Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze głębiej zajrzą nam w geny

Anna Górska
Na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w najbliższych dniach zacznie działać nowoczesne laboratorium badań genetycznych i molekularnych. Wyposażone jest w sprzęt najnowszej generacji. Żadne inne laboratorium w Polsce nie może się pochwalić taką aparaturą. Urządzenia pozwolą krakowskim naukowcom pracować nad rozwojem w naszym regionie tak zwanej medycyny spersonalizowanej.

Prof. Maciej Małecki, szef Katedry Chorób Metabolicznych i kierownik projektu, wyjaśnia, że do tej pory CMUJ dysponowało aparaturą, przy pomocy której można było zbadać w trakcie jednego eksperymentu tylko jeden gen pacjenta.

- Teraz będziemy w stanie badać setki genów jednocześnie. Co to nam daje? A to, że naukowcy i lekarze będą mogli efektywniej wykrywać podłoże dziedziczne chorób, lepiej je rozumieć i przewidywać, kto z danej rodziny pacjenta będzie na nie cierpiał, a kto nie - tłumaczy prof. Małecki.

W laboratorium będą badane różne schorzenia: metaboliczne, w tym cukrzyca, kardiologiczne, neurologiczne, onkologiczne. Kiedyś lekarze w bardzo uproszczony sposób rozumieli nasze choroby. Wiedzieli, że istnieje rak żołądka, sutka, jelita grubego. Po wieloletnich badaniach udało się im odkryć odmiany nowotworów, które występują w poszczególnych organach.
- U podłoża tych schorzeń leżą różne zaburzenia genetyczne. Czasem człowiek je dziedziczy po przodkach, czasem je nabywa w trakcie swojego życia. Gdy zbadamy to podłoże, będziemy mogli lepiej dobierać leczenie każdemu pacjentowi na podstawie jego genów. Terapia opierać się będzie na specyficznej diagnostyce molekularnej pacjenta, która umożliwia znalezienie podłoża choroby oraz monitorowanie postępów leczenia. Będzie to leczenie doskonalsze i skuteczniejsze - zaznacza prof. Maciej Małecki.

Dodaje jednak, że nie możemy się spodziewać efektów diagnostyki genetycznej z dnia na dzień. Medycyna spersonalizowana to inaczej "szycie" leczenia na miarę indywidualnych cech każdego pacjenta. Dzięki takiemu podejściu, różnice w reakcji pacjentów na leczenie tych samych chorób już wkrótce powinny przestać być problemem.

Budowa laboratorium jest częścią realizowanego od 2012 r. projektu "Stworzenie ośrodka zaawansowanych technologii molekularnych o wysokiej wydajności". Z Unii Europejskiej otrzymał on dofinansowanie w wysokości 4 milionów euro.

Diagnostyka genowa już działa

Wiele koncernów farmaceutycznych już od dawna prowadzi badania nad lekami w zakresie medycyny spersonalizowanej. Są już pewne osiągnięcia. Jednym z leków spersonalizowanych jest herceptin. Farmaceuci stwierdzili, że ten medykament wykazuje dużą skuteczność w walce z rakiem piersi.

Nie jest jednak równie skuteczny przy każdej odmianie nowotworu piersi.

Jak wskazują statystyki wynikające z badań klinicznych, tylko jedna na pięć pacjentek ma szansę reagować pozytywnie na leczenie tym lekiem. Jest to związane z częstotliwością występowania określonego wariantu genu u kobiet. Zależność skuteczności leku od kodu genetycznego pacjenta potwierdza ogromne znaczenie diagnostyki genowej w procesie leczenia.
Określanie wariantu genu lub genów pacjenta pozwala na dobór odpowiedniej terapii oraz stanowi podstawę dla poszukiwania nowej.

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska