Pilne
Nie zbudują ronda, bo budują zakopiankę

Nie zbudują ronda, bo budują zakopiankę

Tomasz Mateusiak

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Na skrzyżowaniu nie dochodzi do wielu wypadków, ale gdy już się zdarzają, są tragiczne
1/2
przejdź do galerii

Na skrzyżowaniu nie dochodzi do wielu wypadków, ale gdy już się zdarzają, są tragiczne ©fot. Mateusz Tylka, grafika: B. Nowak

Samorządowcy z leżących na pograniczu Podhala i Orawy gmin Jabłonka, Lipnica Wielka, Raba Wyżna i Spytkowice napisali list do ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomira Nowaka. Proszą w liście o budowę ronda, które miałoby znaleźć się w miejscu, gdzie zakopianka krzyżuje się z drogą do polsko-słowackiej granicy w Chyżnem. Zdaniem wójtów, na tym "koszmarnym skrzyżowaniu" zbyt często giną ludzie.
Wśród samorządowców z terenów górskich ostatnio zapanowała moda na pisanie listów do przedstawicieli rządu. Po tym,jak z apelem do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego wystąpił starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski (poprosił o większą liczbę wiz dla turystów ze Wschodu), teraz podobny krok wykonali wójtowie.

- Wraz z kolegami z sąsiednich gmin poprosiliśmy ministra Sławomira Nowaka o szybką przebudowę skrzyżowania w Rabce Zaborni - mówi Antoni Karlak, wójt gminy Jabłonka.- To jest to miejsce, gdzie droga na Chyżne (DK nr 7), którą kierowcy jadą do Bratysławy, Budapesztu i Wiednia, krzyżuje się z drogą pod Tatry (DK nr 47). Nie czekajmy, aby kilkanaście kolejnych śmiertelnych ofiar zmusiło nas do przebudowy tego skrzyżowania. Zróbmy to już teraz.

W apelu, który oprócz Karlaka podpisali też Bogusław Jazowski (wójt Lipnicy Wielkiej), Franciszek Sidełko (Spytkowice) i Andrzej Dziwisz (Raba Wyżna) wspomniano nie tylko o potencjalnych ofiarach. Zdaniem wójtów, przejazd przez skrzyżowanie w Rabce to prawdziwa droga przez mękę dla dosłownie każdego kierowcy. - Wszystko dlatego, że pierwszeństwo w tym miejscu mają osoby jadące z Krakowa w góry lub z powrotem stronę - mówią samorządowcy. - By wyjechać od Jabłonki na zakopiankę, trzeba wiele minut czekać na zmiłowanie kierowcy, który ustąpi nam pierwszeństwa lub po prostu je... wymusić.

Według policyjnych statystyk w rejonie Zaborni do wielu wypadków jednak nie dochodzi. - W 2012r w tym miejscu doszło do kilkunastu zdarzeń, na skutek których mieliśmy dwie ofiary śmiertelne i dwie ranne - mówi Roman Wolski z nowotarskiej policji. - Przyznaję jednak, że jest to skrzyżowanie trudne, gdzie często tworzą się korki.

Wczoraj próbowaliśmy ustalić, co o prośbie wójtów myślą w ministerstwie. Tam odesłano nas do krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Nie planujemy obecnie budowy w tym miejscu ronda, choć przyznaję, że kiedyś był taki pomysł - mówi Iwona Mikrut, rzecznik prasowy GDDKiA. - Został jednak porzucony, bo taka budowa wiązałaby się z kilkoma wyburzeniami, m.in pobliskiej stacji benzynowej. Rozumiemy problemy górali, ale jeśli poczekają jeszcze kilka lat, to ich problem zniknie. Sa już plany przebudowy całej zakopianki od Lubnia do Nowego Targu. Gdy ona powstanie, to ok. 400 m od tego skrzyżowania powstanie nowy, bardzo bezpieczny węzeł komunikacyjny.

- To są tylko obiecanki - odpowiada wójt Karlak. - Zakopiankę budujemy od lat, wciąż jej nie ma i długo nie będzie. Dlatego dalej będziemy walczyć o rondo.

Kiedy ruszają?
W tej chwili budowa S7 (zakopianka) na odcinku od Lubnia do Nowego Targu planowana jest w przedziale czasowym 2014-2020 - mówi Iwona Mikrut-Purchla z krakowskiego oddziału GDDKiA. - Oznacza to, że już za rok mogą się rozpocząć prace w tym miejscu. Stanie się tak, jeśli rząd znajdzie pieniądze na wykonanie tej inwestycji. My już od dawna jesteśmy do niej przygotowani. Posiadamy wszystkie projekty oraz cześć pozwoleń potrzebnych do przebudowy trasy, którą codziennie pokonują tysiące kierowców.

Lód pokrył Kraków [ZDJĘCIA]Możesz wiedzieć więcej! Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Rondo

paweł (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 39 / 38

Gminy wokół drogi Zakopianki maja mizerne władze brak detrminacji aby przyspieszyc modernizacje brak zgody ,Białka Tatrzanka została doceniona przez Prezydenta RP za jednomyślność 300 właśćicieli i...rozwiń całość

Gminy wokół drogi Zakopianki maja mizerne władze brak detrminacji aby przyspieszyc modernizacje brak zgody ,Białka Tatrzanka została doceniona przez Prezydenta RP za jednomyślność 300 właśćicieli i powstały wyciagi baseny -zgoda buduje.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Olimpiada

Q (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 59 / 34

zAKOPIANKA temat rzeka od lat wałkowany ,efekty mizerne fragmentami zmodernizowana a cała Polska z niej korzysta 200 tys turystow miesiecznie w okresie sezonu w Zakopanym tranzyt na Chyzne Jurgow...rozwiń całość

zAKOPIANKA temat rzeka od lat wałkowany ,efekty mizerne fragmentami zmodernizowana a cała Polska z niej korzysta 200 tys turystow miesiecznie w okresie sezonu w Zakopanym tranzyt na Chyzne Jurgow Chocholow ta droga to priorytet dla Malopolski Podhala.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
przecież min.Nowak dał do zrozumienia albo obwodnica KRK albo zakopianka

krakus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 50 / 29

obie trasy ważne i obie lekceważone od lat przez ministrów

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo