Pilne

Żołnierze Powstania Warszawskiego w labiryncie podziemnego miasta

W 1. odcinku "Tajemnic Państwa Podziemnego" rekonstruujemy koszmarny świat warszawskich kanałów oraz badamy techniki, których używali powstańcy, by przetrwać pod ziemią. Obejrzyj go lub przejdź do pełnego wydania Powstania Warszawskiego.

Obejrzyj wszystkie odcinki
Zwiń
Obejrzyj wideo
Chrzanów. Poseł Tadeusz Arkit szefem wodociągów

Chrzanów. Poseł Tadeusz Arkit szefem wodociągów

Magdalena Balicka

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Chrzanów. Poseł Tadeusz Arkit szefem wodociągów
1/3
przejdź do galerii
Tadeusz Arkit z PO zamiast kariery politycznej wybrał pracę w chrzanowskiej spółce miejskiej. Parlamentarzysta będzie teraz zarabiał około 16 tys. złotych, czyli więcej niż dotąd w Sejmie.
Po ośmiu latach zasiadania w poselskiej ławie Tadeusz Arkit żegna się z polityką. W poniedziałek rada nadzorcza Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Chrzanowie wybrała go na nowego prezesa tej spółki. Stanowisko obejmie z początkiem listopada po wygaśnięciu mandatu posła.

- Odchodzę z Sejmu usatysfakcjonowany, że udało mi się kilka spraw załatwić, m.in. uporządkować gospodarkę odpadami czy problem ze smogiem - wyznaje Tadeusz Arkit.
Mówi, że sercem zawsze był jednak bliżej samorządu niż wielkiej polityki. Jak dodaje, nadarzyła się okazja, że dotychczasowy prezes RPWiK odchodzi na emeryturę, więc spróbował zawalczyć o to stanowisko. - Za kilka lat nie byłoby takiej szansy - mówi poseł.

Zna się na wodociągach
Zapewnia, że bliskie są mu problemy chrzanowskich wodociągów. Przez 11 lat był przewodniczącym Międzygminnego Związku Gospodarka Komunalna w Chrzanowie, któremu podlega spółka. - Sam podpisywałem się pod wnioskiem o grant z funduszu Spójności na 120 mln złotych, dzięki czemu powiat chrzanowski może czerpać wodę pitną z ujęcia w Dziećkowicach - przypomina Arkit.

O stołek prezesa spółki walczyło sześciu kandydatów. Ich nazwiska są utajnione. - Wiem tylko o jednym rywalu, ale to mój znajomy i nie chcę go ujawniać - mówi poseł. Dwóch innych nie stawiło się na rozmowę kwalifikacyjną, a jeden nie spełniał wymogów formalnych. O pieniądzach, jakie będzie zarabiał w wodociągach, nie chce mówić. Także w spółce nie chciano nam zdradzić, jaką pensję ma szef RPWiK.

Nieoficjalnie mówi się, że zarabia miesięcznie 16 tys. zł. To więcej niż wynosi gaża burmistrza Chrzanowa, który inkasuje miesięcznie 11 tys. zł brutto i więcej niż uposażenie poselskie. Jest to obecnie 9892,30 zł brutto i do tego dochodzi dieta poselska - 2473,08 zł brutto.

Stołek czekał?
Złośliwi twierdzą, że Arkit wybrał wodociągi dla pieniędzy, a stołek prezesa czekał na niego od dłuższego czasu. - Dotychczasowy prezes już dawno osiągnął wiek emerytalny i mógł wcześniej zwolnić fotel. Nie zrobił tego, bo poseł nie chciał odchodzić w trakcie kadencji - uważa pan Mariusz z Chrzanowa. Nie jest natomiast prawdą, jak niektórzy twierdzą, że poseł jest emerytowanym górnikiem.

- Faktycznie jako inżynier górnictwa pracowałem wiele lat w kopalni Janina w Libiążu, jednak zwolniłem się z pracy będąc jeszcze burmistrzem Libiąża - dementuje plotki Arkit. Nie zmienia pracy, by siedzieć za stołkiem osiem godzin i nic nie robić. Wręcz przeciwnie, zamierza ciężko pracować, a nawet wykorzystać dotychczasowe znajomości w Sejmie i rządzie, by mieszkańcom żyło się lepiej.

- Przed nami trudne zadania, m.in. modernizacja sieci wodociągowej, na którą potrzebne będą duże pieniądze - zaznacza poseł z Libiąża. Jego sympatycy żałują nieco, że nie będzie starał się o reelekcję w Sejmie. - Był aktywny, wiele dobrego zrobił i promował powiat chrzanowski w kraju - komentuje Ewelina Pazur z Chrzanowa. Dodaje, że to poseł, który był zawsze blisko ludzi. - Życzliwy, nigdy nie odmówił pomocy. Jak coś obiecał, dotrzymał słowa, a przynajmniej się starał - mówi chrzanowianka.

Referencje

Inżynier górnictwa
Tadeusz Arkit jest inżynierem górnictwa. Tytuł zdobył na Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie w 1982 r. Ukończył także cztery kierunki na studiach podyplomowych: zarządzanie i gospodarowanie odpadami w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie; zarządzanie strategiczne w jednostkach samorządu terytorialnego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie; zarządzanie finansami komunalnymi w Wyższej Szkole Bankowości i Finansów w Katowicach, a także administrację i zarządzanie na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Doświadczenie
Od 2007 r. Arkit jest posłem na Sejm z ramienia Platformy Obywatelskiej. Wcześniej od 1998 r. był burmistrzem Libiąża. Zanim rozpoczął karierę w samorządzie, pracował jako sztygar w Zakładzie Górniczym "Janina".

Główne osiągnięcia
Tadeusz Arkit jest współautorem ustawy śmieciowej z 1 lipca 2011 r., dzięki której wprowadzono nowy system gospodarowania odpadami. Pracował także nad ustawą antysmogową, która ma na celu ograniczenie zanieczyszczenia powietrza.

Komentarze (8)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
arkit precz

PRAWDA (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

tak podpisałeś i dlatego hanysy dostarczaja nam najdroższa wodę w małopolsce i bedziesz brednie opowiadał że za cos odpowiadasz, za nic bo cenay ustalają dla nas HANYSY!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
chory kraj

rozbic ten beton (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8

Po prostu omnibus, to wstyd jak nepotyzm i kolesiostwo rzadzi w tym kraju

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Czy w tym kraju będzie kiedyś dobrze.

Hydraulik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8

Mamy już pijanego burmistrza.
Teraz górnik - poseł będzie specjalistą od wodociągów i kanalizacji.
Pytanie - kiedy najbliższe podwyżki już wyśrubowanych opłat za wodę i ścieki.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie

poeta krakoski (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

managera.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zaczęło się szykowanie miękkiego lądowania dla desantu

gniewko_syn_ryba (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9

byłych (P)Osłów... ;)))

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Po co studia? Wystarczy legitymacja PO i już znasz sie na wszystkim.

rm (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9

Na lotnictwie, na budownictwie, na transporcie, na energetyce, na wodociągach, członkowie PO i PSL to prawdziwi ludzie renesansu.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
16 kawałków za szefowanie miejskim wodociągom?

Cynik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7

Ja się ewidentnie w IT marnuję :D

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
cikawe kto ?

Rafałek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10

Czy aby już Pan poseł poszerzał strefę wpływów dla znajomych firm podwykonawczych ?
Oj bardzo ciekaw jestem kto teraz będzie podwykonawcą w firmach wygrywających przetargi w RPWIK, czy nie te same...rozwiń całość

Czy aby już Pan poseł poszerzał strefę wpływów dla znajomych firm podwykonawczych ?
Oj bardzo ciekaw jestem kto teraz będzie podwykonawcą w firmach wygrywających przetargi w RPWIK, czy nie te same firmy co w Libiążu ? No ciekaw jestem, przekonamy się już wkrótcezwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Lekarz Małopolski 2016 [PLEBISCYT]

Lekarz Małopolski 2016 [PLEBISCYT]

Strefa Agro - rolnicze wiadomości z Małopolski

Strefa Agro - rolnicze wiadomości z Małopolski

Orange na Światowe Dni Młodzieży (materiał informacyjny Orange)

Orange na Światowe Dni Młodzieży (materiał informacyjny Orange)

Dla rozwoju infrastruktury i środowiska w Małopolsce

Dla rozwoju infrastruktury i środowiska w Małopolsce