Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ten małopolski zabytek trafi na listę UNESCO?

Marek Długopolski
XIV-wieczna baszta obronna Zamku Żupnego w Wieliczce
XIV-wieczna baszta obronna Zamku Żupnego w Wieliczce mżk
- Jeśli Zamek trafi na listę, to oczywiście będzie drugim zespołem zabytków w Wieliczce dopisanym do kopalni soli. Byłaby to bardzo dobra decyzja. Zamek Żupny, siedziba Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, w przeszłości był przecież siedzibą zarządu kopalni - mówi prof. Antonim Jodłowskim, dyrektor Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w rozmowie z Markiem Długopolskim

Czy wielicki Zamek Żupny trafi na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO?
Jest na to duża szansa. Ostateczna decyzja zapadnie na przełomie czerwca i lipca na posiedzeniu komitetu UNESCO w Kambodży.

Jeśli tak się stanie to Wieliczka będzie miała dwa obiekty - kopalnię i zamek - na prestiżowej liście?
Kopalnia soli została wpisana w 1978 r. przez UNESCO na pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego. Jeśli Zamek trafi na listę, to oczywiście będzie drugim zespołem zabytków w Wieliczce dopisanym do kopalni soli.

Czy takie podejście jest uzasadnione?
Byłaby to bardzo dobra decyzja. Zamek Żupny, siedziba Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, w przeszłości był przecież siedzibą zarządu kopalni.

Co z niego dotrwało do naszych czasów?
Całkiem sporo. Zamek- znajdujący się między szybami Daniłowicza i Regis - to obecnie trzy budynki, z których dwa sięgają czasów średniowiecza. Zachowała się też baszta z XIV wieku, fragment murów obronnych z XIII stulecia, z tego samego czasu - najstarszy w Polsce - szyb górniczy, a także pozostałości XV-wiecznej kuchni.

Muzeum włada jednak nie tylko Zamkiem, ale także kilkunastoma podziemnymi komorami, historią wielickiej saliny.
To prawda. Na III poziomie kopalni, 135 metrów pod ziemią prezentujemy wszystko, to co związane jest z wydobyciem soli - od neolitu po czasy obecne, od prymitywnych lampek łojowych po skomplikowane kieraty, od solnych bałwanów po wspaniałe kryształy, od średniowiecznych dokumentów po współczesne malarstwo.

Muzeum przesuwa też wejście do podziemnej ekspozycji...
Wychodzimy naprzeciw zwiedzającym. Za pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 - udało nam się zabezpieczyć i przygotować do ekspozycji komory Aleksandrowice. Dzięki temu muzeum przesunie się w pobliże szybu Daniłowicza.

Co znajdzie się w tych komorach?
W pierwszej, już w czerwcu, będzie można obejrzeć ekspozycję poświęconą tradycjom górniczym. Prowadzone w niej będą również zajęcia dla młodzieży dotyczące bohaterów wielickich podziemi. W drugiej natomiast urządzona zostanie kaplica poświęcona papieżowi Janowi Pawłowi II. To nawiązanie do wielowiekowej tradycji fundowania kaplic w wielickiej kopalni. W tej chwili trwają prace nad jej projektem. Ma to być nowoczesne wnętrze sakralne, na miarę XXI wieku. Kaplica zostanie ukończona w przyszłym roku.

Wymienione zostało również oświetlenie. Dlaczego?
Wszystko po to, aby zwiększyć komfort zwiedzania. Oświetlenie powinno być dyskretne, nowoczesne i energooszczędne. Podkreśla malowniczość komór, eksponuje niezwykłe solne ściany, urządzenia górnicze, ale także drobniejsze, choć niezwykle cenne eksponaty. Tworzy nowy, niezwykły klimat do zwiedzania.

W zamku też zaszły zmiany?
W pobliżu bramy wejściowej do zamku powstała kasa, która jest jednocześnie galerią. Będzie można w niej kupić nie tylko bilety, ale również wydawnictwa i pamiątki.

Do zgłębienia tajemnic solnych podziemi muzeum zachęca turystów z kraju i zagranicy... Dlaczego?
Przecież drugiego takiego miejsca nie ma na świecie. Nasze dziedzictwo staramy się wszędzie promować. W tym celu po Bułgarii tournee odbywa wystawa "Barwy soli Europy", a na Słowacji prezentowana jest druga "Wieliczka i Bardejów - zabytki na liście UNESCO". Bramy tajemniczego świata soli, nie tylko wielickiej kopalni, odsłonimy za sprawą międzynarodowego projektu "Sól na świecie w fotografii".

Także w internecie...
To prawda. W nowy sezon już wkrótce wejdziemy ze zmienioną stroną internetową. Mam nadzieję, że będzie dobrze służyła internautom. Pamiętając o przeszłości, idziemy z duchem czasu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska