Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Pacjenci jeszcze w tym roku zarejestrują się do lekarza bez wychodzenia z domu

Marcin Karkosza
Marcin Karkosza
Dwa krakowskie szpitale specjalistyczne – im. Ludwika Rydygiera i im. Józefa Dietla – oraz sądecki im. Jędrzeja Śniadeckiego jeszcze w tym roku uruchomią Małopolski System Informacji Medycznej (MSIM). Dzięki niemu mieszkańcy będą mogli się zarejestrować do lekarza bez wychodzenia z domu, a lekarze sprawdzić historię choroby pacjenta i jego wyniki badań za pomocą jednego kliknięcia. Marszałek województwa Jacek Krupa zapewnia, że dzięki środkom unijnym projekt ten będzie w przyszłości kontynuowany i docelowo obejmie wszystkie placówki zdrowia, które nadzoruje Małopolska.

Małopolski System Informacji Medycznej jest nowoczesną platformą, dzięki której będzie możliwe udostępnienie elektronicznych usług medycznych w województwie, a placówki zdrowia objęte system będą mogły w szybki i bezpiecznych sposób wymieniać się danymi. Jego uruchomienie w trzech wojewódzkich jednostkach kosztowało ponad 7,5 mln zł.

– Usługi dostępne w MSIM rozszerzają wcześniej wykorzystywane systemy zarządcze dla szpitali i dają rzeczywiste korzyści dla pacjentów – mówi Piotr Piątosa prezes Comarch Healthcare.

MSIM ułatwi życie zarówno pacjentom, jak i lekarzom. Po pierwsze – za jego pośrednictwem będzie możliwa rejestracja na wizytę lekarską we wszystkich placówkach medycznych, które będą objęte MSIM. Pacjent będzie też mógł za pośrednictwem Internetu sprawdzić swoją dokumentację medyczną. Nie będzie też konieczności noszenia ze sobą na wizytę pliku papierowych wyników badań – do wszystkich tych danych lekarz będzie miał dostęp za pośrednictwem MSIM.

– System będzie też ogromną pomocą w nagłych wypadkach, w których każda minuta jest na wagę złota. Kiedy do szpitala objętego MSIM trafi nieprzytomny pacjent, o wszystkich jego chorobach, zażywanych lekach czy alergiach ratownicy medyczni i lekarze dowiedzą się właśnie z systemu – tłumaczy wicemarszałek Wojciech Kozak.

Co ważne, szpitale objęte MSIM będą mogły w szybki i bezpiecznych sposób przesyłać sobie wszelkie potrzebne dane o chorym – co w przypadku osób, które leczyły się w różnych szpitalach, znacznie ułatwi diagnozę i dalsze planowanie leczenia.

Efektem wprowadzenia MSIM będzie nie tylko uprawnienie pracy personelu medycznego. To także spora oszczędność – placówki nie będą zlecać wykonania tych samych badań, które choremu zrobiono w innym szpitalu.

Już wiadomo, że MSIM będzie w pełni dostosowany do wymagań innych systemów, które służą wymianie informacji medycznej w poszczególnych województwach. W przyszłości ma także zostać włączony w ogólnokrajową „Elektroniczną Platforma Gromadzenia, Analizy
i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych” (P1), dzięki czemu będzie możliwe przesyłanie informacji pomiędzy placówkami w całym kraju.

To nie wszystko – dzięki środkom unijnym przyznanym na lata 2014-2020, projekt MSIM będzie dalej kontynuowany. Docelowo ma objąć wszystkie placówki medyczne, dla którego organem tworzącym jest Województwo Małopolskie. Przypomnijmy, na usługi zdrowotne w nowym Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Małopolskiego jest zagwarantowane aż 115 mln euro.

www.e-zdrowie.malopolska.pl – wkrótce pod tym adresem będzie można uzyskać dostęp do platformy MSIM.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska