Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wisła ustępuje kibicom, a kibice kupują karnety

Bartosz Karcz
Czy kibice Wisły znów tłumnie zasiądą na trybunach R22?
Czy kibice Wisły znów tłumnie zasiądą na trybunach R22? Andrzej Banaś
Stowarzyszenie Kibiców Wisły Kraków zawiesiło swój protest. Oznacza to, że od pierwszego meczu w rundzie wiosennej fani wrócą na trybuny. Rozmowy z zarządem klubu trwały od kilkunastu dni, a ostatecznie porozumienie osiągnięto w czwartek późnym wieczorem. W piątek obie strony wydały wspólne, dość ogólnikowe oświadczenie.

Czytamy w nim m.in.: "Zostało zawarte pisemne porozumienie między Stowarzyszeniem Kibiców Wisły Kraków a klubem, które jest efektem rozmów zarządu Wisły Kraków SA z przedstawicielami SKWK nad wszystkimi postulatami złożonymi przez Stowarzyszenie. Strony zobowiązały się między innymi do współpracy w obszarze szeroko pojętego marketingu i promocji. Wprowadzone zostało także stanowisko koordynatora do spraw współpracy z kibicami. Omówiono też sposoby na podniesienie jakości obsługi kibiców na stadionie".

Przypomnijmy, że SKWK protest ogłosiło jesienią. Sytuacja zaogniła się najpierw po meczu z Lechem Poznań, na którym odpalono pokaźną ilość rac. Po tym spotkaniu wojewoda zamknął trybunę północną na jeden mecz. Później przyszło spotkanie ze Śląskiem i już wtedy wiadomo było, że dojdzie do protestu.

Kibice (a raczej ich część) w końcu ogłosili protest, jednocześnie przedstawiając wiele postulatów. Ich spełnienie miało być warunkiem powrotu zorganizowanej grupy fanów na trybuny. W grudniu, gdy protest został ogłoszony, grupa kibiców nie przyszła na mecz z Górnikiem. To był ostatni mecz, jaki Wisła rozegrała w 2012 roku w Krakowie.

Do rozmów przystąpiono dopiero wtedy, gdy powiększono zarząd klubu oraz gdy w radzie nadzorczej spółki pojawił się Tadeusz Czerwiński, który miał pomóc w zakończeniu konfliktu. Tak też się stało.

- Najważniejsze, że obie strony chciały porozumienia - mówi wiceprezes Wisły Janusz Kozioł. - Bardzo dużą rolę w osiągnięciu porozumienia odegrał Tadeusz Czerwiński. Chcemy współpracować z kibicami i to porozumienie jest tego najlepszym dowodem. M.in. dlatego w klubie będzie zatrudniona osoba, której zadaniem będzie koordynowanie współpracy z kibicami. A chcemy współpracować na wielu płaszczyznach. M.in. wspólnie z SKWK na stałe będziemy organizować akcje przyciągania na nasz stadion najmłodszych kibiców, którzy będą mieli swój specjalny sektor.

Osobą, która pełnić będzie rolę koordynatora, został Dariusz Partyka, zaakceptowany przez obie strony. Również ze strony SKWK można wyczuć ulgę, że udało się osiągnąć porozumienie.

Prezes stowarzyszenia, Robert Szymański, również podkreśla rolę Tadeusza Czerwińskiego, który bardzo pomógł w czasie rozmów klubu z SKWK.

- To osoba, bez której znacznie trudniej byłoby nam dojść do porozumienia - mówi Szymański. - Najważniejsze, że to ostatecznie się udało. Omówiliśmy wszystkie punkty, które zawarliśmy w naszym oświadczeniu na początku protestu. Udało się osiągnąć kompromis i to na dzisiaj jest najważniejsze. Rozmawialiśmy nie tylko o wspólnych akcjach marketingowych, które klub będzie prowadził razem ze stowarzyszeniem. Wiele czasu poświęciliśmy również na omówienie spraw związanych z organizacją meczów na naszym stadionie czy bezpieczeństwem. Dobrze, że powołany zostanie koordynator do współpracy z kibicami, bo mamy nadzieję, że to w znaczący sposób ją ułatwi. Klub zobowiązał się m.in. do usunięcia z regulaminu stadionu zakazu "sektorówek", bo w polskim prawie nie ma takiego wymogu. Umowa będzie obowiązywać na razie do końca 2013 roku. Mamy jednak oczywiście nadzieję, że współpraca będzie układać się coraz lepiej i umowa zostanie przedłużona. Najważniejsze, że to porozumienie jest, bo w sytuacji, w jakiej znajduje się dzisiaj Wisła, wewnętrzne konflikty nie są nikomu potrzebne - dodaje Szymański.

Dla Wisły porozumienie z kibicami przyszło w najlepszym momencie. Klub rozpoczął bowiem sprzedaż karnetów na rundę wiosenną. W związku ze słabą postawą drużyny jesienią, postanowiono obniżyć ceny abonamentów. Wielu kibiców czekało z decyzją o zakupie karnetów. Teraz, gdy protest został zawieszony, mogą już kupować abonamenty. Najtańsze kosztują 70 (ulgowe) i 110 (normalne) złotych.

Niebawem przekonamy się, czy porozumienie przetrwa próbę czasu i meczowych, kibicowskich emocji.

Wybierz najlepsze zdjęcie naszych fotoreporterów 2012 roku [GALERIA]


Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska