Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maturzysto, przyjdź studiować do Krakowa! Uczelnie wprowadzają nowe kierunki

Paulina Korbut
Bioinformatyka, etnofilologia, inżynieria wzornictwa, zarządzanie środowiskiem przyrodniczym - to tylko niektóre nowe kierunki, jakie w tym roku uruchamiają krakowskie uczelnie. Choć maturzyści świadectwa dojrzałości otrzymają dopiero 28 czerwca, wiele z uniwersytetów już uruchomiło elektroniczną rekrutację na studia. I kuszą potencjalnych studentów, jak mogą.

Jak co roku, na Uniwersytecie Jagiellońskim najwięcej miejsca przygotowano na prawie - pierwszy rok jednolitych studiów magisterskich rozpocznie 500 osób. Drugie w kolejności są studia licencjackie: informatyka stosowana (250 miejsc) i chemia stosowana (250 miejsc). Najbardziej kameralnie będzie na zarządzaniu prowadzonym równocześnie przez Uniwersytet Jagielloński i ESB Business School Reutlingen University. Kierunek będzie mogło rozpocząć tylko 10 osób. Tłumów nie będzie też na nietypowych filologiach obcych. Studia na filologii portugalskiej będzie mogło podjąć 20 osób, na japonistyce - zaledwie 2 więcej.

Natomiast wśród nowych kierunków na UJ pojawiły się: neofilologia spec. filologia rumuńska, studia azjatyckie (specjalności studia bliskowschodnie i studia dalekowschodnie), a w odrębny kierunek zostało wydzielone edytorstwo.

- Ponownie wśród oferowanych kierunków pojawiła się również niestacjonarna socjologia - przypomina Katarzyna Pilitowska, rzecznik prasowy UJ.

Inżynieria wzornictwa przemysłowego, chemia budowlana i informatyka stosowana - to nowe kierunki studiów inżynierskich, które będzie można studiować na Politechnice Krakowskiej.

- Inżynieria wzornictwa przemysłowego, którą Politechnika będzie prowadzić wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych, to unikatowy kierunek na polskich uczelniach. Zaprojektowanie atrakcyjnego i użytecznego przedmiotu wymaga dzisiaj wiedzy technicznej, ekonomicznej, ale też znajomości trendów i ludzkich gustów - opisuje Małgorzata Syrda-Śliwa, rzecznik prasowy Politechniki Krakowskiej.

Warto dodać, że największe limity na PK są tradycyjnie na budownictwie (kierunek prowadzony na dwóch wydziałach, w sumie 612 miejsc plus 36 dla studiujących w j. angielskim), inżynierii środowiska (324) oraz mechanice i budowie maszyn (228). Najmniej na: fizyce technicznej (36), inżynierii wzornictwa przemysłowego (36) i chemii budowlanej (40).

Nowe kierunki na studiach stacjonarnych I stopnia uruchamia także Uniwersytet Pedagogiczny. Wśród tegorocznych propozycji znalazły się: bioinformatyka (studia łączące w sobie elementy informatyki, biologii molekularnej, genetyki, matematyki, teorii baz danych), architektura informacji (m.in prowadzenie badań użytkowników serwisów internetowych) oraz etnofilologia mniejszości etnicznych.

Uniwersytet Rolniczy planuje uruchomienie zarządzania środowiskiem przyrodniczym na Wydziale Leśnym. Absolwenci tego kierunku będą mogli pracować jako eksperci od oceniania wpływu danej inwestycji na środowisko naturalne.

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie kusi studiami w języku angielskim. W tym roku na Wydziale Towaroznawstwa uruchomi studia inżynierskie product manager, które mają przygotować specjalistów w zakresie trendów w projektowaniu produktów i potrzeb klientów.

Żadnych nowości dla studentów pierwszego roku nie planują natomiast Akademia Górniczo-Hutnicza, Akademia Wychowania Fizycznego czy Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II.

W zeszłym roku największą popularnością w Krakowie cieszyły się kierunki: filologia angielska (na UP 22 osoby na miejsce; na UJ 9,6 osób), stomatologia (na UJ 18,7 os./miejsce), weterynaria (na UJ 15 osób/miejsce). Specjaliści rynku pracy podkreślają, że ciągle na najwyższe zarobki mogą liczyć absolwenci studiów informatycznych. Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez firmę Sedlak&Sedlak w 2012 roku najwięcej przeciętnie zarabiali pracownicy w branży IT (mediana miesięcznego wynagrodzenia wyniosła 6 tys. zł brutto) i telekomunikacji (5,8 tys. zł). Na drugim miejscu była branża ubezpieczeniowa ( 5,1 tys. zł), na trzecim - sektor bankowy (5 tys. zł).

Terminy elektronicznej rekrutacji kandydatów na studia I stopnia bądź jednolite magisterskie:

- UJ - od 29 maja do 2 lipca (wyjątek: 29 maja - 26 czerwca Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne i kierunek zarządzanie prowadzony przez konsorcjum Uniwersytetu Jagiellońskiego i ESB Business School Reutlingen University).
- AGH - od 3 czerwca do 4 lipca
- PK - 28 czerwca - 10 lipca (wyjątek: wydział architektury - rekrutacja zakończona; inżynieria wzornictwa na wydziale mechanicznym: 20 czerwca - 1 lipca)
- UP - od 15 maja. Terminy końcowe różnią w przypadku poszczególnych kierunków, większość do 10 lipca, ale są wyjątki np. wzornictwo, grafika, edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych do 28 czerwca; filologie obce do 5 lipca.
- UR - od 3 czerwca do 4 lipca
- UEK - od 24 czerwca do 3 lipca 2013 r.
- AWF - od 17 czerwca. Terminy końcowe różnią w przypadku poszczególnych kierunków - informacja w sekretariatach poszczególnych wydziałów.
- UP JP II - od 20 maja do 25 lipca

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska