Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niż demograficzny bije w podsądeckie szkoły. Będzie jeszcze gorzej

Wojciech Chmura
Uczennica szkoły w Nawojowej prezentuje gimnazjalistom pracownię multimedialną
Uczennica szkoły w Nawojowej prezentuje gimnazjalistom pracownię multimedialną fot. Archiwum Zespołu Szkół w Nawojowej
Drastycznie spada liczba uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu nowosądeckiego. Powodem jest niż demograficzny, ale i ciekawsza oferta edukacyjna szkół w samym Nowym Sączu. Podsądeckie placówki próbują odwrócić negatywną tendencję. W minionym roku powiatowe szkoły przyjęły do pierwszych klas 1340 uczniów. To aż 249 mniej niż trzy lata temu. W tym roku może być jeszcze gorzej.

Najtrudniejsza sytuacja jest w Zespole Szkół Zawodowych im. św. Kingi w Podegrodziu, gdzie w ciągu wóch lat liczba chętnych do nauki drastycznie skurczyła się prawie o połowę (z ok. 200 do 112).

Placówka w tym roku obchodzi stulecie, ale jej dyrektor Bożena Mynarek przyznaje z żalem, że magia jubileuszu nie działa na potencjalnych gimnazjalistów. Z niepokojem obserwuje wyniki naboru, który trwa od trzech dni. - W klasach pierwszych mieliśmy tylko trójkę absolwentów gimnazjów z Podegrodzia i Brzeznej - dodaje dyrektor Mynarek. Zbigniew Czepelak, dyrektor powiatowego Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu zgadza się, że niż demograficzny ma wpływ na ilość chętnych do szkół ponadgimnazjalnych.

- Jest też drugi problem, czyli bliskość Nowego Sącza i nie do końca prawdziwe przekonanie, że w mieście czeka na młodzież dużo lepsza oferta edukacyjna- mówi dyrektor. W najgorszym położeniu, jak twierdzi, są szkoły pod Nowym Sączem. Ich dyrekcje starają się walczyć o uczniów, ale nie mają łatwego zadania. Na popularnych targach szkół ponadgimnazjalnych organizowanych w Nowy Sączu próżno szukać ofert placówek z Krynicy-Zdroju, Starego Sącza, Podegrodzia, Marcinkowic czy Nawojowej.

- Odnoszę wrażenie, że na tych targach nie jesteśmy mile widziani - narzeka Krzysztof Ślipek, dyrektor Zespołu Szkół w Nawojowej, do której uczęszcza tylko jeden były gimnazjalista z tej miejscowości. Powiatowe szkoły prześcigają się w pomysłach, aby nie dopuścić do odejścia młodzieży do Nowego Sącza. Zespół Szkół w Marcinkowicach (gmina Chełmiec) postawił na klasy mundurowe o profilu wojskowym, policyjnym, penitencjarnym i strażackim.

Nawojowa niedawno na dzień otwarty szkoły zwoziła najstarsze klasy gimnazjów autokarami, by pokazać swoją ofertę edukacyjną. Kusi szykowanym przez uczniów Dniem Kapusty. Z kolei szkoła w Podegrodziu, gdzie są klasy gastronomiczne, organizuje Dzień Pieroga.

Co na to władze powiatu? Dwa lata temu połączyły trzy szkoły średnie w Starym Sączu, ratując się przed spadającą frekwencją i rosnącymi kosztami utrzymania.

W Muszynie od ubiegłego roku funkcjonują w jednym budynku - liceum ogólnokształcące i technikum przeniesione ze Złockiego. Po ośmiu latach, ze względu na brak uczniów, zamknięto liceum w Piwnicznej.

Wyjechać stąd

Wiceprezydent Bożena Jawor, odpowiedzialna za edukację w Nowym Sączu:

- W naszych szkołach ponadgimnazjalnych uczniowie z powiatu nowosądeckiego stanowią 50-60 procent. Są i takie zawodowe, w których liczba przyjezdnych sięga 80 proc. Na pewno przy wyborze szkoły liczy się oferta edukacyjna i poziom nauczania. Liczba olimpijczyków jest także ważnym atutem. Poza tym młodzież po prostu chce się uczyć poza miejscem zamieszkania i wyjechać do miasta. Ten sam mechanizm dotyczy studiowania. Jeśli warunki pozwalają, wszędzie, byle nie u siebie.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska