Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skóra pod wpływem słońca szybciej się starzeje

Katarzyna Kojzar
Anna Kaczmarz
Dlaczego nasza cera latem wygląda gorzej, jak sobie z tym radzić, a także jak chronić skórę, włosy i usta przed negatywnym działaniem promieni słonecznych- odpowiada dr Aleksandra Szlachcic, dermatolog z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego

- Latem wiele osób ma problemy z cerą. Czy jest to normalne zjawisko?

- Nie jest to normalne zjawisko, ale nie jest to również powód do paniki. Cera wygląda gorzej, bo podczas upałów bardziej się pocimy, a wtedy dochodzi do zapalenia mieszków włosowych i powstania potówek. Dlaczego? Ujścia gruczołów łojowych zamykają swego rodzaju korki rogowe. To powoduje zapalenia i problemy z cerą. Takie kłopoty częściej dotykają osoby z suchą skórą.

- Czy warto smarować się kremami z filtrem?

- Nie tylko warto, ale trzeba je stosować. Mało kto jednak pamięta, że konsystencja kremu powinna być dobrana indywidualnie do skóry pacjenta. Sporo jest bowiem kremów ciężkich i tłustych, które potrafią zablokować ujścia gruczołów łojowych, a tym samym doprowadzić do stanów zapalnych, a nawet silnego zaostrzenia trądziku.

- Twarz powinniśmy smarować wyższym filtrem niż resztę ciała?

- Wszystko zależy od fenotypu danej osoby - on decyduje o wysokości faktora. Pewne jest, że twarz powinniśmy smarować częściej niż resztę ciała. I nie tylko wtedy, gdy jesteśmy na wakacjach - twarz jest przecież cały czas wystawiona na słońce. Dlatego krem z filtrem należy nakładać codziennie, idąc do pracy czy na spacer.

- Jesteśmy w stanie samodzielnie dobrać sobie konsystencję kremu i wysokość filtra?

- Oczywiście. Jeśli kupujemy kosmetyki z filtrem w aptece, na pudełeczkach znajduje się informacja, do jakich typów skóry ich używać. Można tam nabyć np. tak zwany krem suchy albo o konsystencji żelu - takie typy są najlepsze do skóry tłustej. Emulsja z faktorem jest już cięższa, więc nadaje się dla skóry suchej. Wysokość filtra dobieramy na podstawie obserwacji
- jaką mamy karnację, na jaki kolor się opalamy, jak reagujemy na słońce, czy mamy znamiona.

- Opalanie twarzy jest zdrowe?

- Niestety, nie. Trzeba pamiętać, że twarz jest wystawiona na działanie promieni słonecznych przez cały rok, nie tylko latem. Uszkadzające działanie się kumuluje, a przez to mogą pojawić się nawet zmiany przednowotworowe i nowotworowe. Dlatego tak ważna jest całoroczna ochrona twarzy. Promienie słoneczne wywołują także fotostarzenie - skóra narażona na częstą ekspozycję na słońce szybciej się zestarzeje, pojawi się na niej więcej zmarszczek.

- Jak zatem odpowiednio nawilżać skórę?

- Latem znakomicie sprawdza się woda termalna w sprayu. Kiedy jesteśmy na plaży warto nią spryskiwać twarz. Zabieg dobrze powtórzyć również wieczorem, już po opalaniu. Ważną rolę odgrywa także odpowiednio dobrany krem. Warto jednak pamiętać, że wieczorem trzeba go porządnie zmyć! To nie jest przecież krem pielęgnacyjny, ale ochronny. Trzeba się go więc pozbyć ze skóry, kiedy już nie jest przydatny.

- Jak to zrobić?

- Korzystajmy z preparatów, które utrzymują kwaśne pH skóry. Najpierw więc myjemy twarz płynem do demakijażu albo
- jeszcze lepiej - płynem micelarnym. Potem używamy toniku, a na samym końcu kremu nawilżającego.

- Kobiety powinny rezygnować z makijażu w czasie upału?

- Nie przesadzajmy. Na plażę oczywiście nie idziemy w pełnym makijażu, nie używamy też perfum, bo mogą powodować odbarwienia na skórze. Wiadomo jednak, że czasami w ciągu dnia makijaż jest potrzebny. Może być trochę lżejszy niż zimą, ale nie jest zakazany.

- Dieta może mieć wpływ na nawilżenie skóry?

- Zdecydowanie tak! Najważniejsza jest woda. Im więcej jej pijemy, tym lepiej. Pamiętajmy też, że niektóre pokarmy są światłouczulające i zwiększają naszą podatność na negatywne działanie słońca. Takie właściwości ma m.in. pietruszka. Z drugiej strony warto jeść warzywa, będące źródłem betakarotenu, czyli np. marchewki i buraki.

- Czy da się coś zrobić ze spierzchniętymi ustami?

- Można zainwestować w ochronne balsamy - nawilżające i z faktorem. Na pewno rozwiążą problem spierzchniętych ust.

- A włosy?

- O nich również warto pamiętać. Latem często stają się suche i matowe. Przed negatywnym wpływem promieni słonecznych zabezpieczy specjalny spray z filtrem, którym spryskujemy włosy przed wyjściem z domu. Można go nabyć np. w drogeriach.

- Są ludzie, którzy w ogóle nie powinni się opalać?

- U niektórych osób, nawet po krótkiej ekspozycji na słońce, pojawia się wysypka, pęcherze, zmiany guzkowe, obrzęki.
Absolutnie nie powinni się więc opalać. U większości występują przebarwienia, ale nie jest to objaw poważnych problemów zdrowotnych, a jedynie kłopot kosmetyczny. Często wywołane są przez zażywanie leków hormonalnych albo stosowanie środków kosmetycznych, które mają w składzie geraniol. Jeżeli jednak któraś ze zmian na skórze nas zaniepokoi, to warto wybrać się do dermatologa.

- Można się więc opalać?

- Tak, ale z umiarem. Trzeba też zadbać o odpowiednie odżywianie i smarowanie się kremem z filtrem, a także pamiętać o piciu dużej ilości wody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska