Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Aplikacja na telefon informująca o utrudnieniach na drogach w mieście

Redakcja
Marcin Karkosza
Która ulica w Krakowie jest w remoncie? Do kiedy trwa objazd? Gdzie w najbliższych dniach natrafimy na zmiany w organizacji ruchu? Odpowiedzi można znaleźć na „Mapie utrudnień” na stronie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz w telefonie komórkowym dzięki aplikacji „O!strzegator”. Kraków jest w czołówce polskich miast, które tak kompleksowo będzie informować o sytuacji na drogach.

ZIKiT rusza z testami aplikacji do powiadomień o utrudnieniach. Wystarczy zainstalować ja w telefonie by podczas przemieszczania się po Krakowie otrzymywać powiadomienia o znajdujących się w pobliżu utrudnieniach oraz o tych, które dopiero mają się uaktywnić.

Testy potrwają do końca roku. Jeśli aplikacja będzie satysfakcjonująco informowała o utrudnieniach i jeśli zyska popularność wśród krakowian - być może zostanie z nami na dłużej. Na razie do końca roku aplikacja będzie testowana na zlecenie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Pilotażowy projekt jest dla miasta bezpłatny. Już teraz zachęcamy do pobierania aplikacji i jej testowania.

Uwagi do programu oraz proponowane usprawnienia można zgłaszać mailowo na adres [email protected] oraz telefonicznie w godzinach 9-17 pod numerem telefonu 12-616-7300. Mapa na stronie ZIKIT (http://zikit.krakow.pl/mapa-utrudnienia-na-drodze.html) zawiera bieżące informacje o miejscach remontów, zakresie prac i dacie ich zakończenia. Działa od kilku lat i cieszy się sporym zainteresowaniem wśród internautów.

- Teraz chcemy jeszcze szybciej dotrzeć do krakowian. Dzięki nowej aplikacji dowiedzą się z wyprzedzeniem, gdzie natrafią na utrudnienia na drodze. Ponieważ użytkownicy będą mogli wybrać obszar zainteresowania, nie będą czuć się zagubieni w gąszczu informacji – mówi Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Aplikacja opiera się na systemie geolokalizacji, czyli wiadomości będą docierać do użytkowników, którzy będą znajdować się w pobliżu miejsca nagłego zdarzenia. To jednak nie wszystko. Istnieje też możliwość wytypowania dodatkowych punktów na temat których będą przesyłane informacje. Możemy więc być na bieżąco z tym co dzieje się w okolicy naszego domu, gdy jesteśmy w podróży czy w pracy. Wiadomości mogą dotyczyć całego województwa, miasta, dzielnicy lub tylko konkretnych ulic.

- System powstał z myślą o instytucjach, dla których istotne jest przekazanie ważnych informacji do wielu odbiorców, znajdujących się na obszarze zdefiniowanym przez nadawcę wiadomości. Może zostać wykorzystany do przesyłania informacji o nagłych zdarzeniach pogodowych, awariach sieci energetycznej, wodociągowej, utrudnieniach komunikacyjnych, katastrofach, imprezach masowych lub wydarzeniach kulturalnych. Umożliwia on instytucjom miejskim informowanie mieszkańców o sprawach istotnych dla społeczności lokalnych, takich jak budżet obywatelski, konsultacje społeczne i inne – wyjaśnia Tomasz Bigaj z MCSS sp. zoo.

Aplikacja dla użytkowników jest w pełni anonimowa (nie wymaga rejestracji), bezpłatna i nie będzie zawierać reklam. Można ją pobrać ze sklepu Google (https://play.google.com/store/search?q=o!strzegator&c=apps) na telefon komórkowy z systemem Android (wkrótce będzie dostępna dla iOS i Windows Phone). Przy uruchomieniu możemy wybrać kategorie, które nas najbardziej interesują, np. Transport i Komunikacja, Alarmy, Awarie, Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne, albo Wydarzenia w Twoim mieście.

Wiadomości, które otrzymamy, nie będą miały formy sms, tylko komunikatu. Nie będzie więc ograniczenia treści, ram czasowych, będą powiązane z mapami, zdjęciami i kontaktem do nadawcy oraz bardziej opłacalne dla wysyłających, bez względu na liczbę użytkowników.

Uwagi techniczne dot. aplikacji:
W ustawieniach aplikacji można zdefiniować, jak często pobierane są dane z serwera (Jak często pobierać komunikaty) i w jakich odstępach sprawdzana jest lokalizacja urządzenia ( (Jak często sprawdzać Twoje położenie).

Wartości tych parametrów to kompromis między szybkością reakcji na nowy komunikat i rozsądnym zużyciem akumulatora w urządzeniu mobilnym.

Komunikaty są generowane na dzień przed początkiem opisywanego zdarzenia. Nie ma więc obawy, że nawet przy rzadkim pobieraniu danych z serwera, nie dotrą one do urządzenia w odpowiednim czasie (urządzenie nie musi nawiązywać połączenia w momencie, gdy znajduje się w miejscu zdarzenia – komunikaty są dostarczone do niego wcześniej, na przykład dzień wcześniej).

Z drugiej strony rzadkie pobieranie danych sprawia, że w przypadku nagłych zdarzeń komunikat dotrze do urządzenia z opóźnieniem równym ustawionemu czasowi pobierania danych. do pracy urządzenia niezbędny jest, przynajmniej sporadyczny, dostęp do Internetu za pomocą transmisji pakietowej lub sieci WIFI. Urządzenie mus skontaktować się z serwerem, aby pobrać komunikaty.

Częstotliwość sprawdzania lokalizacji w praktyce określa, jak długo urządzenie musi znajdować się w obszarze zdarzenia (określonym przez nadawcę), aby poinformować o danym zdarzeniu.

Proszę również zwrócić uwagę na włączenie w urządzeniu opcji lokalizacji. Jeśli lokalizacja jest wyłączona, w ustawieniach pojawia się komunikat o braku dostępu do usługi GPS i braku możliwości lokalizacji w oparciu o sieć WIFI i sieć telefonii komórkowej. Wymagane jest wtedy przejście do ustawień urządzenia i włączenie lokalizacji.

Aplikacja może korzystać z precyzyjnej lokalizacji w oparciu o sygnał GPS oraz w oparciu o sieć WIFI i telefonii komórkowej. GPS daje większą, kilkumetrową dokładność lokalizacji, ale charakteryzuje się większym zużyciem energii. Druga metoda jest mniej dokładna, ale pobiera też mniej energii.

Dla poprawnego odbioru informacji nadawanych przez ZIKiT wystarczające są następujące ustawienia aplikacji:

  • 1. Pobieranie danych – 45 minut
  • 2. Sprawdzanie lokalizacji 13 minut
  • 3. Metoda lokalizacji – tylko sieć WIFI/komórkowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska