Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zła jakość powietrza w Krakowie. Normy wielokrotnie przekroczone

pb
Stacja monitorująca jakość powietrza na Al. Krasińskiego w Krakowie
Stacja monitorująca jakość powietrza na Al. Krasińskiego w Krakowie Michał Gąciarz / Polska Press
Środa przywitała krakowian gęstym smogiem. Jakość powietrza w stolicy Małopolski jest zła. Niestety, jego stan ma w kolejnych dniach będzie pogarszać się.

**Czytaj także:

Truje nas smog. Urzędnicy z nim walczą... teoretycznie
Smog w Krakowie? Posiadacze aut pojadą za darmo komunikacją**

Nad Krakowem ponownie zawisła gęsta "smogowa czapa". Wszystkie krakowskie stacje monitorujące poziom zanieczyszczeń pokazują, że stan ostrzegawczy został kilkukrotnie przekroczony. Po godzinie 10 rano najgorzej było na Kurdwanowie (ul. Bujaka), gdzie stacja pokazała stężenie pyłów PM10 na poziomie 244 μg/m3 (poziom dopuszczalny to 50 μg/m3). Ponad trzykrotne przekroczenie poziomu dopuszczalnego odnotowaliśmy w Centrum (al. Krasińskiego), gdzie wartość wyniosła 180 μg/m3. Niemal 3-krotne przekroczenie stanów ostrzegawczych (140 μg/m3) odnotowano na ul. Bulwarowej.

Równie źle prezentuje się stężenie pyłów PM2,5, których stężenia po godzinie 8 wynosiły odpowiednio 138, 125 i 88 μg/m3.

Na najbliższe dni prognozy są bardzo niepokojące. Zarówno w czwartek jak i w piątek jakość powietrza według strony www.malopolska.pl/powietrze ma się pogarszać.

Komunikat WZZK dla obszarów: Kraków, Małopolska południowo-wschodnia, Małopolska północna, Małopolska południowa

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego informuje o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 w powietrzu (50 µg/m3) oraz związanego z nim podwyższonego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

  • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń,
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy,
  • śledzić informacje na stronie www.malopolska.pl/powietrze o występujących przekroczeniach wartości dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń w powietrzu oraz o ryzyku wystąpienia takich przekroczeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska