Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za fatalne powietrze winią brak wiatru, znicze i Wszystkich Świętych

Piotr Rąpalski
Internauta pokazuje, jaka jest różnica gdy w Krakowie jest i nie ma smogu. Oba zdjęcia wykonane były przy dobrej pogodzie.
Internauta pokazuje, jaka jest różnica gdy w Krakowie jest i nie ma smogu. Oba zdjęcia wykonane były przy dobrej pogodzie. Internauta
Urzędnicy zwołali w środę konferencję prasową, aby wytłumaczyć utrzymujący się od kilku dni wyjątkowo fatalny stan powietrza w Krakowie. Winią za to brak wiatru, który utrzymuję grubą warstwę zanieczyszczeń do wysokości ok. 350-400 metrów oraz wzmożony ruch samochodów z okazji Wszystkich Świętych i... palące się znicze na cmentarzach.

ZOBACZ TAKŻE: Kraków. Stan powietrza pogarsza się z godziny na godzinę

To reakcja magistratu, po tym jak w ostatnich dniach urządzenia mierzące stan powietrza w mieście wskazywał przekroczenie dopuszczalnych norm stężenia pyłów nawet o 3000 procent. Urzędnicy jak i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zapewniają, że to wynik awarii.

Przyznają jednak, że już od piątku przed Wszystkich Świętych dobowe stężenie pyłów utrzymuje się w okolicach stanów ostrzegawczych czyli około 200 mikrogramów na metr sześcienny, a to trzy krotne przekroczenie normy wynoszącej 50 mikrogramów.

Jesteś poza Krakowem i widzisz charakterystyczną "smogową czapę" nad miastem? Pokaż krakowianom czym oddychają. Zrób zdjęcie i wyślij je do nas na adres [email protected]. Do Twojej dyspozycji jest też nasz profil na Facebooku: Gazeta Krakowska

- W ostatnich dniach żyjemy jak w zakręconym słoiku, tzw. warstwa inwersyjna w atmosferze nie pozwala wydostać się zanieczyszczeniom z obszaru miasta - mówi Witold Śmiałek, doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza. - Pogarszanie stanu powietrza zaczęło się gdy mieliśmy do czynienia z dwoma głównymi czynnikami, wzmożonym ruchem komunikacyjnym przed i w czasie Wszystkich Świętych oraz potężną emisją zanieczyszczeń ze zniczy zapalonych na grobach w wielu miejscach Krakowa. A do tego doszła niska emisja z pieców węglowych - dodaje.

Źródło: TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska