Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie

red.
fot. materiały prasowe
W dniach 22 – 26 listopada corocznie świętujemy Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK W związku z tym warto przypomnieć najważniejsze zagadnienia związane z oddawaniem krwi i jej składników.

Oddawanie krwi jest zabiegiem zupełnie bezpiecznym dla krwiodawcy ponieważ w trakcie pobierania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku.

Krew może oddać osoba między 18 a 65 rokiem życia. Zgłaszając się do oddania krwi należy być zdrowym, wypoczętym oraz po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku. W ciągu 24 godzin przed zgłoszeniem się należy wypić około 1,5 litra płynów.

W celu oddania krwi należy zgłosić się do siedziby RCKiK w Krakowie przy ul. Rzeźniczej 11 , w dowolnym z 16 – tu Oddziale Terenowym na terenie województwa małopolskiego lub podczas wyjazdowych akcji pobierania krwi. Każdorazowo krwiodawca lub kandydat na krwiodawcę winien się zarejestrować. W tym celu należy okazać dokument tożsamości zawierający numer PESEL (dowód osobisty, prawo jazdy, paszport ).

Każdy rejestrujący się do oddania krwi musi posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie na poziomie umożliwiającym bez udziału osób trzecich zrozumienie i wypełnienie kwestionariusza dla krwiodawców. Po wypełnieniu kwestionariusza należy udać się do stanowiska pobierania próbek krwi do badań – po wcześniejszym wezwaniu przez osobę pobierającą w tym dniu próbki krwi.. Po otrzymaniu wyniku badania tj. hemoglobiny lub morfologii krwi krwiodawca zostaje wezwany do lekarza kwalifikującego do oddania krwi lub jej składników.

Wszelkie wątpliwości dotyczące swojego stanu zdrowia można wyjaśnić u lekarza, jemu należy oddać własnoręcznie wypełniony i podpisany kwestionariusz dla krwiodawców. Lekarz decyduje o kwalifikacji do oddania krwi w oparciu o badanie fizykalne, sprawdzenie wyników badań laboratoryjnych oraz o weryfikację kwestionariusza. Krwi nie mogą oddawać osoby, które chorowały na wirusowe zapalenie wątroby (tzw. żółtaczka zakaźna), nosiciele wirusa HIV oraz chorzy na AIDS. Krwi nie pobiera się od narkomanów, ludzi mających kontakty seksualne z wieloma partnerami lub partnerkami, w szczególności znanymi od niedawna.

Osoby z aktywną lub przebytą chorobą układów krążenia, nerwowego, pokarmowego, oddechowego, nerek, skóry ( np. łuszczyca), układu immunologicznego i endokrynnego ( np. cukrzyca, choroby tarczycy), tkanki łącznej również nie mogą oddawać krwi. Krwi nie pobiera się także od osób z chorobami krwi i układu krwiotwórczego , skłonnością do patologicznych krwawień, z nawracającymi omdleniami i napadami drgawkowymi, chorobami nowotworowymi, chorobami tropikalnymi, chorobami psychicznymi oraz chorobą alkoholową.

Czasowo krwi oddawać nie mogą osoby, które miały kontakt z zakaźnie chorym lub przebyły ostrą chorobę zakaźną, po szczepieniach ochronnych ( np. 48 godzin w przypadku szczepienia p/grypie) , w czasie ciąży, po porodzie, w trakcie miesiączki i 3 dni po miesiączce i po leczeniu stomatologicznym. Krwi nie można oddać w ciągu 6 miesięcy po zabiegu operacyjnym, po przetoczeniu krwi, po wykonaniu tatuażu, przekłuciu różnych części ciała, akupunkturze, depilacji kosmetycznej (w gabinecie kosmetycznym), zabiegach diagnostycznych ( np. gastroskopia), po pobycie w krajach Afryki Środkowej, Zachodniej i Tajlandii oraz na terenach endemicznego występowania malarii lub innych chorób tropikalnych, oraz po pobycie w zakładzie karnym.

Pielęgniarka pobierająca krew na podstawie otrzymanego zlecenia wzywa krwiodawcę na stanowisko oddawania krwi. Podczas oddawania krwi pobierane są próbki krwi do badań immunohematologicznych ( w tym grupa krwi u krwiodawcy oddającego krew po raz pierwszy) oraz do badań czynników zakaźnych ( w tym WZW typu B i C, HIV i kiła). Po oddaniu krwi krwiodawca otrzymuje zlecenie do odbioru posiłku regeneracyjnego. Posiłek regeneracyjny składający się z 8 czekolad, wafelka oraz soku krwiodawca odbiera w bufecie dla krwiodawców. Pracownik bufetu zgodnie z życzeniem krwiodawcy przygotowuje kawę lub herbatę., można również skorzystać z dystrybutora z wodą mineralną. Po oddaniu krwi krwiodawca musi odpocząć ok. 15 – 30 minut, w przypadku jakiegokolwiek pogorszenia się samopoczucia należy zgłosić to osobie towarzyszącej lub pracownikowi bufetu, który natychmiast wezwie pielęgniarkę lub lekarza. Krwiodawca nie opuszcza miejsca oddania krwi do momentu , aż nie będzie zupełnej pewności że pozwala na to jego samopoczucie.

Po wypoczynku i stwierdzeniu, że krwiodawca dobrze się czuje może udać się do rejestracji celem odbioru zaświadczenia usprawiedliwiającego nieobecność w pracy/szkole/uczelni, zwrotu kosztów przejazdu. Po okresie 3 dni od dnia oddania krwiodawca może zgłosić się do miejsca w którym oddawał krew, a w przypadku ekip wyjazdowych do siedziby RCKiK w Krakowie lub OT celem odbioru wyników badań – morfologia, badania czynników zakaźnych oraz legitymacji honorowego krwiodawcy. Po 3 oddaniu krwi można zgłosić wolę uzyskania karty identyfikacyjnej grupy krwi, którą można odebrać po dwóch tygodniach lub podczas następnej wizyty w celu oddania krwi.

Honorowym krwiodawcą zostaje każdy, kto odda bezpłatnie krew lub jej składniki w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi.

Honorowemu krwiodawcy przysługują:
- bezpłatne wyniki badań diagnostycznych (grupa krwi, morfologia, badania czynników zakaźnych),
- posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi o wartości kalorycznej 4 500 kcal,
- dzień wolny od nauki lub pracy (zaświadczenie należy odebrać w rejestracji),
- zwrot kosztów przejazdu,
- karta identyfikacyjna grupy krwi (po co najmniej trzykrotnym oddaniu),
- odliczenie wartości oddanej krwi od dochodu (zgodnie z granicami limitu przewidzianego dla darowizn).

Krwiodawca po oddaniu co najmniej 5 litrów krwi ( w przypadku kobiet) i 6 litrów ( w przypadku mężczyzn) lub odpowiadającej tej objętości innych składników krwi otrzymuje w placówce Polskiego Czerwonego Krzyża (po potwierdzeniu ilości na wniosku przez placówkę RCKiK) tytuł oraz legitymację Zasłużonego Honorowego Krwiodawcy (ZHDK). Krwiodawcy po otrzymaniu ww. tytułu przysługuje:

- otrzymywanie bezpłatnych leków umieszczonych w wykazie leków podstawowych i uzupełniających do wysokości limitu oraz leków, które zasłużony dawca może stosować w związku z oddaniem krwi (dotyczy wyłącznie osób ubezpieczonych),
- korzystanie ze świadczeń podmiotów leczniczych i aptek poza kolejnością.

Zasłużony Honorowy Dawca Krwi 1 stopnia( kobiety po oddaniu 15 litrów krwi, mężczyźni 18 litrów) uprawnieni są do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w Krakowie, Tarnowie oraz Nowym Sączu na podstawie legitymacji ZHDK.
Krwiodawca który oddał więcej niż 20 litrów krwi lub innych równoważnych składników krwi może być nadany przez Ministra Zdrowia tytuł Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu.

Warto zostać Honorowym Dawcą Krwi. Wszystkim honorowym krwiodawcom, organizatorom akcji honorowego krwiodawca, Klubom HDK serdecznie dziękujemy za bezwarunkową chęć niesienia pomocy potrzebującym. Życzymy zdrowia, wytrwałości oraz dalszej owocnej współpracy. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

Kliknij i przejdź do filmu edukacyjnego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska