Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poseł Mularczyk: śmigłowiec TOPR okupuje lądowisko

Tomasz Mateusiak
- Na lądowisku w Zakopanem śmigłowce LPR mogą lądować  - mówi TOPR.
- Na lądowisku w Zakopanem śmigłowce LPR mogą lądować - mówi TOPR. fot. archiwum Polskapresse
- Zakopiańskie lądowisko należące do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego okupuje śmigłowiec sokół należący do Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - uważa Arkadiusz Mularczyk, poseł Solidarnej Polski. Przez to eurocoptery LPR nie mogą stacjonować na Podhalu, a co za tym idzie, nie mogą obsługiwać wypadków w tym rejonie. - To nieprawda. LPR może lądować i ląduje na lądowisku przy szpitalu w Zakopanem - mówi Czesław Ślimak, wiceprezes TOPR.

Mularczyk poruszył sprawę zakopiańskiego lądowiska w interpelacji, jaką wysłał do ministra zdrowia. - Śmigłowiec TOPR nie posiada licencji na przewożenie rannych, zwłok ani organów do przeszczepów. Zatem oficjalnie może służyć jedynie jako transport ratowników. Wyremontowane i wielkim kosztem wyposażone profesjonalne lądowisko przy zakopiańskim szpitalu zostało przez LPR wydzierżawione TOPR. Zatem Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, wyposażone ostatnio w nowoczesne śmigłowce typu eurocopter, nie stacjonuje na Podhalu i nie bierze udziału w akcjach ratowniczych podczas wypadków drogowych, pilnych wezwań do chorych czy też do transportu organów do przeszczepu - pisze Mularczyk.

W rozmowie z "Krakowską" poseł wyjaśnia, że chodzi mu o to, że TOPR nie jest w krajowym systemie ratownictwa. - A to oznacza, że nie może współdziałać z innymi służbami. Dlatego uważam, że LPR powinien stacjonować na Podhalu, a TOPR być może powinien wybudować swoje lotnisko - wyjaśnia poseł.

Interpelacji Mularczyka dziwi się Czesław Ślimak, wiceprezes TOPR. - Mamy z LPR podpisaną umowę na dzierżawę bazy śmigłowcowej z lądowiskiem. Zgodnie z tą umową śmigłowce LPR mogą lądować w tym miejscu za każdym razem, gdy będą chciały. Już zdarzało się, że śmigłowce lądował u nas - wyjaśnia.

Wiceprezes górskiego pogotowia potwierdza, że TOPR nie zajmuje się transportem chorych między szpitalami. Obsługuje za to także wypadki, które zdarzają się poza górami. - Współpraca między LPR a TOPR układa się bardzo dobrze, nie ma żadnego konfliktu - dodaje wiceprezes TOPR.

Przedwojenny Lasek Wolski [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska