Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Betlejemskie Światło Pokoju znów zapłonie

Marian Satała
Ogień z Betlejem dociera również na tradycyjny wiślacki opłatek
Ogień z Betlejem dociera również na tradycyjny wiślacki opłatek fot. wacław klag
W 1986 roku dwoje skautów z Austrii po raz pierwszy odebrało płomień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Od tej pory Światło okrąża świat każdą możliwą drogą. Wszystko dzięki zaangażowaniu harcerzy i skautów. Tegoroczne hasło "Odważ się być dobrym", które towarzyszy tej pięknej akcji, namawia do poszukiwania w sobie dobra, by dzielić się nim z innymi.

- Sprowadzając betlejemski ogień do Polski i przekazując go wszystkim, którzy pragną jego obecności, pełnimy służbę w imię pokoju, zrozumienia i pojednania pomiędzy ludźmi z bliska i z daleka - mówi Paweł Grabka, komendant ZHP Chorągwi Krakowskiej.

- Dlatego wpatrzeni w blask ognia, w tę świętą noc Bożego Narodzenia, wierzymy, że nie tylko chcemy, ale i możemy zmienić świat na lepszy i w każdym człowieku odnaleźć brata.

Apel i przekazanie Światła
W tym roku powitanie i rozesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju nastąpi w Krakowie w niedzielę 16 grudnia. O godz. 15.45 na Wawelu odbędzie się apel harcerski, a o godz. 17 w bazylice Mariackiej msza święta, którą poprowadzi ks. biskup Jan Zając.

Przekazanie Światła - na placu Mariackim - zaplanowane jest na godzinę 18.

Kto otrzyma Światełko?
Powędruje ono do wielu parafii, szkół, instytucji, władz samorządowych, rektorów wyższych uczelni. Dotrze także do wszystkich tych, którzy chcą je mieć w domu, na wigilijnym stole, niosąc pokój i wzajemne zrozumienie.

Po Światełko zapraszamy do kościołów lub siedziby ZHP Chorągwi Krakowskiej przy ul. Karmelickiej 31 w godzinach urzędowania. Informacje i mapa miejsc, do których Światło już trafiło, dostępne są na stronie www.krakowska.zhp.pl.

Patroni honorowi

Honorowy patronat nad uroczystością objęli ks. kardynał Stanisław Dziwisz, przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa, wojewoda Jerzy Miller, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i ks. Jacek Stryczek, prezes Stowarzyszenia Wiosna.

Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Krakowska obejmuje 22 hufce z całego województwa małopolskiego. Dzięki ciągłej, wolontariackiej pracy instruktorów harcerska młodzież może przez cały rok z pasją rozwijać się, uczyć, bawić i zawierać przyjaźnie na całe życie. Chociaż wydawać się może, że złote czasy popularności ZHP ma już dawno za sobą, zapał tysięcy osób pokazuje co innego. Liczebność w ciągu ostatnich 2 lat wzrosła z 5900 do 7249 członków.

Harcerstwo nigdy nie było tylko staniem na honorowych wartach i bieganiem po lasach - w dużej mierze jest to wychowywanie przez pracę społeczną. Organizacje harcerskie nie stronią od rozmaitych akcji charytatywnych. Stała służba i poświęcenie pozwoliło uzyskać ZHP Chorągwi Krakowskiej nagrodę marszałka województwa małopolskiego "Kryształy Soli" dla najlepszej organizacji pozarządowej.

Kształcenie przez działanie jest realizowane w takich agendach jak Inspektorat Ratowniczy czy Inspektorat Ruchu Drogowego - od najmłodszych lat harcerze uczą się na specjalistów, często stawiając w ten sposób pierwsze kroki na gruncie zawodowym. Na przyszłych dziennikarzy czekamy z własną redakcją prasową i jedyną w Polsce chorągwianą telewizją harcerską - Po Prostu TV.
Więcej informacji na stronie www.krakowska.zhp.pl

Czuwam, czyli działam
Integracja i dobra zabawa sprawiają, że harcerstwo ciągle jest dla młodych ludzi atrakcyjne. Chorągiew Krakowska - aby kształcenie i wychowywanie młodzieży stało na najwyższym poziomie - każdego roku przygotowuje program dla wszystkich harcerzy. Jakie są plany na nowy rok?

Dobrze zapowiada się Harcerska Akcja Letnia i Zimowa - liczne obozy i zimowiska z bogatym programem i wykwalifikowaną kadrą. Często wyjeżdżają na nie dzieci, które wcześniej z harcerstwem nie miały nic wspólnego i zostają w nim na dłużej.

Nie zabraknie patriotycznej tradycji - co roku harcerze z całej Małopolski spotykają się w Krakowie, by uczcić pamięć swojego patrona - Tadeusza Kościuszki. Do kształcenia świadomości historycznej przysłuży się też konkurs "Dzieje ruchu harcerskiego w Małopolsce", organizowany razem z Kuratorium Oświaty.

Niestraszny pot z czoła, nieobca zdrowa rywalizacja, czyli "Scout Cup"! Jest to międzynarodowy turniej harcerski w piłce nożnej, organizowany pod patronatem prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz Towarzystwa Sportowego Wisła. Kształtowanie tężyzny fizycznej przy dobrej zabawie i sportowych emocjach przywodzi do Krakowa wielu uczestników z całej Polski.

W czerwcu w Korzkwi czeka nas prawdziwa rewolucja. Ale bez obawy, harcerze są pokojowo nastawieni. Będzie to Harcerska Rewolucja Muzyczna, potocznie zwana HaReMem, w czasie której usłyszymy odnowione wykonania starych piosenek.

W sierpniu nie zabraknie harcerskiego ognia - z każdego zakątka kraju zjadą się harcerze w wieku licealnym i studenckim, aby wziąć udział w największym tego typu przedsięwzięciu - Wędrowniczej Watrze. Dokładnie obejdą małopolskie szlaki i spotkają się przy wspólnym ogniu oraz na specjalistycznych zajęciach programowych.

We wrześniu wszyscy harcerze z chorągwi spotykają się na Inauguracji Roku Harcerskiego w Tarnowie, aby wspólnie rozpocząć go dobrą zabawą i poznać kolejne piękne miasto Małopolski.

Ksiądz czuje się zaszczuty. Hit disco polo na lekcji religii [WIDEO]

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska