Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na UJ powstaje papier, który chroni zabytki

Maria Mazurek
Roman Gołąb pracuje nad "magicznym papierem"
Roman Gołąb pracuje nad "magicznym papierem" fot. andrzej banaś
Wygląda praktycznie jak zwykły, szary papier, ale ma magiczne właściwości - pochłania szkodliwe pyłki i gazy oraz zabija drobnoustroje. Dzieła sztuki pakowane w papier, nad którym pracuje doktorant Roman Gołąb i jego koledzy z Pracowni Badań nad Trwałością i Degradacją Papieru Uniwersytetu Jagiellońskiego, mają przetrwać dłużej i w lepszym stanie.

Roman Gołąb nie wygląda jak stereotypowy naukowiec: ma zawadiacki uśmiech, kolczyk w uchu, a o nauce potrafi opowiadaæ jak o piłce nożnej. Kiedy pytam go o chemię, radośnie świecą mu się oczy.

- Przecież nie decydowałbym się na studia doktoranckie, gdybym tego nie uwielbiał - stwierdza.

I dodaje, że na Wydziale Chemii robi się fascynujące rzeczy. W dodatku takie, które faktycznie mogą ulepszyć (choć trochę) świat. Teraz młody naukowiec zajmuje się tworzeniem opakowań na dzieła sztuki ze specjalnego tworzywa na bazie papieru.

- Będzie pokryte zeolitem, a więc porowatą strukturą. Dzięki niej papier "wyłapie" szkodliwe substancje obecne w powietrzu, szczególnie miejskim, takie jak tlenki siarki, azotu czy ozon. A jak już je "wyłapie", to tak łatwo nie puści - opowiada naukowiec.

Dodatkowo na powierzchni opakowania ma się znaleźć nanosrebro (a więc bardzo malutkie cząsteczki srebra), które działa przeciwdrobnoustrojowo, zabija więc bakterie, grzyby i wirusy. - Srebro ma magiczne właściwości. Aby nie chorować, kiedyś ludzie jedli srebrnymi sztućcami - tłumaczy Roman Gołąb.

Specjalny papier został już praktycznie stworzony, teraz naukowcy ustalają, ile nanosrebra musi się znaleźć na jego powierzchni, aby był skuteczny.

- Chcemy, by to tworzywo było tanie. Papier i zeolit nie należy do drogich. Tylko za nanosrebro trzeba dość dużo płacić.

Zastanawiamy się, jak ustalić proporcje, aby tworzywo było ekonomiczne - opowiada Gołąb.

Zresztą tego samego papieru (jednak w innych proporcjach zeolitu i nanosrebra) będzie można używać do pakowania żywności. - Tak opakowane jedzenie będzie pleśnieć wolniej - zapewnia naukowiec.

Moda w przedwojennym Krakowie [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska