Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białka Tatrzańska ma problem ze smogiem

Łukasz Bobek
Tomasz Mateusiak
Z jakością powietrza nie jest dobrze także w niezwykle popularnej zimą Białce Tatrzańskiej. Narciarze szusujący na Kotelni- cy Białczańskiej i innych stokach Białki w weekend mogli z góry „podziwiać” wieś zanurzoną w smogu. Szara i gęsta chmura wisiała nad domami niemal przez cały dzień.

Nikt nie bada powietrza

To, że w Białce jakość powietrza nie jest najlepsza, widać gołym okiem. W podhalańskiej wsi nie ma jednak stałego monitoringu powietrza.

- Nie prowadzimy i nigdy nie prowadziliśmy tam takich analiz przy pomocy specjalistycznych urządzeń pomiarowych. Zdajemy sobie sprawę z tego, że Białka również ma kłopot ze smogiem - mówi Ryszard Listwa z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie.

Dwa lata WIOŚ starał się porównać jakość atmosfery w Białce z miejscowościami, w których monitoring jest prowadzony. - Z naszych analiz wynika, że jakość powietrza w Białce będzie podobna do tej w Nowym Targu. To oznacza, że mocno przekroczone będą wartości dotyczące benzo(a)pirenów i pyłów zawieszonych - mówi Listwan.

Każdej zimy w Białce Tatrzańskiej zimowe ferie spędzają tysiące Polaków. Niektórzy zauważają, że trudno tu oddychać. - O tym, że na Podhalu jest smog, słyszałam, ale myślałam, że tylko w Zakopanem. Nie wiedziałam, że i w Białce jest z tym kłopot - mówi Agnieszka Nowak, turystka z Bydgoszczy. Przyznaje, że zwłaszcza wieczorami czuć, że z powietrzem coś jest nie tak.

Gmina: szukamy kasy

- Sytuacja i położenie gminy ograniczają nieco mieszkańcom możliwość wymiany pieców na nowocześniejsze. Na podłączenie geotermii na razie nie ma co liczyć, podobnie jak i gazu zimnego - mówi Stanisław Łukaszczyk, wójt Bukowiny Tatrzańskiej.

Dlatego ostatnie dwa lata lobbował w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska, by można dofinansować wymianę starych pieców węglowych na piece na ekogroszek. Zwłaszcza piątej, najwyższej klasy jeśli chodzi o emisję spalin. - Moim zdaniem to szansa dla gminy, by ludzie wymienili piece na nowsze - nie kryje wójt.

Urzędnicy na razie robią ankiety wśród mieszkańców, by się dowiedzieć, kto jakim piecem ogrzewa dom i czy byłby chętny na jego wymianę przy wsparciu finansowym gminy. - Wnioski w tej sprawie będzie można składać na przełomie marca i kwietnia - dodaje Łukaszczyk.

Bukowina ma problem

Polski Alarm Smogowy kilka dni temu rozpoczął badania zanieczyszczenia w sąsiedniej wiosce - w Bukowinie Tatrzańskiej. Pyłomierz został już zainstalowany w szkole podstawowej. Okazało się teraz, że niemal całe dnie stężenie pyłów zawieszonych PM10 było przekroczone, i to nawet czterokrotnie powyżej dopuszczalnych norm. Podobny problem, niestety, ma większość podhalańskich miejscowości, m.in. Zakopane i Nowy Targ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska