18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwają targi o Muzeum Książąt Czartoryskich

Redakcja
fot. archiwum
Nadal nie ma porozumienia w sprawie statutu Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, które od tego roku miało być instytucją współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury. Brak zgody może opóźnić otwarcie placówki dla zwiedzających, planowane na r. 2014. Według ministra Bogdana Zdrojewskiego, negocjacji wymaga m.in. ulokowanie Fundacji Książąt Czartoryskich w nowej instytucji i określenie jej uprawnień.

Muzeum Książąt Czartoryskich od 1950 r. jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Po burzliwych sporach wokół podróży po świecie należącej do Fundacji Książąt Czartoryskich "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci, minister zaproponował rozdzielenie tych placówek.

Na początku września zeszłego roku Zdrojewski i fundator Fundacji Książąt Czartoryskich książę Adam Karol Czartoryski podpisali w Warszawie list intencyjny w sprawie utworzenia i współprowadzenia nowej instytucji kultury - Muzeum Czartoryskich.

- Dochodzimy w rozmowach do pewnych detali, które dają szansę wyjścia z patowej sytuacji - mówił wczoraj w Krakowie szef resort kultury i dziedzictwa narodowego. Jak zaznaczył, nie ma możliwości zaangażowania finansowego ministerstwa w tworzenie nowej placówki, dopóki nie zostaną rozwiązane problemy prawne.

Minister mówił, że rozmowy dotyczą m.in. ulokowania Fundacji Książąt Czartoryskich w nowej instytucji i jej uprawnień, sposobu powoływania dyrektora i jego autonomii oraz przestrzegania przepisów usta-wy o muzeach. - Zgoda księcia na określone rozwiązania zgodne z przepisami polskiego prawa będzie oznaczać, że miesiąc później powstanie instytucja - powiedział minister.

Najważniejsze prace budowlane w remontowanym od 2010 r. pałacu Czartoryskich zostały wykonane. Do tej pory na ten remont Muzeum Czartoryskich wydano ok. 25 mln zł. Pieniądze pochodziły z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, środków Fundacji Książąt Czartoryskich, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gminy Kraków i Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
Na dokończenie prac i wyposażenie obiektu potrzeba kolejnych 30 mln zł.

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska