Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strach w Brzeszczach. Zlikwidują kopalnię?

Bogusław Kwiecień
Kopalnia Węgla Kamiennego Brzeszcze to największy pracodawca w pow. oświęcimskim
Kopalnia Węgla Kamiennego Brzeszcze to największy pracodawca w pow. oświęcimskim Bogusław Kwiecień
Decyzja Zarządu Kompanii Węglowej w sprawie przygotowania restrukturyzacji w Kopalni Węgla Kamiennego "Brzeszcze" wywołała strach wśród górników i mieszkańców gminy. Boją się, że w konsekwencji kopalnię, która zatrudnia ponad 3 tysiące ludzi, czeka likwidacja.

Przewodniczący NSZZ Solidarność w KWK "Brzeszcze" Stanisław Kłysz potwierdza, że sytuacja jest zła. Według niego, najgorsze - szybką likwidację- udało się powstrzymać po piątkowych rozmowach z prezes zarządu Kompanii Węglowej Joanną Strzelec-Łobodzińską, ale co będzie dalej, nie wiadomo.

W piśmie zarządu KW, jakie dotarło w ub. tygodniu do Brzeszcz, była mowa o głębokiej restrukturyzacji, m.in. o przeniesieniu pracowników do innych zakładów wydobywczych, w tym tych z oddziałów przodkowych. - Bez ludzi, którzy przygotowują ścianę do produkcji, chyba nie ma wątpliwości, co się stanie z naszą kopalnią - mówi szef Solidarności.

Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii, zaznacza, że dyrekcja kopalni w Brzeszczach ma czas do 16 czerwca na opracowanie programu, który przyczyni się do poprawy wyników ekonomicznych zakładu. Pogorszyły się one po ubiegłorocznym pożarze, który wybuchł po ziemią, w części gdzie wydobywany jest najbardziej wartościowy węgiel.

W KW nie chcą ujawnić wyników kopalni ani jej pozycji w spółce, ale potwiedzają, że nie jest dobrze. - To nie jest topkopalnia. Gdyby tak było, niepotrzebna byłaby restrukturyzacja - zaznacza Zbigniew Madej.

Jak dodaje, plan restrukturyzacji nie ma związku z planowanym przebiegiem trasy ekspresowej S1. Przyznaje jednak, że jeśli droga zostanie wytyczona przez tereny wydobywcze, nie poprawi to perspektyw kopalni.

Burmistrz Brzeszcz Teresa Jankowska podkreśla ogromną rolę kopalni. Pracuje w niej ponad 1400 mieszkańców gminy, do budżetu miasta wpływa opłata eksploatacyjna i podatek od nieruchomości w łącznej wysokości prawie 3,8 mln zł, część podatku dochodowego płaconego przez pracowników kopalni i przez samą kopalnię. Z KWK "Brzeszcze" związane są także usługi. Bez niej będzie ciężko. - To nie my jednak decydujemy o przebiegu S1, nie sprzedajemy też węgla - Jankowska odpiera jednocześnie zarzuty, jakie pojawiają się wobec władz gminy o brak poparcia dla kopalni.

Rozmowa z Beatą Szydło, posłanką Prawa i Sprawiedliwości, byłą burmistrz Brzeszcz

Czy rzeczywiście nad KWK "Brzeszcze" zawisło widmo likwidacji?
Zagrożenie jest bardzo realne. Plany przeniesienia części majątku i pracowników spowodują ograniczenie kopalni, co w konsekwencji może doprowadzić do jej likwidacji.

Była Pani burmistrzem Brzeszcz siedem lat. Jak ważna jest dla gminy kopalnia?
Najkrócej rzecz biorąc, nie ma gminy Brzeszcze bez kopalni. Jest to zakład, który ma wpływ nie tylko na rozwój gminy, ale również regionu. Sprawa jego dalszych losów powinna być więc priorytetem dla wszystkich. Dlatego dziwi mnie dystans do problemu zarówno ze strony władz samorządowych gminy, jak i województwa. Wszyscy powinni stanąć w obronie kopalni.

Na ile budowa drogi S1 ma wpływ na przyszłość kopalni?
Ostatnie fakty wskazują na silne lobby polityczne, związane ze Śląskiem, które chce zepchnąć problem przebiegu trasy na Małopolskę, co oznacza, że droga zostanie wytyczona prawdopodobnie przez gminę Brzeszcze. To rzeczywiście źle dla kopalni. Druga sprawa to polityka rządu wobec górnictwa. Nie dba się o warunki zbytu dla polskiego węgla, a sprowadza się węgiel z zagranicy.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska