Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Muzealnicy na tropie kolejnego fragmentu Panoramy [WIDEO]

Paweł Chwał
Andrzej Szpunar przy pomniejszonej rekonstrukcji Panoramy siedmiogrodzkiej. - Odnaleziony fragment przedstawia piechura i pochodzi z dolnej części monumentalnego płótna Jana Styki - mówi
Andrzej Szpunar przy pomniejszonej rekonstrukcji Panoramy siedmiogrodzkiej. - Odnaleziony fragment przedstawia piechura i pochodzi z dolnej części monumentalnego płótna Jana Styki - mówi Paweł Chwał
Tarnowskim historykom udało się odnaleźć 37. fragment Panoramy siedmiogrodzkiej - pociętego 100 lat temu monumentalnego dzieła Jana Styki.

Autor: Paweł Chwał, Gazeta Krakowska

Obraz zatytułowany „Hucuł”, w rzeczywistości przedstawia Szeklera - piechura węgierskiego idącego do walki. Na razie wisi na ścianie w prywatnym domu w Warszawie, ale jest szansa na sprowadzenie go do Tarnowa.

Wiadomość o nieznanym do tej pory fragmencie Panoramy siedmiogrodzkiej pojawiła się przypadkiem. Miesiąc temu do Tarnowa, na turystyczny wypad, przyjechali obecni właściciele obrazu. W muzeum oglądali gromadzone w mieście od lat płótna autorstwa Jana Styki, które składały się na wielkie batalistyczne dzieło. Z głośnej rozmowy zwiedzających pracownik muzeum wywnioskował, że mają wiedzę o tym, gdzie znajduje się kolejna część obrazu. Od razu sprowadził więc na miejsce dyrektora placówki.

- Ustaliliśmy, że to, co mają nasi goście w domu, to w istocie nieznany nam dotąd fragment Panoramy. Obraz jest zresztą sygnowany przez samego Stykę - mówi Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie. - Dysponujemy na razie jedynie jego słabym zdjęciem wykonanym telefonem komórkowym. Mamy już jednak zgodę właścicieli na to, żeby w każdej chwili do nich pojechać i dokładnie obejrzeć obraz - dodaje.

Chodzi o fragment z dolnej części wielkiego płótna, który dostarcza nowych informacji o barwach tej części dzieła. Jest to szczególnie istotne w kontekście planowanej rekonstrukcji komputerowej Panoramy w kolorze. Ta, którą muzeum posiada w tym momencie, jest bowiem czarno-biała.

- Właściciele „Hucuła” na razie nie mówią nic na temat możliwości odsprzedaży obrazu, ale mam nadzieję, że kiedyś uda się nam zakupić go do zbiorów muzeum - mówi Andrzej Szpunar.

Zanim do tego dojdzie, tarnowska kolekcja powiększy się o inny fragment Panoramy, przedstawiający scenę ataku piechurów rosyjskich. Jego obecny właściciel zdecydował się po kilku latach rozmów na odprzedanie okazu do tarnowskiego muzeum. - Będziemy aplikować o wsparcie finansowe do ministra kultury i Urzędu Marszałkowskiego - mówi Szpunar. Nieoficjalnie wiadomo, że w grę wchodzi kwota 50-70 tys. zł.

Panorama w kawałkach
„Panorama siedmiogrodzka” powstała na Węgrzech z okazji 50. rocznicy bitwy pod Sybinem, stolicą Siedmiogrodu. Wojskami węgierskimi dowodził pochodzący z Tarnowa gen. Józef Bem. Prace nad Panoramą trwały 5 miesięcy. We wrześniu 1897 r. pokazano ją we Lwowie. Potem podzieliła los większości panoram. Pocięta na kawałki, uległa całkowitemu rozproszeniu. Kompletowana jest na nowo od blisko 40 lat. Tarnowskie muzeum posiada obecnie już 16 jej fragmentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska