18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolekcję Czapskiej obejrzymy na Wawelu [ZDJĘCIA]

Jolanta Antecka
Kolekcja Krystyny Czapskiej - jej dar dla Wawelu - została wystawiona w salach zamku na wawelskim wzgórzu. Zbiór obejmuje dzieła powstałe w czasie od XVI w. do pierwszej połowy wieku XX: malarstwo polskie i obce, grafikę i rysunki, rzeźby, brązy gabinetowe, złotnictwo, zegary, ceramikę oraz meble. Krystyna Czapska opisała i z pietyzmem przechowywała zbiory, niektóre obiekty konserwowała, a całość skutecznie ochroniła przed niszczącym działaniem czasu. Na Wawelu poddano całość kolekcji profesjonalnym zabiegom konserwatorskim. Jak dalece przywróciły one blask zabytkowym obiektom możemy przekonać się na wystawie.

Mieszczańskie wnętrza
Kolekcję zgromadził Aleksander Turek, doktor praw, wspierany przez żonę Stanisławę z Jaskiewiczów. Ich jedyną spadkobierczynią została Krystyna Czapska (1921-2003), która rodzinne zbiory (wraz z kamienicą przy ul. Sławkowskiej 9) ofiarowała Zamkowi Królewskiemu na Wawelu. Pierwsza część daru trafiła na Wawel w 2001 roku, jeszcze za życia donatorki, druga w 2003 r. jako zapis testamentowy. Liczba podarowanych obiektów przekraczała 2 tysiące. Obecnie blisko 300 najcenniejszych można oglądać na wystawie otwartej wczoraj w salach zamkowych.

Wystawa eksponowana jest w dwóch salach. Sala pierwsza poświęcona jest wnętrzom mieszczańskim i przywołuje ich klimat, a czyni to przy użyciu przedmiotów łączących typowość z dużą urodą. Znajdziemy tu piękne przykłady mebli biedermaierowskich; okrągły, intarsjowany stół zachwyci wielu. Do barokowych form i dekoracji nawiązuje stół wykonany około 1920 r. w Gmunden, w Austrii, ozdobiony sceną figuralną z postaciami myśliwych, koni i psów w leśno-pagórkowym pejzażu. Istotny element wnętrza - zegary - ma tu godną uwagi reprezentację. XIX-wieczne mieszczańskie wnętrza w Polsce to także brązy o charakterze patriotycznym (m.in. statuetka Tadeusza Kościuszki wykonana około 1840 r. w Paryżu), małe rzeźby i tzw. brązy gabinetowe; pokazane tu służyły zapewne jako przyciski do papieru.

W tej sali pokazano również obrazy, wśród których - jak określają organizatorzy - każdy znajdzie swojego ulubionego artystę. Przyjrzyjmy się eksponowanej w gablocie martwej naturze Laurensa Craena (około połowy XVII w.), malowanej na desce, oprawionej w szylkretową, malowaną ramę.

Porcelana, fajans i szkło
Druga sala mieści wybór porcelany, fajansu i szkła - przedmiotów, które dominują w ofiarowanej kolekcji. Jest parę obiektów z wczesnego okresu królewskiej manufaktury w Miśni i nieco późniejszych, dokumentujących rozwój jej możliwości. Wśród nich znajdziemy wyjątkowo urodziwy serwis "cytrynowy" (dekorowany gałązkami, kwiatami i owocami) przeznaczony do napojów gorących. Warto dodać, że Wawel ma liczący się zbiór miśnieńskiej porcelany: 440 obiektów, z których znaczna część pochodzi z XVIII w. Kilkanaście przedmiotów reprezentuje manufaktury w Wiedniu i Berlinie, jest Sevres i Kopenhaga. Zbiór porcelany został poddany konserwacji; misterne zabiegi wykonała z absolutną maestrią wawelska Pracownia Konserwacji Rzemiosła, a wiele ręką własną inż. Jan Kostecki.

Piękne szkła czeskie są atrakcyjną ilustracją rozwoju tej dziedziny rzemiosła w kraju, który był jedną z potęg szklarskich; mamy szkła manganowe, hialitowe, kobaltowe, uranowe, piękne w formie i szlachetne w rzemieślniczej obróbce.

Długo można by wymieniać - lepiej zobaczyć. Wystawa będzie czynna do 17 marca 2013 r. Towarzyszy jej pełny katalog kolekcji i krótszy, też interesujący przewodnik.

Ksiądz czuje się zaszczuty. Hit disco polo na lekcji religii [WIDEO]

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska