Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedźwiedź Wojtek, słynny kapral Andersa będzie miał swój pomnik w Krakowie

Piotr Rąpalski
Wikipedia/Imperial War Museum
Niedźwiadek będzie miał swój pomnik w krakowskim parku Jordana. To miś Wojtek, żołnierz w randze kaprala, który towarzyszył armii gen. Andersa podczas II wojny światowej. Od Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Monte Cassino aż do Szkocji. Pomagał ładować skrzynie z amunicją na ciężarówki i dodawał otuchy walczącym Polakom.

Pomnik ma stanąć przy rozwidleniu alejek parku, między placem zabaw a galerią popiersi wielkich Polaków. Fundatorem będzie Towarzystwo Parku im. dr. H. Jordana. Inicjatorem akcji jest Richard Lucas, Anglik mieszkający w Krakowie, który promuję historię Wojtka na całym świecie.

- Pamiętam, jak zjawiłem się u dowódcy, przedstawiłem, a ten powiedział: "To będziesz drugim małym Wojtkiem". Nie wiedziałem, że mają tam niedźwiedzia - opowiada prof. Wojciech Narębski, geolog, weteran armii gen. Andersa. - Było wiele zabawnych sytuacji z niedźwiadkiem. Pamiętam, jak nam uciekł tuż przed bitwą o Ankonę i straszył włoskie dziewczyny na plaży.

Miś Wojtek został sierotą, kiedy w 1941 r. irański myśliwy zastrzelił jego matkę. Adoptowali go żołnierze 22. Kompanii Zaopatrzenia Artylerii. Został wciągnięty na oficjalną listę żołnierzy i nadano mu stopień - najpierw szeregowca, później kaprala. Uwielbiał marmoladę i piwo oraz jazdę w szoferce wojskowej ciężarówki. Spał z żołnierzami w namiotach. Gdy podrósł, przeniósł się do drewnianej skrzyni.

Prof. Narębski obala natomiast mit, jakoby miś nosił pojedyncze pociski, i to na stanowiska ogniowe podczas bitew. - Pomagał ładować skrzynie na samochody - tłumaczy kombatant.

Po demobilizacji w Szkocji zwierzak został oddany do zoo w Edynburgu. Jest tam tablica go upamiętniająca. W innym brytyjskim mieście - Grimsby - znajduje się drewniany pomnik misia.

Teraz Wojtek pojawi się w Krakowie. - To będzie przypomnienie pięknej historii naszego kraju, zwłaszcza dla dzieci, które widząc miśka na pewno spytają, o co chodzi - mówi Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa, która w środę podjęła uchwałę o budowie pomnika.

- To wspaniała idea - uważa prof. Norman Davies, historyk. - Wojtek ma wielką siłę promowania sprawy polskiej na całym świecie. Robi to lepiej niż sztandary i broń w muzeach - dodaje.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska