Menu Region

Kraków: w Domu Józefa Mehoffera od środy prezentacja cyklu...

Kraków: w Domu Józefa Mehoffera od środy prezentacja cyklu grafik "Tancerka"

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

PAP

PAP

Prześlij Drukuj
W Domu Józefa Mehoffera w Krakowie od środy prezentowany będzie cykl grafik "Tancerka". Artysta sportretował w nich Hiszpankę Rosario Guerrero, która na początku XX wieku była jedną z najbardziej znanych i uwielbianych tancerek w Europie.
Józef Mehoffer jest znany przede wszystkim jako autor witraży, polichromii i obrazów, ale podobnie jak wielu malarzy Młodej Polski uprawiał również grafikę. Był członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików, współtworzył szatę graficzną czasopisma "Chimera". Złożony z dziewięciu grafik cykl "Tancerka" powstał w latach 1905-1907.

Artysta razem z żoną oglądał w 1905 r.
występ Rosario Guerrero w Monachium. "Był tym spektaklem zachwycony i na gorąco robił w swoim szkicowniku rysunki. Motyw tańca był niezwykle popularny wśród ówczesnych artystów, a tancerki otaczano prawdziwym uwielbieniem. Mehoffer chciał namalować duży olejny portret Guerrero, ale ostatecznie zrezygnował z tego zamiaru i stworzył cykl grafik" - powiedziała kuratorka wystawy Anna Zeńczak.

Prezentowane prace mają zróżnicowany format, zostały wykonane w technice akwaforty, akwatinty i miękkiego werniksu. "Mehoffer szukał techniki najbardziej odpowiedniej dla oddania ekspresji tańca. Z maestrią ukazał ruch tancerki i detale jej hiszpańskich strojów. Znakomicie udało mu się uzyskać efekt tanecznego wiru. Artysta przedstawił też emocje odgrywane przez tancerkę: strach, zazdrość, przerażenie" - podkreśla Zeńczak.

Na wystawie obok dziewięciu grafik przedstawiających Guerrero w różnych tanecznych pozach zwiedzający zobaczą część szkiców, które Józef Mehoffer wykorzystał do stworzenia tego cyklu. Dopełnieniem wystawy będzie elektroniczna prezentacja kolejnych szkiców oraz wizerunków tancerki - obrazu pędzla Friedricha Augusta von Kaulbacha znajdującego się w zbiorach Frye Art Museum w Seattle, a także jej fotografii pochodzących z prywatnej kolekcji mieszkającej w USA Sarah Mullane.

Pokazywane eksponaty pochodzą ze zbiorów prywatnych, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Mazowieckiego w Płocku i Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Wystawa potrwa do 12 maja.

Rosario Guerrero pochodziła z Sewilli. Nie jest znana ani dokładna data jej urodzin, ani śmierci. Europejska kariera Guerrero rozpoczęła się w paryskiej sali Folies Bergere. W 1899 r. tancerka wystąpiła w londyńskim Alhambra Theatre w roli Carmen w tanecznej wersji spektaklu. Na początku XX wieku przez kilka lat występowała także w Stanach Zjednoczonych.

Józef Mehoffer (1869-1946) był uczniem Jana Matejki i rówieśnikiem Stanisława Wyspiańskiego, jednym z najwybitniejszych artystów Młodej Polski. Jego dom przy ul. Krupniczej 26 funkcjonuje jako placówka muzealna - oddział Muzeum Narodowego w Krakowie - od 1996 r.

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się