Menu Region

Znamy nowe stawki za wywóz śmieci w Krakowie

Znamy nowe stawki za wywóz śmieci w Krakowie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Piotr Rąpalski

30Komentarzy Prześlij Drukuj
Radni przegłosowali nowe stawki za wywóz śmieci, które będą obowiązywać o 1 lipca br. W nieruchomościach gdzie prowadzi się działalność gospodarczą, np. firmę lub zarząd spółdzielni, płacić będziemy od pojemnika. Wyjdzie średnio Ok. 12 zł na osobę. Do tej pory mieszkańcy większości bloków płacili od 8 zł do 20 zł.
1/2

Zdjęcie ilustracyjne

(© Ingimage)

Czytaj także: Dotarliśmy do nowych stawek za wywóz śmieciNatomiast w domach jednorodzinnych i wspólnotach gdzie firm nie ma zapłacimy od gospodarstwa domowego, ale za każdą kolejną osobę mniej. Małżeństwo w domku wyda miesięcznie 44,50 zł. To o ok. 4 zł więcej niż dziś.
Z kolei taka sama familia żyjąca we wspólnocie mieszkaniowej wyda 37 zł. Mniej, bo taniej jest odebrać na raz śmieci z kilku mieszkań niż z jednego domu. Ci, którzy nie będą segregować odpadów do żółtych worków lub kontenerów zapłacą 50 proc. więcej.

Teraz mieszkańcy i spółdzielnie mogą już wyliczać sobie opłaty. Następnie będą musieli wpisać dane, m.in. kwotę, liczbę domowników i potrzebnych pojemników, do deklaracji, których formularze pojawią się w placówkach urzędu miasta i na specjalnej stronie internetowej do końca marca. Wypełnione deklaracje prześlemy do urzędy lub MPO pocztą, droga elektroniczną lub zaniesiemy osobiście. Musimy to zrobić do 30 kwietnia.

Równocześnie do 30 czerwca powinniśmy wypowiedzieć umowy firmom, które dziś odbierają od nas śmieci. Inaczej co sprytniejsi przedsiębiorcy mogą dalej domagać się od nas zapłaty mimo, że nie będą zabierać odpadów.


Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

30

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

totalne zlodziejstwo

+14 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gonia562 (gość)  •

nie dosc , ze trzeba posortowac, umyc to jeszcze trzeba zlodziejom zaplacic . ,-do tej pory placilam 9 zl/os teraz 25 zl. Mam 2 osoby . Za garaz oplata w moim bloku 24 zl. a za zasrane smieci tyle ???
Co ta banda zlodzieji sobie wyobraza . Zarobiaja 2 x na nas i jeszcze firmy ktore odbieraja do przerobu tez placa . To do tej pory dokladali do nas ??? Halo ludzie gdzie solidarnosc ruszmy sie nie dajmy soba manipulowac okradaja was na kazdym kroku !!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Panie Majchrowski

+6 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wat (gość)  •

Proszę już znikać z Krakowa.

odpowiedzi (0)

skomentuj

SKANDAL

+6 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

AD (gość)  •

W kamienicy w Krakowie - dotychczas wywoz przez gansel winkel - placilem 870zł - OD lipca bede placil 2400 (przy segregacji 1900) - SKU***YNSTWO

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jak zwykle - chodzi tylko o pieniadze a nie o środowisko.

+9 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jr (gość)  •

Właśnie wypełniam deklarację
Do tej pory za śmieci z firmy - nie segregowane 2x240l 2x w miesiacu płaciłem 584,96 za 6 miesiecy czyli 97,50/miesiąc i pojemniki miałem gratis od odbiorcy, obecnie za to samo 203,68/miesiąc a jesli będę segregował 136,71/miesiąc + koszt zakupu pojemników lub wynajem od miasta - bardzo zachecające - rzeczywiście jest taniej - śmieci w lasach bedzie ubywać ha, ha, ha. Dotychczasowi operatorzy pewnie dostana tyle samo lub mniej a miasto sciągnie sobie nowy haracz - super byle tak dalej....

odpowiedzi (0)

skomentuj

Coraz drożej

+11 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Majeczka (gość)  •

Skandal !!!
Znowu Kraków najdroższy, jak to jest, że gdzie indziej da się taniej?
Ja do tej pory płaciłam 9 zł od osoby( nieposegregowane) teraz za posegregowane zapłacę za dwie osoby 38 zł.
moja koleżanka w Muszynie od lipca zapłaci 9 zł od osoby. Cholera co się dzieje, okradają nas w biały dzień!
Trzeba zaprotestować tak nie może być

skomentuj

śmieci

+10 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Krakus z chorego Krakowa (gość)  •

u mnie to samo skandal. Bunt. Chcą nas wyruchać skurczybyki jedne. Ja place jak dotychczas albo wymeldowuje mieszkańców! Panie Jacku Majchrowski ponoc zmiany mialy byc kosmetyczne!!!! A tu 150% podwyżki?????? hahahahaha już widzę jak to ludzie będą płacić.....buahahahaha czyli jeszcze wiecej smieci na ulicach i lasach

odpowiedzi (0)

skomentuj

drogo

+36 / -32

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

oszczedny (gość)  •

ale zdzierstwo, teraz zuzywamy jeden pojemnik co 2 tygodnie, placimy za wywoz chyba 17 zl brutto od sztuki, wiec 34 zl/miesiac , dodatkowo segregujemy reszte odpadow. Mieszkamy w 4 osoby! Zgodnie z nowymi zasadami zaplacimy 62,50 to prawie dwa razy tyle !

odpowiedzi (0)

skomentuj

śmieci

+66 / -29

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Bacha (gość)  •

Jak mam teraz zapłacić więcej mimo segregacji, to oddam 1 worek zółty a resztę zamiast do drugiego worka żółtego wsypię do kubła, bo po cholerę mam zużywać wodę, prąd, środki myjące, czas i pracę. Proste jak drut.

skomentuj

z

+34 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zz (gość)  •

ja też tak zrobię

odpowiedzi (0)

skomentuj

niepotrzebne

+55 / -27

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zdenerwowanie.... (gość)  •

..... to już jest ustalone że-- dzisiejsze stawki ulegną zmianie ---gdyż w maju !! odbędą się przetargi dla.... firm wywożących śmieci.., i wtedy zostaną podane ostateczne faktyczne wyliczenia a dzisiejszy komunikat - należy przyjąć z rezerwą , spokojem...

skomentuj

Hehe

+17 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kups (gość)  •

Pewnie to radny PO pisze, bo chce uspokoić nastroje, a potem wszystko się wyciszy i po prostu to wszyscy z bólem, ale przełkniemy... Otóż nie panie radny wczoraj na sesji państwo radni PO mówili zupełnie co innego, a mianowicie, ze stawki podane co najwyżej mogą być minimalne, a może być tylko drożej!!! Jest to zwykły nowy podatek, który na nas nałożono. Gdzie tu konkurencja i wolny rynek? Co z tymi, którzy sobie wynegocjowali dobre, niskie stawki w zamian za segregacje (w Krakowie z małymi firmami można się było dogadać nawet na 5 złotych od osoby/mies)??? Wszystko wzięło w łeb i podnosicie co już widać, nawet o 400-500%, a nie jak pisze pan redaktor o 4 złote. Skandal drodzy radni z PO (bo byłem i widziałem, kto to forsował), w tym niestety mój przedstawiciel z Borku. Nie wiem czy wogóle pójdę do wyborów, ale jeśli to po to, aby PO wywalić z samorządu. To kolejna taka ich akcja.

odpowiedzi (0)

skomentuj

w las

+43 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

Jeśli to prawda że zgodnie z ustawą miasto odgórnie może podwyższyć stawkę dla gospodarstwa jeśli ilość wyrzucanych śmieci jest za duża jak na zadeklarowaną ilość osób, to niektórzy znajdą sobie sposób na oszczędności. Wystarczy zadeklarować małą liczbę osób, np. dwie, a nadwyżkę śmieci lub to co trudno posortować w las.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nie ma odwagi wśród radnych

+20 / -22

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Konrad Małecki (gość)  •

na wprowadzenie twardego systemu segregacji śmieci w Krakowie z pożytkiem dla środowiska i cen niższych za ich wywożenie (sprzedaż i odzysk surowców wtórnych). Rozwiązania są chwilowe nieefektywne i kosztami obciążające wyłącznie mieszkańców. I to nie ważne czy z PO, czy z innych obcjii, choć jest jeden radny akurat z PiS, który od lat proponuje proekologiczne rozwiązania znane z tzw. zachodniej Europy, czy też starej Europy. U nas w temacie śmieci dalej pachnie wschodem, podobnie jak z projektami w KM, a zyskują tylko mający samochód osobowy. Drodzy radni znów czas Was złapał za gardło, ale Wy możecie naprawdę na kolejny rok załatwić dla mieszkańców proces tańszego i lepszego systemu - zobaczycie, że ten jest drogi i nieefektywny, a spółki miejskie zarobią nienależne im pieniądze wyciągnięte od nas i od Was.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »