Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żeby ząbki były zadowolone

red.
fot. Jan Hubrich
Dzieci mogą korzystać z profilaktyki i leczenia w ponad 500 nowoczesnych poradniach

Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia co roku - w miarę możliwości finansowych - zwiększa nakłady zarówno na stomatologię ogólną, jak i ortodoncję. Dzieci mogą korzystać z profilaktyki i leczenia w 535 nowoczesnych poradniach stomatologicznych i niemal 50 poradniach ortodontycznych.

- Kontraktując poradnie stomatologiczne zależało nam na tym, aby godziny przyjęć były jak najdogodniejsze dla rodziców, którzy często w ciągu dnia są w pracy. Dlatego w większości z nich dzieci przyjmowane są nawet w późnych godzinach popołudniowych, a także w soboty - przypomina Elżbieta Fryźlewicz -Chrapisińska, zastępca dyrektora ds. służb mundurowych w MOW NFZ.

W minionym roku poradnie odwiedziło 276 485 dzieci. W tym roku może ich być więcej. Nakłady na stomatologię dla dzieci wynoszą bowiem 27 584 767 zł, a na ortodoncję 12 923 381 zł. - Małopolska może pochwalić się jednymi z najwyższych w Polsce nakładów w przeliczeniu na 10 000 mieszkańców - podkreśla Elżbieta Fryźlewicz- Chrapisińska. Czy nie mogłoby być lepiej? MOW NFZ zapewnia, że chciałby, aby w Małopolsce było więcej poradni ortodontycznych. - Niestety, brakuje ortodontów, którzy chcieliby leczyć dzieci w ramach ubezpieczenia - dodaje.

Warto pamiętać, że dzieci i młodzież do ukończenia 18. roku życia mają prawo między innymi do:

* leczenia ogólnostomatologicznego,
* leczenia z zakresu chirurgii stomatologicznej oraz periodontologii (podstawowe procedury),
* leczenia stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym osób upośledzonych umysłowo w stopniu znacznym i głębokim, jeżeli wynika to ze wskazań medycznych - celem takiego leczenia jest wykonanie całkowitej sanacji jamy ustnej, w tym profilaktyki profesjonalnej podczas jednego zabiegu, stomatologicznej pomocy doraźnej.

Dzieci mają zagwarantowaną również:

* profilaktykę stomatologiczną (w zakres której wchodzą m.in.: lakowanie zębów szóstych - obecnie do 7. roku życia, lakierowanie zębów stałych),
* leczenie próchnicy zębów stałych i mlecznych, leczenie kanałowe wszystkich zębów,
* zabiegi z chirurgii stomatologicznej, w tym resekcja korzenia zęba - tylko zębów od 3 do 3 w szczęce i żuchwie,
* odbudowę złamanego kąta zęba siecznego,
* leczenie chorób przyzębia,
* leczenie z zakresu ortodoncji - leczenie wad zgryzu aparatami do zdejmowania jedno- i dwuszczękowym przysługuje dziecku do 12. roku. Kontrola wyników leczenia po jego zakończeniu, do ukończenia 13 lat - bezpłatna kontrola przysługuje wyłącznie dzieciom leczonym w ramach ubezpieczenia zdrowotnego,
* leczenie endodontyczne u dzieci wszystkich zębów, z wyjątkiem zębów 3-kanałowych z rozpoznaniem zgorzeli.

Do ukończenia 13. roku dziecku przysługuje również - raz w roku kalendarzowym - naprawa aparatu ortodontycznego wykonanego w ramach ubezpieczenia (nie przysługuje wymiana i naprawa aparatu uszkodzonego z powodu nieprawidłowego użytkowania). Powyżej 12. roku życia wykonanie aparatów ortodontycznych musi być już finansowane przez rodzica lub opiekuna, a po ukończeniu 13 lat leczenie ortodontyczne jest w całości odpłatne.

Więcej: http://www.nfz-krakow.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska