Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siedem rodzajów próchnicy. Laureatka plebiscytu o zapobieganiu chorobie

Paulina Piotrowska
Paulina Piotrowska
Joanna Trzepatowska przyjmuje pacjentów w trzech gabinetach w Krakowie oraz w jednym w Alwerni.
Joanna Trzepatowska przyjmuje pacjentów w trzech gabinetach w Krakowie oraz w jednym w Alwerni. fot. Andrzej Banaś
Stomatolog Joanna Trzepatowska, laureatka plebiscytu „Lekarz Małopolski 2015”, tłumaczy jak zapobiegać powstawaniu próchnicy.

Czym jest próchnica?
Jest chorobą zakaźną i procesem patologicznym wywołanym przez czynniki zewnątrzustrojowe. Cement obejmuje tkanki zęba (szkliwo, zębinę) powodując odwapnienie i rozpad zawartych w nich substancji organicznych.

Co ją wywołuje? Jakie produkty?
Głównie jest wywoływana przez współdziałanie czterech czynników. Pierwszy to płytka nazębna, drugi odpowiednie węglowodany (głównie sacharoza), trzeci to podatność zęba, a ostatni - czas. Wbrew pozorom, cukry nie są przyczyną rozwoju próchnicy, ale czynnikiem modyfikującym ryzyko choroby. Pomimo częstego spożywania cukrów, na zębach pozbawionych płytki nie powstanie próchnica.

Jak jej zapobiegać i jak dbać o zęby?
Przede wszystkim ważne jest dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej (szczotkowanie, płukanie jamy ustnej, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych). Trzeba także pamiętać o odpowiedniej diecie. Zwalczanie szkodliwych przyzwyczajeń, takich jak spożywanie słodyczy, w tym słodkich napojów, pokarmów twardych, ziarnistych, w tym świeżych owoców i warzyw. Unikajmy żucia gumy 10-20 min po posiłku.

Możemy zastąpić zwykły biały cukier np. erytrytolem, czyli cukrem o zerowym indeksie glikemicznym, który nie wywołuje próchnicy. Ostatnie i najważniejsze jest regularne chodzenie do dentysty na przeglądy stomatologiczne i uczenie dzieci dobrych nawyków zarówno żywieniowych jak i higienicznych.

Co ma wpływ na wystąpienie próchnicy?
Głównie dieta próchniczotwórcza, drobnoustroje, wrażliwość powierzchni szkliwa, ale też nieprawidłowa higiena i nieregularne kontrole. Bez nich nie można zdiagnozować ogniska próchnicowego w najwcześniejszej fazie rozwoju.

Jak długo tworzy się próchnica?
Nie ma konkretnego przedziału czasowego, u każdego pacjenta przebieg jest inny i inny jest również przedział czasowy.

Jak wygląda leczenie tej choroby ? Czy jest długotrwałe?
Polega ono na usunięciu próchnicy poprzez oczyszczenie ubytku z zainfekowanych tkanek i odbudowę odpowiednim materiałem zęba. Czas leczenia zależy oczywiście od stopnia zaawansowania próchnicy, indywidualnych predyspozycji pacjenta, a także dobrej współpracy między lekarzem a pacjentem.

Jakie są rodzaje próchnicy?
Jest ich aż siedem. Próchnica: wtórna (wokół wypełnienia), nietypowa (w zębie pozbawionym żywej miazgi), ukryta (na powierzchni żującej pod zdrowym szkliwem), kwitnąca (nagła gwałtowna destrukcja wielu zębów), okrężna (obejmuje przyszyjkową część zęba), butelkowa (zazwyczaj u dzieci które zasypiają z butelką wypełnioną słodkim napojem) i ostatnia, korzenna. Jak sama nazwa wskazuje, jest umiejscowiona w korzeniu zęba.

Jak wygląda diagnostyka ?
Najlepiej udać się do lekarza stomatologa w celu dokładnego zbadania uzębienia. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że pojawiła się u nas próchnica. Są cztery metody diagnozowania. Tylko dzięki pierwszej, czyli wizualnej, sami możemy spróbować wykryć próchnicę. Pozostałe trzy metody (radiologiczna, elektryczna i oparta na zjawiskach optycznych, takich jak przeświecanie i fluorescencja) są stosowane w gabinetach stomatologicznych.

ZOBACZ TEŻ: Lekarz Małopolski - serwis specjalny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska