18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki matur 2013. Ranking szkół w Nowym Sączu

Teresa Zielińska, Anna Koział-Ogorzałek
Stuprocentową zdawalnością na egzaminach maturalnych mogą pochwalić się trzy nowosądeckie licea: Akademickie Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego, Społeczne Liceum Splot i VII Liceum Ogólnokształcące im. gen. Józefa Kustronia.

W powiecie limanowskim taki wynik uzyskała jedna szkoła - I LO im. Orkana. W powiecie gorlickim żadna, najwyższą tutaj zdawalność (99 proc.) osiągnęło I LO im. Kromera w Gorlicach. Warto dodać jednak, że 100-procentową zdawalnością pochwalić się mogą głównie małe szkoły, z wyjątkiem limanowskiego I LO, gdzie do matury przystąpiło 217 uczniów i uczennic.

Dyrektorzy najlepszych liceów w regionie nie kryją zadowolenia. - Nietrudno uzyskać dobry wynik, jeśli w szkole jest tylko 30 maturzystów - zastrzega Anna Mruk, dyrektorka I LO w Limanowej. Mówi, że wynik to efekt bardzo ciężkiej pracy nauczycieli i uczniów, którzy wiedzą, po co przyszli do szkoły. - Nie miałam jeszcze czasu przejrzeć dokładnie wyników matur, ale z tego, co się zorientowałam, wiem, że matematyka rozszerzona stoi na bardzo wysokim poziomie, a uczniowie uzyskali 90 albo więcej punktów procentowych - opowiada. Spodziewa się, że około 96 proc. maturzystów pójdzie na studia wyższe. - Tak jest co roku. Z reguły nie mają problemu z dostaniem się na prestiżowe uczelnie - dodaje.

W VII LO przy Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu na studia wybiera się też większość uczniów. Wicedyrektor Zbigniew Kudlik wymienia wśród najchętniej wybieranych uczelni: AGH, Politechnikę Krakowską i sądecką Państwową Wyższą Szkołę Zawodową.

Najsłabszą zdawalność w regionie miało LO przy Zespole Szkół nr 1 w Starym Sączu. Tylko 42 proc. jego maturzystów przebrnęło z powodzeniem przez egzamin dojrzałości. Najwyższą średnią na maturze uzyskało Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Nowym Sączu, ale zdawały tutaj 24 osoby. W mieście nie miało sobie równych z języka angielskiego (97 proc. na egzaminie pisemnym i 97,5 na ustnym) i polskiego (odpowiednio 69,6 proc. i 98,3 proc.). - Trudne były biologia i fizyka - zauważa dyrektor AKO Bogusław Kołcz. W całej Małopolsce do matury przystąpiły 33 422 osoby, tegoroczni absolwenci stanowili 91 proc. zdających.

Do egzaminu podeszli również absolwenci, którzy świadectwo dojrzałości uzyskali w poprzednich latach, a teraz chcieli podwyższyć wynik egzaminacyjny albo zaliczyć nowy przedmiot. Średnia zdawalność w województwie wyniosła 84 proc. W powiatach limanowskim, gorlickim, nowosądeckim i w Nowym Sączu maturzystów podchodzących pierwszy raz do egzaminu dojrzałości było 5830, w tym 2522 w liceach.

W Nowym Sączu zdawalność matury w ogólniakach wyniosła 90 proc., natomiast we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych - 83 proc., w powiecie nowosądeckim - 86 proc. w liceach i 76 proc. we wszystkich szkołach; w limanowskim - 90 i 88 proc.; w gorlickim - 93 i 84 proc. Młodzież zdecydowanie lepiej radziła sobie na egzaminach ustnych niż pisemnych.

W naszym rankingu uwzględniliśmy średnie wyniki matury w liceach ogólnokształcących.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska