Wywóz śmieci - Nowy Sącz zdąży podpisać umowę tuż przed...

Wywóz śmieci - Nowy Sącz zdąży podpisać umowę tuż przed terminem

Teresa Zielińska

Gazeta Krakowska

Gazeta Krakowska

Firma Nova jako jedna z trzech jest w konsorcjum, które będzie dalej odbierać śmieci w Sączu.
1/2
przejdź do galerii

Firma Nova jako jedna z trzech jest w konsorcjum, które będzie dalej odbierać śmieci w Sączu.

W poniedziałek zacznie obowiązywać nowy system gospodarowania odpadami. Władze gmin w regionie nowosądeckim uchwaliły opłaty za odbiór śmieci i wyłoniły wykonawców usługi. Zapewniają, że nie będzie problemów z odbiorem śmieci od mieszkańców.
W Nowym Sączu zajmie się tym konsorcjum firm: Sita, Nova i Empol, które do tej pory odbierały miejscowe śmieci. Miasto do końca czerwca podpisze z nimi umowę. Jest to możliwe, bo Krajowa Izba Odwoławcza na wniosek prezydenta Nowego Sącza uchyliła zakaz zawarcia umowy z wykonawcą wyłonionym w przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych.

Przypomnijmy, że w przetargu wygrało pierwotnie włoskie konsorcjum AVR. Wtedy jednak konsorcjum Sity, Novej i Empolu odwołało się do KIO, a ta nakazała wykluczenie AVR z przetargu. Tak też się stało.

W Limanowej śmieciowy biznes poprowadzi Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej z firmą Empol. Rada miasta uchwaliła opłaty, ale zarząd nie wyklucza ich zmiany. Stawka za odpady segregowane wzrośnie zapewne do około 7 zł.
- Jesteśmy po przetargu, ale jeszcze nic nie przesądzamy - zaznacza wiceburmistrz Limanowej Wacław Zoń. - Potrzebujemy czasu, aby wszystko dokładnie przeliczyć.

Konieczność skorygowania stawki wynika z przeszacowania. Miasto obliczyło koszty gospodarowania odpadami od wyższej liczby ludności, niż wskazują na to złożone deklaracje, które ciągle wpływają do magistratu. Samorządowcy założyli też wyższy odsetek mieszkańców, którzy nie będą segregować śmieci.

Tymczasem selektywną zbiórkę odpadów zadeklarowało około 60 procent limanowian. - Będziemy sprawdzać złożone deklaracje z bazą podatników - zapowiada wiceburmistrz Zoń. - Firma odbierająca śmieci od mieszkańców też sprawdzi, czy złożyli deklaracje.

Nowy system gospodarowania odpadami od stycznia realizują Gorlice. Śmieci niesegregowane zbiera konsorcjum firm Empol i Sita, a segregowane - spółka Surpap. Umowa obowiązuje do grudnia. Za tonę odpadów mieszanych miasto płaci odbiorcy ok. 387 zł, za tonę segregowanych - 43,20 zł.

- Każde auto ze śmieciami jedzie na punkt przeładunkowy, gdzie wszystko jest ważone - wyjaśnia Teresa Wrona, kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Gorlicach. - Zmian nie ma, tylko do stycznia mieszkańcy osiedli podpisywali indywidualne umowy z urzędem, a teraz robią to spółdzielnie.

Znacznie więcej za odbiór śmieci zapłaci Krynica-Zdrój: za tonę niesegregowanych ok. 450 zł i ok. 100 zł za segregowane. To jedne z najwyższych stawek w regionie. Zarobi Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i firma Empol, których konsorcjum jako jedyne złożyło ofertę w przetargu.

- Nie mieliśmy wyboru, dlatego przystaliśmy na takie stawki - mówi burmistrz Dariusz Reśko. - Cieszę się jednak, że odbiorem odpadów zajmie się nasza spółka i dzięki temu będzie zatrudnienie dla jej pracowników.

Gminy ustaliły kwoty za odbiór śmieci od mieszkańców. Będą naliczane miesięcznie od osoby.
Nowy Sącz: odpady segregowane - 7,50 zł, mieszane - 13 zł.
Gmina Chełmiec: segregowane - 4,90 zł, mieszane - 15 zł.
Limanowa: segregowane- 5 zł, mieszane - 9 zł.
Gorlice: segregowane - 5,70 zł, mieszane - 8,32 zł.
Krynica-Zdrój: segregowane - 7,50 zł, mieszane - 14 zł.

W gminie Chełmiec śmieci odbierać będzie konsorcjum firm Sita Małopolska i Nova. W Limanowej przetarg wygrało konsorcjum złożone z Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej oraz Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Empol. W Gorlicach śmieci segregowane zagospodaruje Surpap, a mieszane - konsorcjum firm Empol i Sita. W Krynicy-Zdroju przetarg wygrało MPGK i Empol.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
GIODO dobierze sie do.. Nowaka

coto (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 44 / 21

a do NS zawita GIODO, na pogadanke z Nowakiem ws. szpiegowskich deklaracji wymagajacyh wzrostu psa, wieku babci i dochodow corki, wzrostu brata meza. do tego dorzucili format wzorowany na...rozwiń całość

a do NS zawita GIODO, na pogadanke z Nowakiem ws. szpiegowskich deklaracji wymagajacyh wzrostu psa, wieku babci i dochodow corki, wzrostu brata meza. do tego dorzucili format wzorowany na skarbowce, dzieki miernym absolwentom psychologii tlumu, zatrudnionym w UM.
lepszynowysacz.wordpress.comzwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo