Uczelnia pozbędzie się popularnej bacówki?

Uczelnia pozbędzie się popularnej bacówki?

Paweł Chwał

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Z podtarnowskiego krajobrazu wkrótce może zniknąć bacówka w Jamnej - jedno z ulubionych miejsc odpoczynku na skrzyżowaniu kilku szlaków turystycznych w regionie. Powód? Obiektu chce pozbyć się Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Powód? Bacówka jest nierentowna.
Bacówka znana jest z serdecznej atmosfery i bardzo dobrego jedzenia

Bacówka znana jest z serdecznej atmosfery i bardzo dobrego jedzenia ©archiwum

Poczet Papieży czyli 258 pontyfikatów w pigułce

Uniwersytet, który prowadzi placówkę od 1996 roku, zwrócił się najpierw do gminy Zakliczyn z propozycją przekazania jej budynku, który pełni funkcję ośrodka wypoczynkowego. Teraz poinformował samorząd, że jednocześnie rozważa możliwość odsprzedania go w prywatne ręce. - Sytuacja zmienia się dynamicznie, dlatego czekamy na ostateczną decyzję, co dalej planuje uniwersytet - mówi Janusz Krzyżak, sekretarz Urzędu Miasta i Gminy Zakliczyn.

Gdyby to gmina przejęła ośrodek, to najprawdopodobniej sama również zdecydowałaby o jego sprzedaży lub wydzierżawieniu.
- Bacówka wymaga remontu. Jej bieżące utrzymanie również wiązałoby się z wydatkami. Czy warto w to wchodzić w sytuacji, kiedy mieszkańcy wysuwają mnóstwo oczekiwań pod adresem gminy? To radni musieliby zdecydować o tym, czy lepiej wyłożyć pieniądze na bacówkę - dla prestiżu, czy przeznaczyć je na przykład na remont konkretnej drogi - dodaje Janusz Krzyżak.

Jamna to jedno z ulubionych miejsc weekendowych wypadów tarnowian. Po okolicznych wzgórzach wędruje także sporo turystów z innych rejonów kraju, w tym wielu zwłaszcza z Wielkopolski. Po sąsiedzku znajduje się bowiem ośrodek duszpasterstwa akademickiego dominikanów z Poznania. - Nie wyobrażam sobie, aby na mapie turystycznej regionu mogło zabraknąć jamneńskiej bacówki. To jeden z trzech tego typu obiektów, poza schroniskami na Brzance i w Rozdzielu, który jeszcze się u nas ostał - zauważa Jadwiga Brożek z tarnowskiego PTTK.

O dużym znaczeniu bacówki i Jamnej - jak dodaje - doskonale świadczy m.in. to, że 25 kwietnia zaplanowano tu małopolską inaugurację tegorocznego sezonu turystycznego. - Bacówka ma już swoją wyrobioną markę. Przyjeżdżają do niej nie tylko miłośnicy gór, ale także dobrego jedzenia. Jej znakiem rozpoznawczym jest też serdeczna atmosfera, z jaką przyjmowani są goście oraz cyklicznie organizowane w niej imprezy, z festiwalem piosenki turystycznej na czele - twierdzi z kolei Piotr Firlej, przewodnik i animator ruchu turystycznego na Pogórzu.

W Uniwersytecie Adama Mickiewicza wyjaśniają, że decyzja o zbyciu bacówki podyktowana jest względami finansowymi. - Obiekt jest nierentowny i jego utrzymanie kosztuje nas za dużo. To główny powód - mówi Dominika Narożna, rzeczniczka prasowa uniwersytetu.

Bacówka to niejedyny obiekt pełniący funkcje turystyczne, o który może niebem wzbogacić się gmina Zakliczyn. Podobnie stało się kilka tygodni temu z budynkiem byłej podstawówki w Zawadzie Lanckorońskiej, z dzierżawy którego wycofała się firma organizująca w niej od kilku lat tzw. zielone szkoły dla dzieci. Budynek stoi pusty i nie wiadomo, w jaki sposób go zagospodarować.

Mają 30 miejsc

Bacówka położona jest na wysokości 530 m n.p.m. na Pogórzu Ciężkowickim. Posiada30 miejsc noclegowych, jadalnię, sanitariaty.

Została wybudowana w 1985 roku przez PTTK. Potem przeszła na własność gminy Zakliczyn, która w 1996 roku przekazała ją poznańskiemu uniwersytetowi. Bacówka stoi wprawdzie na działce gminnej, ale uczelnia - w ramach umowy - nie płaci do kasy samorządu ani złotówki z tego tytułu. W 2005 roku schronisko zostało uznane za Najlepszy Produkt Turystyczny Ziemi Tarnowskiej.

W tym samym roku wyróżniono ją w plebiscycie Wielkie Odkrywanie Małopolski w kategorii najlepsza baza noclegowa. Natomiast potrawy serwowane przez jej gospodarzy wielokrotnie wygrywały na konkursach gastronomicznych w całej Polsce.


Możesz wiedzieć więcej! Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!


Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Bacówka

Norden (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 15 / 16

Jest na wysokości 476 m n.p.m., a nie 530...


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
bacówka

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

Byliśmy w tej bacówce. Atmosfera rewelacyjna , jedzenie jeszcze lepsze nie rozumiem jak można pozbywać się takiego miejsca !


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
bacówka

ewa (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Atmosferą nie zapłacisz rachunków. Potrzebny jest gospodarz.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo