Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie płacisz za mieszkanie? Może zostać zlicytowane

Magdalena Balicka
Mieszkańcy nawet co drugiego mieszkanie w blokach spóźnia się z opłacaniem czynszów
Mieszkańcy nawet co drugiego mieszkanie w blokach spóźnia się z opłacaniem czynszów archiwum
Sto tysięcy złotych w Chrzanowie, 60 tysięcy w Wolbromiu - tyle winni są swoim spółdzielniom rekordziści w niepłaceniu czynszu. Dłużników nie brakuje także w chrzanowskiej Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej. Na koniec ubiegłego roku były tam 263 osoby, które nie zapłaciły czynszu przez okres dłuższy niż pół roku. Zalegały na łączną kwotę prawie trzech milionów złotych.

Poczet Papieży czyli 258 pontyfikatów w pigułce

Aleksander Biegacz, prezes chrzanowskiej spółdzielni podkreśla, że osób, którym nieopłacone rachunki za mieszkanie regularnie rosną, ciągle przybywa.

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe wypowiedziały wojnę nieuczciwym lokatorom. O ile tym, którzy starają się spłacić długi w mniejszych ratach lub odpracować należność, zarządcy idą na rękę, o tyle na tych, co śmieją im się w twarz lekceważąc opłaty - nasyłają komornika lub zarządzają eksmisję.

W pętli długów

Anna M. z ulicy Mieszka I w Chrzanowie jest winna spółdzielni mieszkaniowej ponad trzy tys. złotych. Rencistka przyznaje, że zaległości zaczęły się pomnażać, gdy syn poszedł na studia, a córka wyszła za mąż. - Trzeba było zaciągnąć kredyty w banku na weselisko i na czesne. Zaczęło brakować na spłatę rat - wyznaje ze smutkiem kobieta. Bała się komornika z banku, więc kredyt spłacała kosztem rachunków za mieszkanie. A wtedy o swoje upomniała się spółdzielania. - Pomału zaczęła mi się zaciskać na gardle pętla. By spłacić długi, zaciągałam kolejne - tłumaczy Anna M.

Po kilku wezwaniach do zapłaty chrzanowianka wyprosiła w spółdzielni mieszkaniowej rozłożenie długu na mniejsze raty. - Chciałam odpracować, ale że mam problemy z nogami i kręgosłupem, odmówiłam prac porządkowych. W biurze nie było miejsca - tłumaczy. Nadal jest jej ciężko związać koniec z końcem, ale robi wszystko, by wyjść na prostą. - Nam też zależy, aby dojść do porozumienia z dłużnikiem. Zaczynamy od wysyłania upomnień - tłumaczy prezes Biegacz. - Jeśli to nie skutkuje, zapraszamy do spółdzielni na rozmowę z zarządem spółdzielni, by poznać przyczyny zadłużenia Najczęściej dług rozkładany jest na raty dostosowane do możliwości finansowych spółdzielcy. Możliwością spłaty należności jest także jej odpracowanie. Informujemy także o możliwości sięgnięcia po dodatki mieszkaniowe w gminach.

Eksmisja dla ignorantów

W ubiegłym roku chrzanowska spółdzielnia eksmitowała cztery osoby. Sprzedając zadłużone mieszkania i odliczając długi odzyskała 130 tys. złotych. - Wobec osób posiadających lokatorskie prawo do mieszkania rada nadzorcza podejmuje uchwałę o wygaśnięciu tego prawa. Jeśli taka osoba nie zwróci mieszkania do spółdzielni, kierujemy sprawę o eksmisję do sądu - tłumaczy Aleksander Biegacz.

W przypadku właścicieli lokalu lub osób posiadających własnościowe prawo do mieszkania procedura jest bardziej złożona. Przy braku możliwości odzyskania długu w grę wchodzi egzekucja z nieruchomości (licytacja mieszkania). Ostatnia skuteczna egzekucja z nieruchomości w chrzanowskiej PSM odbyła się lutym tego roku. Aktualnie prowadzonych jest 13 postępowań o odzyskanie długu.

Bywają bezkarni

Oświęcimska Budowlanka zarządzająca 104 budynkami od lat nie wyrzuciła na bruk ani jednej z 5,5 tysiąca rodzin. - Gminy Oświęcim i Chełmek wypłacają nam co roku odszkodowania, ponieważ nie posiadają mieszkań socjalnych, do których moglibyśmy przesiedlać dłużników - tłumaczy Mirosław Pawłowski, wicedyrektor ds. ekonomicznych oświęcimskiej spółdzielni.

W Wolbromiu w ubiegłym roku przeprowadzono jedną eksmisję, ale dobrowolną. - Pani, która zalegała na kwotę 35 tys. złotych, sama przeniosła się do lokalu socjalnego. Po sprzedaży jej "M" dostała jeszcze różnicę w cenie - informuje Władysław Bałazy, wiceprezes wolbromskiej mieszkaniówki.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska