Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Targ: powstanie spółka, która zajmie się rozbudową lotniska

Łukasz Bobek
Nowy Targ zamierza powołać spółkę samorządową, która zajmie się budową pasa startowego na nowotarskim lotnisku. Pieniędzy na budowę spółka ma szukać w prywatnym sektorze - w tym m.in. w funduszach inwestycyjnych. Na pierwszy etap budowy lotniska, by mogło przyjmować małe samoloty pasażerskie, potrzeba ok. 80 mln zł.

Budowa lotniska w stolicy Podhala została wpisana przez Urząd Marszałkowski w Krakowie na listę strategicznych inwestycji regionalnych. - Teraz mamy czas taki, jak niedawno miało Zakopane, by stworzyć stosowną spółkę - mówi Marek Fryźlewicz, burmistrz Nowego Targu.

Jego miasto chce - na wzór Polskich Kolei Górskich, które kupiły Polskie Koleje Linowe - powołać spółkę wraz z innymi podhalańskimi samorządami, a następnie poszukać prywatnego inwestora, który wyłoży pieniądze. - Liczymy, że uda się tutaj skorzystać m.in. z pomocy Zakopanego i gmin tatrzańskich, które powołały PKG. Udziałowca prywatnego będziemy szukać m.in. w funduszach inwestycyjnych, bo tam są pieniądze - ujawnia Fryźlewicz.

Jak dodaje burmistrz stolicy Podhala, zanim spółka zostanie powołana, muszą zostać opracowane dokumenty dotyczące planów budowy nowego lotniska, w tym analiza biznesowa przedsięwzięcia, włącznie z prognozowaną frekwencją na lotnisku.
Fryźlewicz może liczyć na zdecydowane wsparcie Janusza Majchra burmistrza Zakopanego.

- Uważam, że w obecnych czasach jedyną szansą dla dużych przedsięwzięć jest łączenie się we wspólne działanie samorządów i szukanie wsparcia w świecie kapitałowym - zaznacza Majcher. - My jesteśmy gotowi wejść we współpracę z Nowym Targiem. Wierzę bowiem, że lotnisko na Podhalu to duża szansa na rozwój dla całego naszego regionu, w tym także dla Zakopanego. To kolejna możliwa droga dla turystów.

Pierwszy etap budowy lotniska, by mogły lądować w Nowym Targu linie nieregularne, samoloty czarterowane, to koszt ok. 80 mln zł. Wokół lotniska ma zaś się znajdować infrastruktura komercyjna: sklepy, hotel, parkingi. - To właśnie na niej mógłby w znacznej mierze zarabiać przyszły udziałowiec, którzy wyłoży pieniądze. Wiadomo bowiem, że przez pierwsze kilka lat z samego lotniska nie będzie szans czerpać jakichś większych korzyści - dodaje Fryźlewicz.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska