np. zgagi, niestrawności, wzdęć.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Jakie są objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym? [PORADNIK]

1 3 4 5 »
Reklama
35

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Chora wątroba

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

TINA (gość)  •

A jak się wyleczyłeś, bo ja też mam problemy z wątrobą od dziecka.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Chora wątroba

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Markoo (gość)  •

Z wątrobą nie ma żartów, w końcu to jeden z najważniejszych organów ludzkiego ciała a wiadomo, że wiele osób słabo wykształconych w dziedzinie medycyny, nie zawsze wie jakie sa objawy chorej wątroby, zwłaszcza, gdy wiele z nich przypomina objawy innych chorób ... sam czytałem artykuł na innej stronie; http://www.biomedical.pl/zdrowie/objawy-chorej-watroby-3873.html i czytam jak nawjięcej się da o różnych takich tematach, by zawsze móc być przygotowany, to samo radzę innym ludziom robić !

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wątroba

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Maurycy (gość)  •

Wielu chorych nawet nie wie, że ma problem z wątrobą, bo przecież sama z siebie nie boli, a są też inne objawy wskazujące na wątrobę http://www.essentiale.pl/kwestionariusz-dotyczacy-objawow-ze-strony-watroby.htm które są czasem mylnie interpretowane.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Życie

+1 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Konrad19 (gość)  •

Ja od dziecka miałem problemy z Wątrobą , ale jes już dobrze

odpowiedzi (0)

skomentuj

konował

+4 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

sa (gość)  •

pejsowaty wuj, specjalista od obrażania Polaków i wyłudzania kasy

odpowiedzi (0)

skomentuj

o czzym innym tytuł

+6 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mag (gość)  •

zjebany artykuł

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nieźle

+4 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mistsz (gość)  •

Super.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Swędzenie

+8 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

 •

Moja bratanica ma stwierdzoną chorobę wątroby. Problem jednak jeszcze narasta z powodu świądu.Wiem ,że ona tego nie kontroluje,ale jest to straszne.Mała ma zdarty naskórek na rączkach ,zwłaszcza paluszki,podrapane plecy,brzuch,pod stopą.Problem jest ogromny,jak jej ulżyć?Pomocy...

odpowiedzi (0)

skomentuj

co to może być

+17 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

lida (gość)  •

mam wybrzuszenie z prawej strony pod żebrami jakby nadmuchany balonik,ból promieniuje na prawą stronę.Może ktoś miał takie objawy?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dziekuję...

+22 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

B.K.W (gość)  •

Przeczytałam, dokładnie cały artykuł, i z zaskoczeniem stwierdziłam, że jest odpowiedzią na wiele moich problemów zdrowotnych od pewnego czasu. Od dwóch lat odczuwałam swędzenie skóry - były krótkotrwałe i szybko przechodziły ale we wrześniu 2012 roku nasiliło się swędzenie skóry - zwłaszcza rąk, ramion i pleców tam gdzie zawsze byłam najbardziej opalona. Zrobiłam wyniki i okazało się że mam bardzo podwyższone GGTP, pięciokrotnie podwyższona fosfataza zasadowa, Alt i ASt - dwukrotnie, bilirubina w normie i podwyzszony cholesterol. Nic mnie nie bolało i nie boli. Od kilku miesiecy połykam "Proursan" i wyniki diametralnie się poprawiły, są o 50% lepsze a choresterol spadł do 220mg/dl. Wciąż tylko LDL jest podwyższony. Dzieki odczytanej informacji, wiem, że muszę zrobić USG - jamy brzusznej i inne badania... Dziekuję.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 »
Reklama
Reklama