Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zasady sprzedaży mieszkań z bonifikatą

Katarzyna Janiszewska
Krakowscy radni miejscy opracowali nowe zasady sprzedaży mieszkań komunalnych z 90-procentową bonifikatą. Uchwa-ła z 2008 r. w tej sprawie została bowiem zaskarżona i przez trzy lata możliwość zbywania lokali była ograniczona. Tymczasem z ich sprzedaży trafia co roku do gminnej kasy ok. 30 mln zł.

- Sąd nie miał wątpliwości co do treści i intencji naszej uchwały - zaznacza Janusz Chwajoł, radny miejski. - Chodziło o doprecyzowanie pewnych terminów: co to znaczy pierwszeństwo, kim jest najemca. Dotychczasowe zapisy dawały moż-liwość różnej interpretacji tych określeń.

W zespole przygotowującym zmiany do uchwały pracował również Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.
- Chcieliśmy rozszerzyć zasady sprzedaży mieszkań, by z możliwości wykupu mogło skorzystać więcej osób - tłumaczy. - Ale też uszczelnić system i zapobiec ewentualnym nadużyciom.

A takie niejednokrotnie w przeszłości się zdarzały. Wykupione na preferencyjnych warunkach mieszkanie (na przykład za 12-25 tys. zł) najemca mógł sprzedać po pięciu latach za rynkową wartość (ok. 200 tys. zł). Ale zdarzało się, że robił to wcześniej. I w zasadzie nic nie stało na przeszkodzie, by znów ustawił się w kolejce po gminny lokal.

Teraz będzie mógł sprzedać mieszkanie dopiero po 10 latach od wykupu. Jeśli sprzeda lokal przed upływem tego czasu, ma obowiązek zwrócić miastu bonifikatę.

- W zeszłym roku zdarzyły się trzy takie przypadki - przypomina sobie Chwajoł. - Ale ponieważ pieniądze zostały przeznaczone na kupno innego mieszkania - a zgodnie z ustawą o gospodarowaniu nieruchomościami jest to dopuszczalne - najemcy nie musieli zwracać uzyskanej ulgi. Nowe zapisy nie utrudniają wykupu. Wprowadzają jednak obostrzenia dotyczące obrotu mieszkaniami - dodaje.

Udzielane przez gminę bonifikaty mogą sięgać nawet 90 proc. (dotyczy to lokali najstarszych). Im nowsze mieszkanie, tym mniejsza ulga (jeden rok przelicza się na 2 proc. wartości lokalu).

Do tej pory w uchwale znajdował się zapis o tym, że najemca chcący wykupić lokal po preferencyjnej cenie, nie może być właścicielem nieruchomości w Krakowie ani sąsiednich powiatach. Radni doprecyzowali, że zapis dotyczy województwa małopolskiego.

- W uchwale określamy szczegółowo przypadki, kiedy gmina może odstąpić od tej zasady - mówi Kośmider. - Jeśli na przykład wartość nieruchomości jest znacząco niższa niż wynajmowanego lokalu, albo nie nadaje się ona do zamieszkania, nie odmówimy najemcy możliwości wykupu.

W poprawionej uchwale dłuższy o rok jest termin składania wniosków o wykup lokali (do 31 grudnia 2015 r.). Przesunął się (też o rok) wiek mieszkań przeznaczonych do sprzedaży z ulgą: to te, które zostały wybudowane lub pozyskane przez gminę do 31 grudnia 1998 r. W przypadku młodszych lokali sprzedawanych za 10 proc. rynkowej wartości trudno byłoby bowiem dowieść, że interes ekonomiczny gminy nie ponosi uszczerbku.

W Krakowie jest ponad 22 tys. lokali komunalnych. Mieszkający w nich ludzie są w różnej sytuacji finansowej. To nie zawsze biedne osoby, ale płacą niższy, regulowany czynsz. Dokąd spełniają wymogi formalne, gmina nie może zabrać im mieszkania. Więc lokale są zamrożone. Gmina nic nie może z nimi zrobić, nie ma z nich też prawie żadnych dochodów.

- Musi je za to utrzymywać, łożyć na remonty - zauważa Bogusław Kośmider. - A przykład wspólnot mieszkaniowych pokazuje, że najlepiej sobie radzą z tym sami lokatorzy. Ludzie zawsze bardziej dbają, jeśli coś jest ich prywatną własnością - podkreśla.
Uzyskane ze sprzedaży pieniądze gmina będzie mogła przeznaczyć na zakup nowych mieszkań dla najuboższych. I rozładować choć trochę kolejkę czekających na pomoc gminy.

Co roku miasto sprzedaje ok. 800-1100 mieszkań. Do gminnej kasy trafia z tego tytułu ponad 30 mln zł.

Na sesji w najbliższą środę odbędzie się drugie czytanie poprawionej uchwały.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska