Pilne
Kraków: nowy komendant straży miejskiej

Kraków: nowy komendant straży miejskiej

Piotr Tymczak, Arkadiusz Maciejowski

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Adam Młot obejmuje od dziś funkcję komendanta krakowskiej straży miejskiej. Potwierdził to prezydent Jacek Majchrowski w jednym z programów TVP Kraków.
Adam Młot obejmie stanowisko komendanta straży miejskiej w Krakowie.

Adam Młot obejmie stanowisko komendanta straży miejskiej w Krakowie. ©fot. Adam Wojnar

Sonda

Czy Adam Młot będzie dobrym komendantem?

Czy Adam Młot będzie dobrym komendantem? Głosuj w sondzie i wypowiedz się na forum pod artykułem!Ta nominacja nie jest zaskoczeniem. Adam Młot, pełniący dotychczas funkcję dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa, był wymieniany jako główny kandydat na szefa strażników.

Poprzedni komendant Janusz Wiaterek zrezygnował ze swojego stanowiska 20 grudnia ubiegłego roku. Stało się tak po serii publikacji "Gazety Krakowskiej" i "Dziennika Polskiego", których dziennikarze ujawnili przypadki pobić i brania łapówek, jakich dopuścili się krakowscy strażnicy.

Nowy komendant ma doprowadzić do zmiany wizerunku straży miejskiej, zwiększenia zaufania mieszkańców do tej formacji, która ostatnio kojarzy się głównie z wypisywaniem mandatów.
- Nakładanie mandatów nie może być celem pracy strażnika. Nie można rozliczać strażników na podstawie liczby nałożonych mandatów, tylko z efektów pracy. A takim efektem jest na przykład porządek na ulicach, właściwie zaparkowane samochody - mówił w niedawnym wywiadzie dla "Dziennika Polskiego".

Jerzy Woźniakiewicz, przewodniczący Komisji Praworządności Rady Miasta uważa, że Adam Młot będzie dobrym komendantem. - Przede wszystkim ma ogromne doświadczenie. Był kiedyś, przez krótki czas, komendantem straży miejskiej, ale teraz jest osobą trochę z zewnątrz a więc nie włączoną w różne wewnętrzne konflikty w straży miejskiej - komentuje Woźniakiewicz.

Jego zdaniem Adam Młot już w pierwszych dniach swojej nowej służby powinien wyznaczyć nowe cele dla straży miejskiej. - Przede wszystkim musi zmienić mentalność strażników. Nikt nie może już na siłę żądać od funkcjonariuszy wyników w postaci jak największej liczby wystawionych mandatów.

Radny Krzysztof Durek, były policjant, uważa, że potrzebne są głębsze zmiany w strukturach straży miejskiej. - Gdyby tak dobrze policzyć, to kierownictwo straży miejskiej składa się chyba z takiej liczby osób jak kierownictwo brygady amerykańskiej piechoty morskiej. Komendant, plus aż trzech zastępców, to trochę za dużo jak na tylko około 400 strażników. Teraz taka struktura powoduje konflikty i panuje w straży jakaś niezdrowa atmosfera - mówi radny Durek.

Podkreśla, że niewątpliwym plusem Młota będzie doświadczenie. - Na tyle, na ile udało mi się go poznać, jest osobą kompetentną i otwartą na współpracę, więc mam nadzieję, że efekty zmiany na stanowisku komendanta będą pozytywne.

Dotychczasową współpracę z Młotem jako dyrektorem Wydziału Bezpieczeństwa chwali sobie Wadim Dyba, komendant miejski policji w Krakowie. - W wielu sprawach rozumiemy się bardzo dobrze i jestem przekonany, że jest to odpowiednia osoba na stanowisko komendanta straży miejskiej.

Adam Młot ma 53 lata. Od najmłodszych lat interesował się obronnością kraju, bowiem jego ojciec był wojskowym. Ma wyższe wykształcenie pedagogiczne. Karierę zawodową zaczynał w oddziale Obrony Cywilnej. Później był m.in. szefem delegatury jednej z firm ochroniarskich.

W magistracie zatrudniony jest od 2001 roku. Był szefem miejskiego centrum zarządzania kryzysowego, pełnomocnikiem prezydenta ds. bezpieczeństwa, a ostatnio dyrektorem Wydziału Bezpieczeństwa. Koordynował m.in. zabezpieczenie pogrzebu pary prezydenckiej w Krakowie, a także wydarzeń związanych z Euro 2012.

Spadochroniarz i karateka
Ma 53 lata. Ukończył wychowanie obronne w Wyższej Szkole Pedagogicznej. Pracował m.in. jako szef delegatury jednej z firm ochroniarskich. W 2001 roku przez 6 miesięcy pełnił obowiązki komendanta straży miejskiej w Krakowie. W wolnych chwilach nowy komendant lubi czytać książki (szczególnie Stanisława Lema), jeździć motocyklem turystycznym (Suzuki V-Strom) i skacze na spadochronie. Jest w sekcjach spadochronowych WKS Wawel i Aeroklubu Kieleckiego. Od 2002 roku oddał ok. 840 skoków. W przeszłości trenował też karate i ma czarny pas w tej dyscyplinie.

Moda w przedwojennym Krakowie [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]Możesz wiedzieć więcej! Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze (28)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Likwidacja Straży Miejskiej w Krakowie

GRANIWID SIKORSKI (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Chcę zlikwidować Straż Miejską w Krakowie, gdyż jest ona nieefektywna i źle realizuje zadania. Obecnie ewidentnie dąży kierownictwo Straży Miejskiej do przekształcenia jej w filię Policji np....rozwiń całość

Chcę zlikwidować Straż Miejską w Krakowie, gdyż jest ona nieefektywna i źle realizuje zadania. Obecnie ewidentnie dąży kierownictwo Straży Miejskiej do przekształcenia jej w filię Policji np. poprzedni komendant Wiaterek jak i obecny Adam Młot. A przecież zadania Straży Miejskiej powinny być inne niż Policji. Policja winna się zajmować bezpieczeństwem a organa miasta porządkiem. Funkcje te np. kontrola palenisk, altan śmieciowych, czystości terenu winny się zajmować inne jednostki organizacyjne miasta np. Wydział Ochrony Środowiska , Gospodarki komunalnej czy też ZiKiT. Chcę zintensyfikować współpracę z Komendantem Miejskiej Policji jak i Komendantem Wojewódzkiej Policji. Będę domagał się od nich dodatkowych patroli pieszych w osiedlach i ulicach w parkach i terenach zielonych. Chcę zintensyfikować pracę i odpowiedzialność dzielnicowych którzy najlepiej znają problemy mieszkańców. W miarę możliwości chcę na to przeznaczyć określone środki tak finansowe jak i rzeczowe pamiętając jednak przy tym że budżet miasta nie jest z gumy . A za sprawy bezpieczeństwa winno odpowiadać Państwo jak i jego organ którym jest Policja.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Straż Miejska Kraków

Oleg K. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12 / 11

Dobry wieczór. Też pracuję w straży miejskiej w Krakowie i tak rzeczywiście jest istna patologia.Pan Krzysztof Raszpla jest przestępcą ponieważ ludzie którzy dostali się do straży w wyniku...rozwiń całość

Dobry wieczór. Też pracuję w straży miejskiej w Krakowie i tak rzeczywiście jest istna patologia.Pan Krzysztof Raszpla jest przestępcą ponieważ ludzie którzy dostali się do straży w wyniku rekrutacji podpisywali umowę o szkolenie na kwotę 1550 zł a jak wiemy nie można pobierać opłat za szkolenie tak mówi wyraźnie ustawa o strażach gminnych.Te osoby oddając pieniądze straży miejskiej w Krakowie potwierdziły przestępstwo dokonane przez kierownictwo a podpisał się pod tym Krzysztof Raszpla.Jest też taki kierownik Mariusz Janas który to podrabiał podpisy strażników i dalej pracuje.Patologia.
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
a właśnie, że tak!

krakowianin (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 15 / 16

Dziwią mnie bzdurne komentarze poprzedników, bo:
1. facet już sprawdzony na tym stołku - nikt nie przytacza jakichkolwiek afer za Jego kadencji, bo takich wówczas nie było a straż miejska działała...rozwiń całość

Dziwią mnie bzdurne komentarze poprzedników, bo:
1. facet już sprawdzony na tym stołku - nikt nie przytacza jakichkolwiek afer za Jego kadencji, bo takich wówczas nie było a straż miejska działała sprawnie i bez niepotrzebnego rozgłosu - a wiec po prostu robiła swoje, o to przecież chodzi, prawda?
2. kompetentny w tej materii biorąc pod uwagę wykształcenie i dotychczasowe stanowiska,
3. publikowane wypowiedzi prasowe komendantów policji są pozytywne - a na tej płaszczyźnie współpraca jest niezbędna, chodzi w końcu o bezpieczeństwo;
4. jak napisano, jest skoczkiem z wojskowymi tradycjami rodzinnymi - więc przychylność wojska jest możliwa - BO przecież chodzi o bezpieczeństwo;
5. no i ma nazwisko gwarantujące skuteczność w rozwalaniu niezdrowych układów;

Więc po co strzępicie niepotrzebnie pazury pisząc bzdury i paszkwile?

Dajcie Mu popracować MŁOTEM;-)zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Myslę, że już samo nazwisko.. okresla jego osobę!

krakus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 17 / 16

Myslę, że już samo nazwisko.. okresla jego osobę! Tyle w temacie :)

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Idiotyzm roku

Maryla (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 32 / 33

Nowy komendant ma zajac sie zmiana WIZERUNKU ???? Idiotyzm roku ! SM powinna dzialac SKUTECZNIE i wlasciwie wywiazywac sie z nalozonych OBOWIAZKOW a nie zajmowac sie tak jak tego chce MLOT -...rozwiń całość

Nowy komendant ma zajac sie zmiana WIZERUNKU ???? Idiotyzm roku ! SM powinna dzialac SKUTECZNIE i wlasciwie wywiazywac sie z nalozonych OBOWIAZKOW a nie zajmowac sie tak jak tego chce MLOT - "zmiana wizerunku". zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
a ja chcę właśnie zmiany wizerunku

- antymaryla (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 16 / 12

skoro napadali, bili okradali ci z SM i już wszyscy o tym wiemy (sądy też), i z tym na razie nam się kojarzą strażnicy z miasta Krakowa (choć było ich podobno tylko kilku), to chcę aby wszystko się...rozwiń całość

skoro napadali, bili okradali ci z SM i już wszyscy o tym wiemy (sądy też), i z tym na razie nam się kojarzą strażnicy z miasta Krakowa (choć było ich podobno tylko kilku), to chcę aby wszystko się zmieniło: mają pracować tylko Ci porządni i kompetentni (a tych jest przecież większość)- mają chronić, zapewniać bezpieczeństwo i być wsparciem dla mieszkańców. Jednocześnie mają być MŁOTEM na kiboli, przestępców, złodziei i gwałcicieli oraz tych, co śmiecą i zostawiają kupy swoich psów na chodnikach oraz tych naponczowanych, co szczają na drzwi w klatkach schodowych. SM ma się nam wszystkim kojarzyć z porządkiem i bezpieczeństwem oraz nieuchronnością kary za przewinienia. MŁOTEM W NICH, MŁOTEM!!!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
wzór rejonowego

zenobi (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 52 / 11

Ciekawe czy Pan Młot wie jak wyglądała praca rejonowego w Krakowie, m. in. niech popyta ludzi na oddziałach za co byli rozliczni przez przełożonych oraz czy nie stali np. na "czerwonym światelku"...rozwiń całość

Ciekawe czy Pan Młot wie jak wyglądała praca rejonowego w Krakowie, m. in. niech popyta ludzi na oddziałach za co byli rozliczni przez przełożonych oraz czy nie stali np. na "czerwonym światelku" przy około 20 stopniowym mrozie aby "łapać" pieszych. Strażnik rejonowy w Krakowie to wzór dla innych, jego motto to zapewne - pomagać ludziom,
proszę porozmawiać z ludźmi i rozliczyć kadrę.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
wzór rejonowego

heniek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 48 / 34

Ciekawe czy Pan Młot wie jak wyglądała praca rejonowego w Krakowie, niech popyta ludzi na oddziałach m.in. za co byli rozliczani przez przełożonych, niech zapyta m.in. czy nie stali na "czerwonym...rozwiń całość

Ciekawe czy Pan Młot wie jak wyglądała praca rejonowego w Krakowie, niech popyta ludzi na oddziałach m.in. za co byli rozliczani przez przełożonych, niech zapyta m.in. czy nie stali na "czerwonym światełku" przy około 20 stopniowym mrozie, aby "łapać" pieszych, naprawdę rejonowy w Krakowie to wzór strażnika rejonowego - jego motto to zapewne pomagać ludziom. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
kadra

jacenty (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 29 / 28

Mam nadzieję, że nowy Komendant dokona przeglądu kadry kierowniczej, od kierowników w zwyż. Warto sprawdzić jak potrafią zarządzać ludźmi, podejmować trudne decyzje, rozwiązywać problemy na...rozwiń całość

Mam nadzieję, że nowy Komendant dokona przeglądu kadry kierowniczej, od kierowników w zwyż. Warto sprawdzić jak potrafią zarządzać ludźmi, podejmować trudne decyzje, rozwiązywać problemy na oddziale, w tym wykazać się umiejętnością pomocy podwładnym w trudniejszych sprawach - ponieważ to jest również rola przełożonego, który oczywiście ma również wymagać i rozliczać podwładnego z nałożonych na niego obowiązków . Nie sztuką jest być zmiennym jak chorągiewka, nie sztuką jest unikanie podjęcia trudniejszej decyzji, nie sztuką jest znależć błędy w notatniku i zabrać premię, nie sztuką jest mówić, że jest mało mandatów i nie sztuką jest wytykanie każdego błędu w natłoku spraw , gdzie niejedokrotnie nie ma nawet czasu wziąść przerwy aby spokojnie zjeść posiłek, bo stosując takie metody można na każdego gromadzić haki i w efekcie próbować rozwiązać z nim umowę o pracę. Tylko jestem ciekawy czy taki przełożony sam nie popełnia błędów, chętnie spotkałbym się z takim przełożonym w Sądzie Pracy - jeśli nastąpiłaby taka konieczność.
Panie Komendancie, prosimy np. porozmawiać z ludźmi, zrobić ankietę lub cokolwiek innego aby skutecznie wyodrębnić osoby, które mają predyspozycje do kierowania ludźmi i usunąć ze stanowisk tych, którzy się do tego nie nadają.
Z góry dziękujemy.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
kadra

jacenty (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 48 / 33

Mam nadzieję, że nowy Komendant dokona przeglądu kadry kierowniczej, od kierowników w zwyż. Warto sprawdzić jak potrafią zarządzać ludźmi, podejmować trudne decyzje, rozwiązywać problemy na...rozwiń całość

Mam nadzieję, że nowy Komendant dokona przeglądu kadry kierowniczej, od kierowników w zwyż. Warto sprawdzić jak potrafią zarządzać ludźmi, podejmować trudne decyzje, rozwiązywać problemy na oddziale, w tym wykazać się umiejętnością pomocy podwładnym w trudniejszych sprawach - ponieważ to jest również rola przełożonego, który oczywiście ma również wymagać i rozliczać podwładnego z nałożonych na niego obowiązków . Nie sztuką jest być zmiennym jak chorągiewka, nie sztuką jest unikanie podjęcia trudniejszej decyzji, nie sztuką jest znależć błędy w notatniku i zabrać premię, nie sztuką jest mówić, że jest mało mandatów i nie sztuką jest wytykanie każdego błędu w natłoku spraw , gdzie niejedokrotnie nie ma nawet czasu wziąść przerwy aby spokojnie zjeść posiłek, bo stosując takie metody można na każdego gromadzić haki i w efekcie próbować rozwiązać z nim umowę o pracę. Tylko jestem ciekawy czy taki przełożony sam nie popełnia błędów, chętnie spotkałbym się z takim przełożonym w Sądzie Pracy - jeśli nastąpiłaby taka konieczność.
Panie Komendancie, prosimy np. porozmawiać z ludźmi, zrobić ankietę lub cokolwiek innego aby skutecznie wyodrębnić osoby, które mają predyspozycje do kierowania ludźmi i usunąć ze stanowisk tych, którzy się do tego nie nadają.
Z góry dziękujemy.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
LAURKA DLA WIATERKA ?

J (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 47 / 39

Przeczytajcie jaką laurkę na stronie krakowskiej straży miejskiej napisał o sobie Wiaterek...rozwiń całość

Przeczytajcie jaką laurkę na stronie krakowskiej straży miejskiej napisał o sobie Wiaterek !!!http://www.strazmiejska.krakow.pl/smmk/aktualnosci/2568-oswiadczenie-komendanta-strazy-miejskiej-miasta-krakowa.htmlzwiń

1 3 »

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo