Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarli zaporę, choć do zakończenia budowy droga daleka [WIDEO, ZDJĘCIA]

Robert Szkutnik
Robert Szkutnik
Na dokończenie inwestycji brakuje 73 mln zł.Na zdjęciach, otwarcie korony zapory w Świnnej Porębie, zapora i widoki z dna przyszłego Jeziora Mucharskiego, gdzie mieszkają jeszcze ludzie.
Na dokończenie inwestycji brakuje 73 mln zł.Na zdjęciach, otwarcie korony zapory w Świnnej Porębie, zapora i widoki z dna przyszłego Jeziora Mucharskiego, gdzie mieszkają jeszcze ludzie. Robert Szkutnik
W Świnnej Porębie w gminie Mucharz koło Wadowic otwarto koronę zapory wraz z infrastrukturą towarzyszącą zaporze. Na uroczystości byli m.in.: Dorota Niedziela - wiceminister środowiska, Jerzy Miller, wojewoda Małopolski, Małgorzata Owsiany, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie - inwestor budowy zbiornika wodnego i zapory, samorządowcy i mieszkańcy, którzy nie kryli rozczarowania brakiem finansowania inwestycji. Otwarciu zapory towarzyszył protest kandydatów z partii Kukiza do parlamentu.

Mieszkańcy regionu, którzy przyszli na uroczystość otwarcia zapory zastanawiali się głośno, po co komu takie otwarcie, skoro do ukończenia całej inwestycji jeszcze daleko.

- To jest szopka polityczna przed wyborami i tyle. Budują już trzydzieści lat, i co jakiś czas to się powtarza. Zawsze ktoś lansuje się na tej inwestycji - mówi wkurzony Jerzy Sikora, który z domu w Skawcach musiał się wyprowadzić właśnie w związku z budową zapory, radny powiatu wadowickiego. Dodaje, że na dnie przyszłego zbiornika wodnego, który miał być napełniany w tym roku mieszkają jeszcze ludzie.

Do zakończenia inwestycji, która kosztowała już 2 miliardy 300 milionów złotych, potrzeba jedynie 73 miliony złotych. Jednak nikt nie wie czy te pieniądze w końcu zostaną na Świnną Porębę przekazane.

- W tym roku kończy się wieloletnie finansowanie inwestycji jaką jest budowa zapory i zbiornika. Potem potrzebna by była nowa ustawa parlamentu. Tymczasem nikt nie mówi, czy pieniądze będą i kto ma je dać - mówi dr Józef Brynkus, jedynka na liście Kukiza do parlamentu z okręgu 12, który razem z Adą Karcz-Zielińską, także kandydatką do sejmu pikietował otwarcie zapory. Na banerze, który ze sobą przynieśli napisali: "Gdzie pieniądze na dokończenie zapory?". Przygotowali też petycję w tej sprawie do premier Ewy Kopacz. Obydwoje mieszkają w pobliskich Wadowicach, które ma zasilać prąd z małej elektrowni znajdującej się zaporze. Jednak prąd nie płynie.

- Robimy na razie tak zwany suchy rozruch elektrowni, bo nie możemy na razie piętrzyć wody. Nie możemy też rozebrać mostu do Zagórza póki nie wybudujemy ludziom drogi. O, gdybym jak miał te pieniądze... - żali się Stefan Sawicki, zastępca dyrektora RZGW w Krakowie, odpowiedzialny za inwestycję. Jak podkreślał jego wola zakończenia inwestycji jest tak wielka, że zdecydował się kandydować z ostatniego miejsca do Sejmu z listy PSL, aby tam załatwić to, na co nie może się doczekać, czyli głównie pieniędzy.

Dodajmy, że Stefan Sawicki był inicjatorem i współautorem projektu Ustawy o wieloletnim Programie Budowy Zbiornika Wodnego Świnna Poręba na lata 2006 - 2010, uchwalonej przez Sejm RP w 2005 roku. Przyjęta ustawa zapewniała stabilność finansową inwestycji.

Co prawda wojewoda małopolski Jerzy Miller zapewniał, że pieniądze na inwestycję znajdą się, ale bez konkretów. - Nie wyobrażam sobie, że może być inaczej. Pieniądze na pewno będą. Najważniejsze, że nie jest to już plac budowy i nie będę musiał tłumaczyć się prokuratorowi, że dałem zgodę na gromadzenie wody, gdyby znów groziła nam powódź. Ta inwestycja zapewnia bezpieczeństwo przed powodzią dla Krakowa i innych miejscowości położonych poniżej zapory nad Skawą i Wisłą - mówi wojewoda.

Twierdzi, że nic nie wie o tym, że okoliczne gminy i starostwo powiatowe domaga się zakończenia inwestycji. Nie odnosi się także do tego, że faktycznie to jest plac budowy, bo jeszcze wiele prac trwa.

Z powodu braku konkretów doszło też do ostrej wymiany zdań pomiędzy wiceminister Dorotą Niedzielą, która kandyduje do parlamentu z PO a kandydatami Kukiza. Obie strony zarzucały sobie ignorancję i nieznajomość tematu. Na przykład Józef Brynkus zapytał o stabilizację osuwisk. Wiceminister odpowiedziała, że pieniądze na to zadanie da Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, który ma program Likwidacja osuwisk - Jedne już są stabilizowane a inne będą w trakcie - powiedziała Dorota Niedziela.

Pikietujący podkreślają jednak, że czym innym jest zadanie rządowe finansowania tej inwestycji a czym innym wspomniany program.

Zapewnieniom polityków nie wierzyli także mieszkańcy okolicy. - Od początku to obserwuję. Tutaj się kąpałem jak malutki byłem. Miała stąd płynąć biała energia a grzebią się z tym już trzydzieści lat. Wstyd! - mówi Edward Karelus ze Świnnej Poręby . A jego znajomy dodaje - Otwarcie korony zbiornika, to jest akt polityczny. Efektowne zakończenie pewnego etapu - mówi Kazimierz Głuszczak, ze Świnnej Poręby, radny gminy Mucharz.

Swojego rozczarowania nie kryli też wójtowie gmin leżących nad zbiornikiem. - Obawiam się, że na pieniądze na dokończeni naszych inwestycji, które obiecano nam odtworzyć przy przenoszeniu ludzi i budynków, nie mamy co liczyć. Trzeba jednak zrobić wszystko żeby to jezioro i okolica ożyła i dała ludziom pieniądze. Dość życia zmarnowali przez lata - mówi Wacław Wądolny, wójt gminy Mucharz.

Z kolei wójt Stryszowa nie może doczekać się na przekazanie gminie obiecanych gruntów - Mieliśmy dostać ziemię ze skarbu państwa, która jest już niepotrzebna tej inwestycji a nam potrzebna do zagospodarowania centr rekreacji, budowy przystani i odzewu nie ma - mówi Jan Wacławski.

Wojewoda o żądaniach samorządów twierdzi, że też nie ma pojęcia.

Niedawno wójtowie: Stryszowa, Zembrzyc i Mucharza oraz starosta wadowicki Bartosz Kaliński napisali do premier Ewy Kopacz list w sprawie finansowania inwestycji i problemów jakie w ich gminach spowodowała budowa zapory. Odpowiedzi nie otrzymali.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska