Kraków. Lider listy PO o uchodźcach, obniżeniu wieku...

  Kraków. Lider listy PO o uchodźcach, obniżeniu wieku emerytalnego i pomyśle na nasze miasto

  Zdjęcie autora materiału

  Marcin Karkosza

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Kraków. Lider listy PO o uchodźcach, obniżeniu wieku emerytalnego i pomyśle na nasze miasto
  Rafałem Trzaskowskim, wiceministrem spraw zagranicznych i lider krakowskiej listy kandydatów Platformy Obywatelskiej do Sejmu zorganizował dziś konferencję prasową, na której mówił o swoich pomysłach na Kraków, sprawie uchodźców oraz projekcie ustawy zakładającej obniżenie wieku emerytalnego, którą zgłosił prezydent Andrzej Duda. Trzaskowski chciałby m.in. aby w Krakowie powstał nowy kierunek studiów - cyberbezpieczeństwo.
  Kraków. Lider listy PO o uchodźcach, obniżeniu wieku emerytalnego i pomyśle na nasze miasto

  Weź udział w prawyborach. Zobacz kandydatów, oddaj głos na Twojego faworyta!  Zapytany o kwestię uchodźców i emigrantów Rafałem Trzaskowski powiedział: - Sprawa jest przez nasz rząd dyskutowana od miesięcy ale od kilku dni toczą się bardzo intensywne negocjacje.

  Najważniejsze jest to aby powiedzieć, że sama solidarność nie wystarczy, dlatego, że niektórzy poza Europą odczytali taki sygnał, że jesteśmy gotowi przyjąć wszystkich, tymczasem trzeba sobie powiedzieć jasno, że unia europejska nie jest w stanie przyjąć wszystkich, którzy szukają lepszego życia, nawet jeśli są w bardo trudnej sytuacji.


  Zdjęcia: Marcin Karkosza


  Jesteśmy w stanie pomagać tylko i wyłącznie uchodźcom, którzy udowodnią i udokumentują, że uciekają przed śmiercią i prześladowaniami. Innych ludzi – emigrantów ekonomicznych, którzy pochodzą z bezpiecznych krajów, będziemy musieli odsyłać.

  Mówimy tak: uszczelnijmy granice i dokonajmy wiarygodnego podziału na uchodźców i emigrantów ekonomicznych. Ale jasno deklarujemy, że ponieważ mamy do czynienia z katastrofą humanitarną jesteśmy gotowi na solidarność.

  Natomiast chodzi o to aby nad całym tym procesem państwa członkowskie zachowały kontrolę po to aby móc przyjmować ludzi w sposób odpowiedzialny, na miarę swoich możliwości. Konkretne liczby emigrantów, których przyjmiemy nie są jeszcze znane, ale to nie będą duże liczby."

  Krytycznie wyraził się na temat propozycji prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącej obniżenia wieku emerytalnego: -Moim zdaniem nie stać nas na to aby ponownie obniżać wiek emerytalny w Polsce. W całej europie podnosi się wiek emerytalny, bo wychodzimy z kryzysu a społeczeństwa się starzeją.

  Jeżeli chcemy mieć godną emeryturę to ten wiek trzeba podnieść. Prezydent moim zdaniem potrzebuje w sposób nieodpowiedzialny. Dziwi mnie, że tej propozycji nie można było przedstawić po wyborach.

  Lepiej byłoby nie wpisywać się z tym pomysłem w kampanię wyborczą jednej partii politycznej.

  Lider krakowskiej listy kandydatów Platformy Obywatelskiej do Sejmu mówił także o swoich propozycjach dla Krakowa: - Poza programem PO, który ogłosiliśmy dwa tygodnie temu chcę aby ten program miał konkretny wymiar dla Krakowa.

  Przede wszystkim mówimy o innowacyjności o tym, że przez najbliższe lata już nie będziemy mogli korzystać już tylko i wyłącznie z tych przewag konkurencyjnych, które mieliśmy do tej pory zwłaszcza taniej pracy, tylko będziemy musieli być bardziej innowacyjni, żeby być konkurencyjnymi w Unii Europejskiej.

  Kraków ma tutaj olbrzymi potencjał i chcielibyśmy z tego potencjału korzystać, na nim budować skojarzenia przedsiębiorczości ze studentami z myślą innowacyjną, aby Kraków mógł wzmacniać swój potencjał jako stolica polskiej innowacyjności.

  Poprzez dobre rozwiązania prawne poprzez stworzenie centrum innowacyjności, poprzez przyciąganie tutaj jak największej liczby inwestorów i poprzez tworzenie dobrego kontekstu dla tego celu.

  A dobry kontekst to m.in. Dobre specjalizacje uniwersyteckie jak na przykład cyberbezpieczeństwo – czegoś takiego w Polsce jeszcze nie ma, a na tym możemy budować naszą markę, bo to wyzwanie jedno z ważniejszych w Europie. Myślę też o infrastrukturze drogowej oraz czystym powietrzu bo jeśli chcemy aby ludzie się tutaj uczyli ale potem pracowali i zostawali, to musi być to załatwione i oczywiście o młodzieży.

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  Ela (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  I to jest człowiek którego Kraków potrzebuje. Zmieni nasze miasto na lepsze a nawet może wiele zrobić w całym Kraju. Oby tylko udało się Panu Rafałowi nawyborach i będe spokojna.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  OSOBOWOŚCI ROKU 2017 | FINAŁ ETAPU WOJEWÓDZKIEGO

  OSOBOWOŚCI ROKU 2017 | FINAŁ ETAPU WOJEWÓDZKIEGO

  Najlepsze stacje narciarskie Małopolski [GŁOSOWANIE]

  Najlepsze stacje narciarskie Małopolski [GŁOSOWANIE]

  MISTRZOWIE URODY poszukiwani! Zagłosuj na swoich faworytów i zgłoś kandydatów

  MISTRZOWIE URODY poszukiwani! Zagłosuj na swoich faworytów i zgłoś kandydatów

  Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

  Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]