Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2013 na Podhalu. Najlepiej zdali licealiści z Rabki

Tomasz Mateusiak
Na ten dzień tysiące podhalańskich maturzystów czekało z zapartym tchem. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie opublikowała w piątek oficjalne wyniki matury, którą absolwenci liceów pisali na początku maja.

Po analizie wyników można stwierdzić, że młodym góralom z powiatu suskiego, tatrzańskiego czy nowotarskiego egzamin dojrzałości wyszedł całkiem nieźle. Sprawdziliśmy, gdzie było najlepiej.

Tegoroczną maturę w powiatach tatrzańskim, suskim i nowotarskim zdawało 1634 absolwentów liceum. Dziś już wiadomo, że zaliczyło ją 9 na 10 uczniów. - Co więcej, wyniki góralskiej młodzieży są całkiem dobre w porównaniu z osiągnięciami uczniów z innych regionów Małopolski - mówi Artur Pasek, zastępca małopolskiego kuratora oświaty w Krakowie.

Na dowód swoich słów przedstawia liczby, które wskazują, że średni wynik, jaki statystyczny uczeń z Małopolski osiągnął na tegorocznym egzaminie z języka polskiego, to 61 proc. Ten sam wynik dla powiatu suskiego wynosi 58,5 proc, dla nowotarskiego - 64,2, a dla pow. tatrzańskiego 63 proc. - By pokazać jak dobry to rezultat warto dodać, że przeciętny uczeń w Krakowie też zdał język polski na 63 proc. - dodaje Pasek.

Trochę gorzej dla Podhala wygląda porównanie wyników egzaminu maturalnego z matematyki. Tu średni wynik statystycznego ucznia w Małopolsce wyniósł - 65,87 proc. W samym Krakowie było to 70,1, a w powiecie tatrzańskim - 65,6, nowotarskim - 68,4, suskim - 63,7.

Na wymienione wyżej wyniki w głównej mierze wpływ mają najlepsze szkoły w regionie. Ranking górskich liceów przedstawiamy w ramce. By wskazać najlepsze licea w danym powiecie, dodaliśmy średnie wyniki ich uczniów z języka polskiego (egzamin pisemny i ustny), matematyki oraz z testów (pisemnych i ustnych) z języka obcego (jeśli w danym liceum uczniowie zdawali maturę z kilku języków, wyciągaliśmy średnią).

Tym sposobem najlepszym liceum na południu Małopolski okazało się II LO w Rabce-Zdroju. Dla szkoły prowadzonej przez dyrektorkę Irenę Jaworską nie jest to zaskoczenie, ponieważ placówka zajęła najwyższe miejsce na podium już przed rokiem.

Dlatego o wiele bardziej niż wynik zwycięzcy, dziwi miejsce I LO im. Seweryna Goszczyńskiego z Nowego Targu i I Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera w Zakopanem. Szkoły, które od lat uważa się za najlepsze na Podtatrzu, zajęły odpowiednio 3. i 7. miejsce. W przypadku uczniów z Zakopanego to prestiżowa porażka. Placówkę spod Giewontu wyprzedziły bowiem szkoły z małej Suchej Beskidzkiej (dwie placówki), Jabłonki czy Rabki (także dwie szkoły były wyżej). - Niestety, zakopiańskie placówki ostatnimi czasy w różnego rodzaju rankingach edukacyjnych dołują - mówi Stanisław Stachoń, dyrektor Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Zakopanem.

Nie wie dokładnie, dlaczego tak się dzieje, ale uważa, że władze miasta czy powiatu powinny się temu bliżej przyjrzeć. - Nie da się ukryć, że pozostałe samorządy w Małopolsce pod względem edukacji mocno ruszyły do przodu. Nie możemy pozwolić, by Zakopane zostało za nimi daleko w tyle - apeluje Stanisław Stachoń.

Tekst opracowanona podstawie danych OKE w Krakowie. 5 lipca opublikujemy ranking najlepszych techników.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska