Samorządowcy spędzają w delegacjach od 12 do 53 dni rocznie

  Samorządowcy spędzają w delegacjach od 12 do 53 dni rocznie

  Teresa Zielińska

  Gazeta Krakowska

  Gazeta Krakowska

  Samorządowcy z Sądecczyzny w ub.r. nie wydali zbyt dużo pieniędzy na wyjazdy służbowe.Rekordzistą okazał się starosta limanowski Jan Puchała, który na ten cel przeznaczył 23 tys. zł. Efekty jego wyjazdów mogą usprawiedliwić koszty delegacji, bo dzięki nim staroście udało się zdobyć 17 mln zł dotacji unijnych.
  Burmistrz Dariusz Reśko przebywał w delegacjach aż 53 dni.

  Burmistrz Dariusz Reśko przebywał w delegacjach aż 53 dni. ©fot. Wojciech Chmura

  - Jeżdżę, bo nieobecni nie mają racji. Trzeba dbać o wnioski dotyczące zdobywania funduszy i pilnować, by sprawę doprowadzić do końca - mówi Puchała.

  Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak był w delegacji 12 razy, najczęściej to wyjazdy jednodniowe do Krakowa, Zakopanego, Krynicy i Częstochowy.

  - Prezydent uważa, że nie trzeba wyjeżdżać z miasta pięć razy w tygodniu, żeby załatwić jakąś sprawę - mówi Małgorzata Grybel, rzecznik magistratu. Nie chce jednak mówić o konkretnych efektach działań zwierzchnika.

  - Wyjazdy służbowe trzeba traktować jako inwestycje - mówi radny miejski Grzegorz Fecko. Przypomina, że kilka miesięcy temu dokupiono dwa samochody dla prezydentów.

  - Po co, skoro się nimi nie jeździ? Ilość przejechanych kilometrów świadczy o aktywności. Samochód ma być narzędziem w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, a w Nowym Sączu jest wiele do zrobienia, potrzebujemy tych pieniędzy. A żeby je zdobyć, trzeba wydeptywać ścieżki- przypomina.

  Podobnego zania jest Aleksandra Smyczyńska, wykładowca PR w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Krakowie, która zauważa, że samorządowcy powinni się kierować zasadą celowości w delegacjach służbowych za publiczne pieniądze.

  - Dobry gospodarz powinien mieć konkretny cel wyjazdu i musi podać konkretne jego efekty. Wtedy wydatki na delegacje mają sens - nie kryje Smyczyńska. Burmistrz Krynicy - Zdroju Dariusz Reśko przyznaje, że jeździ służbowo średnio raz w tygodniu.

  - Wiąże się z wizytami w instytucjach, z którymi współpracujemy - mówi Reśko. Czasy są takie, że zza biurka niewiele się załatwi. Burmistrz Krynicy z powodu delegacji przebywał w ub.r. 53 dni poza urzędem. W ciągu ostatniego półtora roku jego wyjazdy do Krakowa przyniosły namacalne skutki. Udało się zdobyć około siedmiu milionów złotych z unijnych funduszy. Podróże do Warszawy zaowocowały pozyskaniem 4 mln zł dotacji z Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska na zabezpieczenie przeciwpowodziowe potoku Kryniczanka.

  - Mnie to kosztowało kilka wyjazdów do Warszawy, ale gmina zyskała - komentuje burmistrz Reśko. Zwraca też uwagę na tworzenie poprzez osobiste kontakty w instytucjach i urzędach administracji pozytywnego wizerunku gminy. - Żeby załatwić ważne sprawy, warto jechać osobiście - mówi Dariusz Reśko.

  Burmistrz Limanowej Władysław Bieda na wyjazdy służbowe poświęcił w ubiegłym roku 22 dni. Do tego doszły 63 delegacje, trwające krócej niż osiem godzin. Burmistrz gościł w miastach partnerskich w Niemczech, na Słowacji, Ukrainie i na Węgrzech. W kraju najczęściej podróżował do Krakowa.

  - To były spotkania z wojewodą, rozmowy dotyczące pozyskiwania środków, kwestie zaciągania preferencyjnych pożyczek - mówi sekretarz miasta Marek Matras.

  Jako przykład wymienia otrzymane przez Limanową 6,4 mln zł z Funduszu Spójności, będące pokłosiem ubiegłorocznych starań. Podobnie jak 2,9 mln zł z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego uzyskane na remont dróg gminnych czy 230 tys. zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na budowę muszli koncertowej w Parku Miejskim.

  Ile kosztują nas ich służbowe wyjazdy?
  Samorządowcy podróżują najczęściej samochodami służbowymi, choć zdarza się, że czasami korzystają z prywatnych.
  W pojedynczych przypadkach wybierają pociąg albo autobus, jeśli w grę wchodzi wyjazd zorganizowany. Podróże burmistrza Krynicy kosztowały w ubiegłym roku niespełna 2,5 tys. zł. Na wyjazdy służbowe burmistrza Limanowej wydano prawie 16 tys. zł. Najwięcej, bo ponad 23 tys. zł, pochłonęły delegacje starosty limanowskiego. Na podróże starosty nowosądeckiego wydano ponad 4,8 tys. zł. Najmniej kosztowne są wyjazdy prezydenta Nowego Sącza - ok. 190 zł.

  Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (13)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  podróże Nowaka

  martinoff salon24.pl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 8

  Rzeczniczka Nowaka widać przeszła staranne szkolenie z zakresu propagandy. Szkoda tylko że w sowieckiej szkole propagandy. Zyby nie odpowiadać na pytanie dlaczego Nowak tak mało jeździ i wyprasza...rozwiń całość

  Rzeczniczka Nowaka widać przeszła staranne szkolenie z zakresu propagandy. Szkoda tylko że w sowieckiej szkole propagandy. Zyby nie odpowiadać na pytanie dlaczego Nowak tak mało jeździ i wyprasza pieniądze dla Sącza to odwrociła kota ogonem i powiedziała że Nowak nie musi jeździć 5 razy w tygodniu. Przecież nikt mu nie każe jeździć 5razy w tygodniu do krakowa i warszawy. Chodzi o to żeby jechał od czasu do czasu coś załatwić. Ale Nowak niecierpi podróży. Doszły mnie słuchy że jak był posłem to bał się wsiąść w samolot.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie wiem co lepsze

  z Krynicy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 11

  Czy wasz Nowak który nie podróżuje czy nasz Reśko który podróżuje dużo. Efekty w mojej ocenie podobne ale wasz jest tańszy w utrzymaniu.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odp

  martinoff salon24.pl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

  Nie wiem czy tanszy. Nowak mało jeździ bo jest leń ale jak trzeba to zatrudnia swoich znajomych. Za co my płacimy.
  A Resko to trzeba sprawdzić co robi podczas tych delegacji bo może dorabia sobie...rozwiń całość

  Nie wiem czy tanszy. Nowak mało jeździ bo jest leń ale jak trzeba to zatrudnia swoich znajomych. Za co my płacimy.
  A Resko to trzeba sprawdzić co robi podczas tych delegacji bo może dorabia sobie wykładami?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pytanie

  z Krynicy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

  a masz pomysł jak to sprawdzić ? Czy urząd musi udostępnić delegacje Reśki żeby zobaczyć cel wyjazdu ?
  On bez walki na pewno nic nie da a prawnik wymyśli sposób żeby odmówić.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odp

  martinoff salon24.pl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 7

  Ekspertem w tej dziedzinie nie jestem ale jest ustawa ondostepie do informacji. Wielu dziennikarzy w telefonicznej rozmowie nie dostaje jakis informacji bo sie zaslaniaja tajemnicą. Ale jak...rozwiń całość

  Ekspertem w tej dziedzinie nie jestem ale jest ustawa ondostepie do informacji. Wielu dziennikarzy w telefonicznej rozmowie nie dostaje jakis informacji bo sie zaslaniaja tajemnicą. Ale jak dzienikarz czy inna osoba wysle oficjalne pismo powolujac sie na odpowiedni paragraf tejze ustawy to dostaje potrzebna informacje.
  Powodzenia zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wykladnia?

  coto (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 16

  w sieci mozna znalezc raporty sporzadzane przez pracownikow z jakiegos wyjazdu. wlasnie w panstwowych instytycujach, wiec moze ten same model dziala w samorzadach i resko powinien pisac i...rozwiń całość

  w sieci mozna znalezc raporty sporzadzane przez pracownikow z jakiegos wyjazdu. wlasnie w panstwowych instytycujach, wiec moze ten same model dziala w samorzadach i resko powinien pisac i udostepniac?
  lepszynowysacz.wordpress.comzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nowak nowak

  coto (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

  brak wyjazdow nowaka widoczny jest w braku wszystkiego w NS. no ale gdzie by mial jezdzic i z kim rozmawiac, jak nie ma kontaktow, wizyt dygnitarzy unika, a i brakuje mu pomyslu na rozwoj miasta....rozwiń całość

  brak wyjazdow nowaka widoczny jest w braku wszystkiego w NS. no ale gdzie by mial jezdzic i z kim rozmawiac, jak nie ma kontaktow, wizyt dygnitarzy unika, a i brakuje mu pomyslu na rozwoj miasta.
  lepszynowysacz.wordpress.comzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zasłyszane o Krynicy

  oburzony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 11

  Ten wasz burmistrz Reśko to w wielu kategoriach mógłby startować. Dosłownie przed chwilą przeczytałem o skandalicznym wyproszeniu niezależnego dziennikarza z otwartej konferencji prasowej na temat...rozwiń całość

  Ten wasz burmistrz Reśko to w wielu kategoriach mógłby startować. Dosłownie przed chwilą przeczytałem o skandalicznym wyproszeniu niezależnego dziennikarza z otwartej konferencji prasowej na temat Festiwalu Kiepury. Link do tego artykułu - http://www.krynica-fakty.pl/aktykuly-na-stronie/item/96-demokracja-wedlug-dr-reski

  Według mnie to jest skandal i być może należało by zrobić akcję środowiska dziennikarskiego przeciwko Reśce i takim praktykom kneblującym wolność słowa. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Krynica: z ostatniej chwili

  meloman (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 19

  Może nie na temat ale w Krynicy dzieją się rzeczy jak z najgorszych czasów komuny. Dzisiaj byłą konferencja prasowa nt. Festiwalu Kiepury. Dziennikarz z niezależnego portalu krynica-fakty.pl został...rozwiń całość

  Może nie na temat ale w Krynicy dzieją się rzeczy jak z najgorszych czasów komuny. Dzisiaj byłą konferencja prasowa nt. Festiwalu Kiepury. Dziennikarz z niezależnego portalu krynica-fakty.pl został z niej WYPROSZONY !!! Z otwartej konferencji na którą zapraszani byli wszyscy chętni. To skandal i wymaga szerokiego nagłośnienia.
  Przeczytajcie o tym koniecznie: http://www.krynica-fakty.pl/aktykuly-na-stronie/item/96-demokracja-wedlug-dr-reskizwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie Reśko - tak nie wolno

  czytelniczka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 7

  Jestem w szoku... przecież pan Reśko to wykładowca WSB-NLU i przy okazji burmistrz pięknego uzdrowiska. To niepojęte. Na dziennikarzy nie wolno się obrażać bo oni reprezentują społeczeństwo i...rozwiń całość

  Jestem w szoku... przecież pan Reśko to wykładowca WSB-NLU i przy okazji burmistrz pięknego uzdrowiska. To niepojęte. Na dziennikarzy nie wolno się obrażać bo oni reprezentują społeczeństwo i dostarczają mu informacji. Nawet jeśli ci dziennikarze są trochę mniej przychylni i patrzą władzy na ręce. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  krynicka ściema

  kryniczanin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 12

  Cytuję:
  Podróże burmistrza Krynicy kosztowały w ubiegłym roku niespełna 2,5 tys

  czyli za 53 dni w delegacji całkowite koszty to 2,5 tys zł = trochę ponad 47 złotych dziennie? Burmistrz Reśko...rozwiń całość

  Cytuję:
  Podróże burmistrza Krynicy kosztowały w ubiegłym roku niespełna 2,5 tys

  czyli za 53 dni w delegacji całkowite koszty to 2,5 tys zł = trochę ponad 47 złotych dziennie? Burmistrz Reśko chyba sobie robi jaja z dziennikarzy i mieszkańców. Ta kwota nie wystarczy nawet na benzynę. A gdzie diety, wynagrodzenie kierowcy, noclegi itp.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pieniadze sa wazne ale kultura wazniejsza!

  Echte polnische Wiener (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 18

  Burmistrz Piwnicznej ostatnio goscil na Ukrainie w podarunku otrzymal nuty "Dunki" .
  Miejscowi muzycy napisali tekst i juz po halach sie niesie: Kicorzu,Kicorzu kochosz ty Piwniczna wyciag sie...rozwiń całość

  Burmistrz Piwnicznej ostatnio goscil na Ukrainie w podarunku otrzymal nuty "Dunki" .
  Miejscowi muzycy napisali tekst i juz po halach sie niesie: Kicorzu,Kicorzu kochosz ty Piwniczna wyciag sie skrochmolil w polowie zawisnol. Nastepne zwrotki dopisuje samo zycie.

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Reśko samochwała

  Jontek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 13

  Potok Kryniczanka jest Skarbu Państwa w Zarządzie RZGW więc nie jest gminny. Ale OK płynie przez Krynicę i remont był potrzebny. Jednak jaka w tym zasługa Reśki? Wtajemniczeni wiedzą. Panie Reśko...rozwiń całość

  Potok Kryniczanka jest Skarbu Państwa w Zarządzie RZGW więc nie jest gminny. Ale OK płynie przez Krynicę i remont był potrzebny. Jednak jaka w tym zasługa Reśki? Wtajemniczeni wiedzą. Panie Reśko skoro tak dlaczego nie mamy nowego asfaltu na krynickim kartoflisku szumnie nazywanym głównymi drogami w uzdrowisku? Dlaczego nie podpisał pan umowy z marszałkiem na remont tej drogi? Limit dni w delegacji lub kilometrów już był wyczerpany?zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo