Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozliczamy prezydenta Tarnowa z obietnic

Andrzej Skórka
Andrzej Skórka
Ryszard Ścigała połowę swojej kadencji ocenia na czwórkę. Zasłużył?

Kiedy dwa lata temu pytałem pana o priorytety inwestycyjne, usłyszałem: amfiteatr przy Piłsudskiego, nowa hala widowiskowo-sportowa, centrum administracyjne. Któraś z tych rzeczy jeszcze wypali?
Do końca kadencji nie wypali. Nowa hala i budowa amfiteatru są "w zamrażarce" projektów. Na razie nie znaleźliśmy programu pozwalającego zdobyć pieniądze na zrealizowanie tych przedsięwzięć. Ale za to udał nam się znakomity program termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej za 50 milionów.

A co dalej z pomysłem wielkiego centrum administracyjnego?
Ta idea była mi bardzo bliska. Była taką kwintesencją budowania silnego Tarnowa. Ale cóż, ten pomysł nie uzyskał przyzwolenia radnych.

W takim razie co jest dla pana największym powodem do dumy na półmetku drugiej kadencji rządów?
To, że mieszkańcy dostrzegają, iż miasto pozytywnie się zmienia. Że widzą powstające skwery, fontanny, boiska, elewacje, czy np. bimę. Sześć lat temu postrzegali Tarnów jako miasto brudne, zaniedbane i niebezpieczne. W niedawno przeprowadzonych badaniach opinii społecznej żadna z tych negatywnych cech już nie dominuje.

Po tym, jak zreformował pan urząd i zlikwidował Tarnowski Zarząd Dróg Miejskich, po zimie dziury długo czekały na załatanie, publiczne trawniki strzyżono po raz pierwszy dopiero w maju.
TZDM był strukturą archaiczną i niewydolną. I to wcale nie przez jakieś wady w jej kierowaniu. Zamiast niego mamy teraz służby szybkiego reagowania Zakładu Składowania Odpadów Komunalnych. I nikt już nie łata dziur, uklepując w nich masę łopatą albo gumiakiem. Teraz robi się to porządnie. Za rok z tego rozwiązania będziemy zadowoleni. A koszenie trawy? To skutek późno ogłoszonych przetargów i odwołań od rozstrzygnięć. To także się zmieni.

Punktem zapalnym jest edukacja. Kontrowersje dotyczą likwidacji szkół, przedszkoli, zwolnień nauczycieli, konkursów na dyrektorów.
Nigdy nie obiecywałem, że wszyscy będą szczęśliwi. Nie unikniemy ekonomizacji szkół, bo budżet miasta długo nie udźwignie rozdźwięku między wysokością subwencji oświatowej, a rzeczywistymi kosztami utrzymania szkół. To różnica już 70 mln zł, które miasto pokrywa z własnych dochodów.

Czyli kolejne szkoły trzeba będzie zamykać?
Raczej, troszczyć się o koszty i dobrze wykorzystywać zasoby.

Rok upłynął pod znakiem upadku Poldimu, ABM Solid, zwolnień w hucie szkła. Rośnie bezrobocie. Co robi miasto, by przyciągnąć inwestorów i dać im szansę stworzyć nowe miejsca pracy?
Przygotowaliśmy ponad sto hektarów uzbrojonych terenów pod inwestycje. Teraz czas na promocję, to zadanie dla klastera przemysłowego i Tarnowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Mamy już autostradę, więc pora, by nasza oferta znalazła się wszędzie - w "Forbesie", "Newsweeku", "Pulsie Biznesu".

Autostrada owszem jest, ale bez wschodniej obwodnicy...
Żal niespełnionych obietnic budowy tej obwodnicy. Nadal zamierzamy współfinansować ten projekt. Mamy jednak obawy o próby przerzucania kosztów na miasto. Musimy więc wywierać presję ze wszystkich możliwych stron, aby budowa wschodniej obwodnicy Tarnowa została inwestycją centralną.

Skoro wybiegamy w przyszłość, to za dwa lata stanie pan do walki o reelekcję?
Jest sfera spraw do tej pory w Tarnowie nie załatwionych, zadań wynikających ze strategii rozwoju miasta, których realizacja zajęłaby więcej niż nie jedną, czy dwie, ale nawet trzy kadencje. Ale dziś nie wyciągnie pan ode mnie odpowiedzi na pytanie o ponowny start w wyborach.

"Gazeta Tarnowska" oceni pana drugi już półmetek wystawiając oceny. Gdyby przyszło panu samemu sobie ją przyznać, byłaby to....
... silna czwórka. Na pewno nie można mi odmówić pracowitości i zaangażowania w miasto. Myślę, że czasem jestem jednak zbyt łagodnym szefem i brak mi bezwzględności. Mam zbyt dużą skłonność do koncyliacji.

Tak dawniej wyglądała droga Kraków - Tarnów [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska