Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak płuc nie boli

Katarzyna Kojzar
Michał Gąciarz
- Kaszel jest jedynym objawem raka płuc, dlatego nie wolno go bagatelizować - mówi lekarz Robert Łukaszuk, pulmonolog z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II

- Zgłasza się do Pana pacjent i skarży się na ciągły kaszel. Co to może oznaczać?

- Kaszel, który trwa minimum 6-8 tygodni, zawsze oznacza chorobę o charakterze przewlekłym. A przewlekła choroba jest poważna. W większości przypadków dotyczy oskrzeli i płuc, ale również może być objawem chorób serca, przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. Może również być następstwem przyjmowanych leków.

- Kiedy zgłosić się do lekarza?

- Nie ma takiego jednoznacznego momentu. Jeśli jednak przez parę tygodni po infekcji kaszel się utrzymuje, to trzeba wybrać się do lekarza.

- Pacjent przychodzi i...

- Dostaje skierowanie na badania. Takim podstawowym badaniem jest rentgen klatki piersiowej. Na podstawie jego wyników oraz dokładnego wywiadu jesteśmy w stanie, już na poziomie lekarza rodzinnego, wstępnie zdiagnozować, czy kaszel oznacza przewlekłe zapalenie oskrzeli, czy może coś poważniejszego. A może być również symptomem raka płuc. Jeśli lekarz podejrzewa, że przyczyną kaszlu mogą być poważne komplikacje, pacjent trafi do pulmonologa. To on zdecyduje o dalszym leczeniu.

- Jakie są przyczyny wystąpienia przewlekłego kaszlu?

- Oprócz przewlekłego zapalenia oskrzeli - zapalenie zatok i ściekanie wydzieliny śluzowej po tylnej ścianie gardła do krtani i oskrzeli. Wydzielina ta podrażnia, wywołując pospolite chrząkanie i kaszel. Podobny mechanizm kaszlu występuje w refluksie żołądkowo-przełykowym. Kwaśna treść pokarmowa cofająca się do przełyku - a tam również występują receptory kaszlu
- przy okazji drażni krtań i powoduje przewlekły kaszel. Odmienną grupą chorych z przewlekłym kaszlem są osoby przyjmujące leki, np. na nadciśnienie tętnicze, które mogą go wywołać. Dlatego tak ważne jest przedstawienie wszystkich faktów lekarzowi. Właściwy wywiad - już na początku wizyty - może ułatwić ustalenie przyczyny przewlekłego kaszlu.

- Taki kaszel może sygnalizować alergię?

- Kaszel o podłożu alergicznym jest najczęściej następstwem rozwijającej się u pacjenta astmy. Może mu towarzyszyć duszność, ale to nie jest wcale regułą. Alergeny wywołujące astmę mogą być zarówno sezonowe, jak również całoroczne, np. alergeny zawarte w kurzu domowym.

- Co jeszcze może oznaczać przewlekły kaszel?

- Przewlekły, napadowy kaszel często jest objawem nadreaktywności oskrzeli powstałej po ostrych infekcjach wirusowych. Objawia się napadami kaszlu podczas mówienia, przechodzenia z zimnych pomieszczeń do ciepłych lub podczas wysiłku fizycznego. Nasz organizm może mieć szczególne predyspozycje w budowie dróg oddechowych do ich występowania.

Te predyspozycje są wrodzone lub nabyte w trakcie życia. Co istotne, przewlekły kaszel może oznaczać też nowotwór płuc. On nie boli. To jedyny jego objaw, dlatego nie wolno go ignorować. Miejmy też na uwadze, że często przyczyną przewlekłego kaszlu są zakażenia, takie jak gruźlica.

- A także choroby serca...

- Kaszel przewlekły może być także objawem choroby serca, zarówno przewlekłej jego niewydolności, jak również wad wrodzonych i nabytych. Niewydolność wiąże się z gromadzącym się płynem- najczęściej w nogach - wywołującym obrzęk. Taki zastój tworzy się także w płucach. Stąd kaszel. Podaje się wtedy leki moczopędne, żeby pozbyć się płynu z organizmu.

- Przewlekły kaszel różni się od tego zwykłego, który mamy podczas przeziębienia?

- Nie różni się od kaszlu krótkotrwałego. Może być intensywny, wilgotny, suchy. Wszystkie warianty są możliwe.

- Jak sobie z nim radzić? Jakie są metody leczenia?

- Przewlekłego kaszlu nigdy nie powinniśmy leczyć sami, jak w przypadku kaszlu towarzyszącego ostrej infekcji wirusowej. Zawsze kryje się za nim istotna patologia, wymagająca diagnostyki, a tym samym wykonania co najmniej zdjęcia klatki piersiowej. Pamiętajmy, że przewlekły kaszel może być jedynym objawem choroby nowotworowej płuc.

- Na syropy bez recepty nie możemy więc liczyć?

- Ostry kaszel możemy leczyć syropami i innymi lekami bez recepty. Można też próbować radzić sobie z nim domowymi sposobami. Jeżeli jednak kaszel utrzymuje się kilka tygodni, te środki nie pomogą. Herbata z miodem przyniesie jedynie efekt placebo, pacjentowi będzie się wydawało, że następuje poprawa. A to niemożliwe - przewlekły kaszel leczymy pod nadzorem specjalisty.

- Co może się stać, gdy zbagatelizujemy przewlekły kaszel?

- Choroba, która go wywołuje, czyli- powtarzam - choroba przewlekła, doprowadzi do niewydolności oddechowej. Jest to stan, przez który pacjent z czasem ma trudności z wykonywaniem nawet najdrobniejszych czynności, jak umycie naczyń czy zrobienie sobie śniadania.To stan, w którym chory - po przejściu kilku kroków - będzie odczuwał duszności. Najczęściej jest to już nieodwracalne. Nie da się tego wyleczyć.

http://www.profilaktykawmalopolsce.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska